Erzurum Düzenleme Tarihi : 13 Temmuz 2022 15:00 Haber Girişi : 13 Temmuz 2022 12:35

Rakamlar endişe verici... Erzurum'da sayı yükselişte!

Türkiye genelinde vaka sayıları katlanarak artarken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşlara hatırlatma dozunu yaptırmaları çağrısında bulundu. Erzurum İl Sağlık Müdürü Dr. Gürsel Bedir ise 10 vakanın hastanede yatarak tedavi gördüğünü söyledi.

ERZURUM AJANS İki yıldan fazla bir süredir tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi, etkisini yitirmişken yeniden hortladı.

 

Türkiye genelinde haftalık açıklanan vaka sayılarında ciddi bir artış yaşandı. Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan haftalık tabloya göre, 27 Haziran-3 Temmuz arasında vaka sayısı 57 bin 113 oldu, 25 kişi hayatını kaybetti. Önceki hafta vaka sayısı ise 26 bin 635 olarak açıklanmıştı.

 

 

Endişe veren rakamların ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşlara hatırlatma aşısı için çağrı yaptı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Koca, “Omicron varyantına bağlı vakalar, başka ülkelerde olduğu gibi bizde de artış gösteriyor. Sorunu alt etmekte tecrübe sahibiyiz. Son dozun üzerinden 6 ay geçtiğinde aşının etkisi azalmaktadır. Bu süre dolmuşsa yeniden aşı olunması önem arz ediyor. Buna bizim verdiğimiz önemi siz de verin. 50 yaş üstüyle risk grubundakilerin, son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse, hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla öneriyoruz” dedi.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hatırlatma dozu çağrısının ardından vatandaşlar hastanelere akın etti. Üçüncü dozun ardından hatırlatma dozunu yaptırmak isteyenler ülke genelinde hastane kapılarında uzun kuyruklar oluşturdu.

 

Uzmanlar uyardı!

 

Covid-19 pandemisinde yaklaşık iki buçuk yıl geride kalırken, vaka sayıları son haftalarda hem dünyanın farklı noktalarında hem de Türkiye’de artışa geçti. Uzmanlar, pandemide altıncı dalganın yaşanıyor olabileceğini belirtiyor ve Covid-19 ile mücadelenin henüz sona ermediği uyarısını yineliyor.

 

 

Türkiye’de son haftalarda artış gösteren vaka sayılarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, bireysel önlemlerin bırakılması, yaz döneminde sosyal ortamlarda, kalabalıkta vakit geçiren kişi sayısının artmasının vaka sayılarındaki yükselişi tetiklediğini söyledi.

 

Covid-19’un özellikle ileri yaş grubu, kronik hastalığı olan kişileri ağır etkilediğine dikkati çeken Prof. Dr. Turan, “Pozitif vaka sayısının artması, dolaşımda çok sayıda enfekte kişinin var olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle insanlara zorunluluk olmasa bile kişisel tedbirler kapsamında maskelerini kapalı alanlarda, toplu ulaşımda takmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

 

 

Semptomları hafife almayın

 

Prof. Dr. Sema Turan, “Burun akıntısı, boğaz ağrısı, hafif halsizlik, ateş gibi semptomları hafife almak, ‘aslında ben covid-19 değilim’ demek doğru bir yaklaşım değil. Çünkü şu anda dolaşan virüs sayısı covid-19 açısından artış gösteriyor. Dolayısıyla covid-19 geçiriyor olma ihtimaliniz çok yüksek” diye konuştu.

 

Hastane yüküne yansımadı

 

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz ise, “Evet vaka sayılarında son dönemde bir artış var. Ama bu şu an için hastane yüküne yansımış durumda değil. Yani hastanelerin yataklı servislerine veya yoğun bakımlarına duyulan ihtiyaç anlamında bir sıkıntı yok” dedi.

 

 

Önlemler gevşetilirken de risk grubunda yer alan kişilerin kendilerine mutlaka dikkat etmesi gerektiğini hatırlatan Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “ Artık bireysel önlemlerin ön planda olduğu bir süreçteyiz. Bireysel önlemler derken de kişisel koruyucu maske kullanımı, diğer kişiler ile özellikle kalabalık ortamlarda fiziksel mesafenin korunması, kapalı ve kötü havalandırılmış ortamlarda uzun süre bulunulmaması ve bu ortamların sık sık havalandırılması ilk başta sayabileceklerimiz” ifadelerini kullandı.

 

Belirti gösteren maske taksın

 

Doç. Dr. Kayıpmaz, “ Bu süreçte belirti gösteren kişilerin mümkünse kendini sosyal yaşamdan izole etmesinde fayda var. Toplu taşıma araçlarına binmeleri gerekiyorsa, işyerlerinde çalışmaları gerekiyorsa onların da mutlaka maske takarak, kendilerini diğer bireylerden izole etmelerinde büyük yarar var. Diğer bireyleri de bu şekilde korumuş olacaklar. Belirti gösteren kişilerin maske takmasını özellikle öneriyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Erzurum’da sayı yükselişte

 

Tüm Türkiye’de artış gösteren Covit 19 omikron varyantına yakalananların sayısının Erzurum’da da artış gösterdiği bildirildi. Yüksek ateş ve halsizlik şikâyeti ile hastanelere başvuranların birçoğunun testi pozitif çıktı. Diğer türlerine göre daha hafif semptomlar gösteren Omikron varyantına yakalanalar hastalığı evinde karantinada geçiriyor. Zorunlu karantina süresi ile şimdilik 7 gün ile sınırlı.

 

Erzurum Şehir Hastanesinde yeniden aşı merkezileri açıldı. Hatırlatma dozu için ilk etapla 50 yaş üstü kişiler ile kronik hastalığı bulunanlara öncelik verildi. En son yapıldığı aşının üzerinden 6 ay geçen kişiler de sisteme dahil edildi. Aşı olmak isteyen kişiler için tüm aşı gurubu hazır bulundurulurken, vatandaşlara tercih hakkı da tanındı.

 

Yatan hasta sayısı 10   

 

Covit 19’un yoğun geçtiği dönemlerde aşırı yüklenme olan yoğun bakım ve covit servisleri bahar ayında kapatılmıştı. Ancak son haftalarda vakaların artması ile birlikte servisler yeniden açıldı. Erzurum İl Sağlık Müdürü Dr. Gürsel Bedir, şu ana kadar 10 hastanın yatarak tedavi gördüğünü söyledi. Sağlık Müdürü Bedir, “Erzurum’da da tüm yurtta olduğu gibi vakalarda hızlı bir artış var. Bayramdan sonra daha da artış olacağı belli, yeni bir dalga var tüm yurtta. Hastanelere tekrar yatışlar başladı, şu an 10 civarında hasta var yatan. Aşılar tekrar yapılıyor, vatandaşları hatırlatma dozlarına bekliyoruz. Kapalı alanlarda maske takılmasını rica ediyoruz” ifadelerini kullandı. Cihat İncesu

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.