Kültür-Sanat Haber Girişi : 24 Ağustos 2023 13:13

Palandöken Kültür Yolu Festivali'nde beşinci gün coşkusu

Palandöken Kültür Yolu Festivali'nde beşinci gün coşkusu
Türkiye Kültür Yolu Festivalleri'nin Erzurum'daki durağı Palandöken Kültür Yolu Festivali?nde beşinci gün geride kaldı.

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin Erzurum’daki durağı Palandöken Kültür Yolu Festivali’nde beşinci gün geride kaldı.
 


Destanların dansı göz kamaştırdı


Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Milli İrade Salonu’nda sergilenen Destanların Dansı gösterisi izleyenlere büyülü bir atmosfer oluşturdu. Muhteşem kostümleri, zengin dansçı kadrosu ile izleyenlerin büyük beğenisini kazanan gösteride Orta Asya'dan Anadolu’ya kadar uzanan geniş coğrafyadaki halkların kültürleri sahneye taşındı. Gösteri, sanatseverleri karanlıktan aydınlığa, erenlerden ozanlara, ağıtlardan manilere, zaferlerden destanlara, acılardan sevinçlere kısacası Nuh Tufanı’ndan Karabağ Savaşı’na kadar uzanan destansı bir yolculuğa çıkardı.
 


Hüsn-i Hat sergisi Çifte Minareli Medrese’de sergileniyor


Palandöken Kültür Yolu Festivali programı çerçevesinde Erzurumlu hattat ve müzehhipler tarafından yapılan eserlerden oluşan koleksiyonun sanat danışmanlığını Hasan Çelebi ve Muhammed Mağ üstlendi. Hasan Çelebi, Fuat Başar ve Turan Sevgili başta olmak üzere 23 hat ve tezhip sanatçısının katkısıyla oluşan koleksiyon, festival çerçevesinde bugün de Erzurum Çifte Minareli Medrese’de görülebilecek.
 


Büyük alim ve kütüphaneci İsmail Saib Sencer


Yazar Erdal Güzel tarafından Erzurumlu Emrah Edebiyat Kütüphanesi’nde gerçekleşen, Erzurumlu bilim insanı İsmail Saib Sencer’i konu alan söyleşiye, Atatürk Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri başta olmak üzere Erzurumlu vatandaşlar katıldı. Söyleşide İsmail Saib Sencer’in hayatı ve çalışmaları anlatılarak, başta Erzurum olmak üzere ülkemiz için önemi vurgulandı.
 


Erzurum’da Klasik Türk Müzik Şenliği


İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde, şef Suat Kılıç yönetiminde Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, dillerde yer etmiş en güzel Türk müziği eserlerini seslendirerek sanatseverlere duygusal anlar yaşattı. İzleyenlerin yoğun alkışlarıyla son bulan konserde Şef Suat Kılıç ve Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu izleyenlere teşekkürlerini iletti. Ahmet Özhan’da seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle davetlileri mest etti.


Festivalin beşinci gününde Eşref Ziya'da "Unutulmayan Ezgiler" ile hayranların unutulmaz bir gece yaşattı. Kültür ve Turizm Bakanlığınca Erzurum’da düzenlenen Palandöken Kültür Yolu Festivali 27 Ağustos Pazar günü sona erecek. İHA

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.