Ekonomi Haber Girişi : 13 Mart 2022 13:43

Otobüs biletleri, uçak biletlerine fark attı

Akaryakıt zamları otobüs biletlerini vurdu. Otobüs fiyatları uçak biletlerine fark attı.

ERZURUM AJANS - Akaryakıta gelen dev zamların ardından otobüs bilet fiyatlarına da zam geldi. Bazı şehirlerarası yolculukta otobüs fiyatları, uçak biletlerini geride bıraktı.

 

Benzin ve motorin fiyatlarının gelen zamların ardından 20 lirayı aşmasıyla birlikte otobüs fiyatları da zamlandı. Şehirlerarası otobüs bileti fiyatları uçakları geçti.14 Mart tarihinde İstanbul’dan Sivas’a seyahat etmek isteyen bir yolcu, uçak ile gitmeyi tercih ederse 420-485 lira arasında bilet parası ödüyor. Aynı güzergâhı otobüs ile giderse, fiyat 450 lira oluyor.
 


Aynı kişi İstanbul-Sivas arasındaki 880 kilometrelik mesafeyi şahsi otomobili ile kat etmek isterse, 100 kilometrede ortalama 8 litre mazot yakan bir araba ile, 1.540 liraya seyahat edebiliyor. Otomobilde beş kişinin olduğu düşünüldüğünde kişi başı seyahat 308 liraya geliyor.Türkiye Gazetesinde yer alan habere göre; Yine aynı şekilde İstanbul-İzmir seyahatini otobüs ile yapmak isteyen bir kişi 250 lira ücret ödemek durumunda kalıyor. Aynı yolculuğu uçak ile yaparsa 290 liraya bilet bulabiliyor.
 


İstanbul-İzmir arasında neredeyse eşit olan ulaşım fiyatları, Antalya’da farklılık gösteriyor. İstanbul’dan Antalya’ya otobüs bileti fiyatı 250-320 lira arasında değişirken; uçak bileti fiyatları 390-430 lira arasında farklılık gösteriyor. İller arasında fiyatlar farklılık gösterebiliyor. Yolculuğa çıkmadan önce hem otobüs hem de uçak fiyatlarına bakmanız öneriliyor.


"GÖRÜŞECEĞİZ"


Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar ve otobanlardaki fiyat güncellemelerinin, otobüs firmalarını zorladığını belirterek “Ancak bizler fiyatlarımızı sabit tutmaya çalışıyoruz. Otobüs yolculuklarına ilgi devam ediyor. Fiyatlara bir düzenleme yapılması için yetkililerle görüşeceğiz. Uçak biletlerine bir taban fiyat gelmesi gerekiyor. Onlar, büyük şirketler, talebe göre fiyatlarını düşürebiliyorlar. Ayrıca mazotta KDV indirimi istiyoruz. Bu durum bizi mağdur ediyor” açıklamasında bulundu. İHA

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.