Erzurum Haber Girişi : 25 Aralık 2021 10:57

Oltulu gençler Fransa yolcusu

Oltulu gençler Fransa yolcusu
Oltulu öğrenciler Fransa'da aşçılık eğitimi alacaklar.

ERZURUM AJANS - Mesleki Eğitimde Yenilikçi ve Destekleyici Staj Uygulamaları adlı Erasmuspro kapsamındaki proje ile Aşçılık dalında altı çırak ve kalfa öğrenci dünya mutfağında staj eğitimi için Fransa'nın Lyon şehrine gidiyor.

 

Oltu Mesleki Eğitim Merkezi tarafından hazırlanarak Türkiye Ulusal ajansınca finanse edilen proje ile Fransa'ya giden öğrenciler, alanlarında altı ay staj eğitimi alıp aynı zamanda İngilizce ve Fransızca dil kursuna da devam edecekler. Fransa'ya gitmek üzere Oltu'dan ayrılan öğrencilerin aileleri ile vedalaşmasında duygusal anlar yaşandı. 


Oltu Mesleki Eğitim Merkezi öğrencisi Asiye Erdem, “İlk kez ailemden uzaklaşıyorum. Yurt dışı benim için hem çok zor hem de çok heyecanlıyım. 6 ay evimizden uzak kalacağız. Ailemi okulumu mahallemi çok özleyeceğim. Bir taraftan da çok mutluyum çünkü hem yabancı dil öğreneceğim hem de iyi bir chef aşçı olarak ülkeme döneceğim. Bize bu imkanı sağlayan herkese teşekkür ederim” dedi.


Oltu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Önser Yeğin, Erasmuspro kapsamında mesleki alanlarında altı ay staj eğitimi alacak öğrencilerin İngilizce ve Fransızca dil kursuna da devam edeceklerini bildirdi. Müdür Yeğin, "Nihai hedefimiz profesyonel chef aşçı ve dil yeterliliği olan öğrencilerimizin yurt içinde ve yurt dışında istihdam edileceklerdir. Bu projelerle Merkezimiz ve özellikle de mesleki eğitim cazibe merkezi haline gelmektedir. Şuan itibariyle 180 kayıtlı öğrencilerimiz bu projelere dahil olmak için şimdiden yabancı dil yeterliliklerini geliştirmek için çalışmaktadırlar. Bu projeler sayesinde öğrenci sayımız artmakla beraber mesleki eğitime karşı çok önemli bir farkındalık da oluşuyor" ifadelerini kullandı. 

 

2027 yılına kadar yurtdışı eğitimi alabilecekler

 

Merkezin aynı zamanda Türkiye Ulusal Ajansınca Mesleki eğitim alanında 2020-1-TR01-K120-VET-0938360-ERASMUS Akreditasyon Kodu ile Türkiye ulusal ajansınca akredite edildğini aktaran Müdür yeğin, "Bunun manası şu 2027 yılına kadar her yıl merkezimiz bu projeler kapsamında fonlanacaktır. Yani 2027 yılına kadar her sene değişik alan ve dalda öğrenci ve öğretmenimizi AB ülkelerine ve diğer dünya ülkelerine götürüp mesleki yeterliliklerinin gelişimlerine katkıda bulunabileceğiz” dedi. İHA

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.