Osmanlı devletini kuranlar, sultanlar ecdat; ya cumhuriyeti kuranlar?

 

Osmanlı'ya hakaret edilmesi ne kadar hatalı ve yanlış ise, yıkılan bir imparatorluğun küllerinden yeniden doğan cumhuriyete hakaret de bir o kadar hatalıdır ve yanlıştır.

 

Milli Mücadele'ye karşı çıkan, Ingiliz vesayetciliğini ve himayeciliğini isteyen, bağımsızlık ve özgürlük ateşini yakan Mustafa Kemal ve arkadaşlarına eşkıya diyen,  M. Kemal'in dört kez idam fermanını imzalayan ve Nutuk'ta geçen durum tespitini yansıtan ifadeleri okuyarak dönemin Osmanlı sultanını ve onun hükümetinin teslimiyet?i politikalarını eleştirmek bütün bir Osmanlı'ya ve ecdâta hakaret olarak görülmemeli ve yapay bir genelleştirme yoluna gidilmemeli.

 

Şayet Osmanlı devletini kuranlar, sultanlar ecdât ise, ki öyledir. Cumhuriyeti kuranlar da bir sonraki ecdâdımız olarak görülmeli. Ecdât olarak yalnızca cumhuriyet öncesini görüp saygı duymak, ama Osmanlı sonrasında cumhuriyeti kuran ecdâdı görmezden gelerek her türlú pervasız saygısızlığı göstermek tarihimize kasıtlı değilse, kör veya şaşı bakmaktır. 

 

Cumhuriyet nev-zuhur bir devlet değil. Bir öncesi Osmanlı, Selçuklu, Karahanlı, Uygurlar, Göktürkler, Hunlar ve Sakalara kadar uzanan bir tarihsel çizgiye ve uzun bir geçmişe uzanır. Milli, çağdaş, üniter, laik ve modern temellere oturtulan ve aydınlık bir geleceğe yürüyen son ve değişmez devletimiz Cumhuriyet Türkiyesi olacaktır. Nokta.

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • murat erzurumlu 18 Eylül 2022 14:00

  hala padişahım diyenler var. osmanlı hanedanı kendini düşündü. mustafa kemal atatürk?e teşekkür etmeliyiz. harf devrimi çok iyi oldu. arapça bize göre değil. ömer arkadaş ben padişah kulu olmak istemiyorum. ne güzel özgürüz işte.

 • Fevzi Budak: 17 Eylül 2022 15:30

  Ozan: Teşekkür ederim. Îsmini soyadını yazma cesareti olmayan Ozan.. ısmini yazsan da engin tarih bilginden istifade etsem olmaz mî?

 • Ömer 17 Eylül 2022 00:01

  Devletin kurulmasına değil sonrasında yapılanlara ciddi itiraz var . Bunda da haksız değiller alfabenin değişmesi , halifeliğin kaldırılması yani devrimlere itiraz var . Hele laiklik denilen ucubeyi atlamak mümkün değil . Nutuk tarihi bir delil teşkil etmez tek taraflıdır . Osmanlı hanedanına yapılan haksızlıklar milletin vicdanında derin yaralar açmıştır , tarihi gerçekler bir gün mutlaka ortaya çıkar

 • Ozan 16 Eylül 2022 16:38

  Elli kez yazdım olmayan tarih bilgin, yetersiz yorumlama kabiliyetin, son derece yüzeysel değerlendirmelerinle sen girme bu konulara. Yine söz dinlemeyeceksin biliyorum ama hatırlatmak istedim.