Türkiye Haber Girişi : 20 Temmuz 2023 13:15

Öğrenciler tercih döneminde bunlara dikkat!

Öğrenciler tercih döneminde bunlara dikkat!
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Adaylar 27 Temmuz - 8 Ağustos tarihlerinde üniversite tercihlerini yapacak. Öğrenciler aldıkları puana göre istedikleri bölümü ve okulu tercih edecekler.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Adaylar 27 Temmuz – 8 Ağustos tarihlerinde üniversite tercihlerini yapacak. Öğrenciler aldıkları puana göre istedikleri bölümü ve okulu tercih edecekler.

 

 

Klinik Psikolog Ayşe Topak, tercih sürecine ilişkin öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Tercih sürecinin sınava hazırlık ya da sınav süreci kadar kaygılı olabileceğinin altını çizen Topak, bunun doğal bir süreç olduğunu kaydetti. Topak, adayların ve ailelerinin bu süreçte nasıl bir tutum sergilemeleri hususunda bilgilendirmelerde bulundu.

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da adayları heyecanlı bir tercih süreci bekliyor.  Bazı adaylar süreci daha rahat atlatırken bazı adaylar kararsız kalabiliyor ve tercih döneminde gerginlik, stres, kaygı gibi durumlar yaşayabiliyor. Klinik Psikolog Ayşe Topak, üniversite tercih sürecinin öğrencileri sınava hazırlık ve sınavın kendisi kadar kaygılandırabileceğini belirterek, “Yapılacak tercih kişinin geleceğini belirleme noktasında önemli bir karar olacağından öğrencinin kendi becerilerine, ilgi alanlarına en uygun tercihleri yapması çok önemli. Adayların şimdi seçecekleri alanlar ileride yapacakları meslekleri belirleyecek. Bu nedenle tercih yapacak her adayın kendini iyi tanıması, ileride yapmaktan zevk alacağı, mutlu olacağı mesleklere yönelik tercih yapması yararlı olacaktır” dedi.  

 

Aileler tercih dönemi ne yapmalı?

 

Tercih dönemi adaylar için sancılı olsa da aileler de aynı heyecanı yaşıyor. Çoğu adayın ailelerinden farklı istek ve beklentileri var, bu durum bazen aday ve ailesi arasında anlaşmazlıklara neden olabiliyor. Topak, farklı istek ve beklentiler nedeniyle anlaşmazlıklara neden olan bu durum hakkında şu öneride bulundu, “Yapılacak tercih adayın hayatını etkileyeceğinden tercihin adayın isteği doğrultusunda yapılması çok önemli. Adayın tercihi göz ardı edilerek ailesi tarafından farklı bölümlere ya da okullara yönlendirilmesi adayın gelecekteki mesleğini ve en önemlisi hayatını etkileyecek. Bu nedenle aileler tabi ki kendi çocuklarının yeteneklerini, iyi oldukları alanları yakından gözlemledikleri için bu doğrultuda önerilerde bulunabilirler. Ancak kendi arzularını önceliklendirerek yönlendirme yapmaları çok doğru olmayacaktır.” Kaynak/Pusula

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.