Reyhani'yi anmak...

Belediye demek; öncelikle imar, yol, su, ulaşım, kanalizasyon ve  park-bahçe demek olsa da, aslında belediye demek;  başka bir deyişle o şehrin ya da ilçenin tarihinin, kültürünün, sanatının ve de folklorunun sahibi, koruyucusu hatta bütün bu değerleri yaşatan makam demektir.Belediye başkanına layık görülen "şehremeni" sıfatı işte buradan gelmektedir.

Üstelik bu sıfat, yalnızca "emin olunan" kişi ile sınırlı değildir.

O sıfatın zamirinde,  başkan için şehrinin her türlü değerine sahip çıkan ve o değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması için mücadele veren kişi tarifi de vardır.

Erzurum; son derece zengin bir tarihe, kucaklayıcı bir kültüre, bir çok medeniyetten izler taşıyan  köklü bir folklora sahip bir şehirdir.

Bu sebeple Erzurum belediye başkanı da, bütün bu gerçeklerin şuuru içinde olup, işte o şuurun icaplarını yerine getiren bir yönetici olmak zorundadır.

Çünkü Erzurum aynı zamanda bir "derbent şehri"dir.

Geçen hafta Erzurum'da öyle anlamlı ve öyle kıymetli bir kültürel faaliyet gösterildi ki, insanın; "işte belediye de, belediye başkanı da budur" demekten kendini alamadığı bir eser ortaya çıktı.

Uluslararası 1.Yaşar Reyhani Aşıklar Şöleni...

Aşık Reyhani'yi anlatmaya yahut da kim olduğunu söylemeye gerek yok.

Tek bir cümleyle özetleyecek olursak, Aşık Reyhani; 21. yüzyılın Yunus'u, Emrah'ı, Sümmani'si, Karacaoğlan'ı ve Nefi'sidir.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, ayağının tozuyla geldiği Erzurum'da, Erzurum'un seneler var ki hasret kaldığı bir büyük hizmete imza attı:

Uluslararası 1.Yaşar Reyhani Aşıklar Şöleni...

Konya'nın ve Kars'ın aşıklar bayramı var. Her iki şehrimiz  de bu bayramları öyle coşkulu ve öyle dolu dolu yaşarlar ki, imrenmemek mümkün değil. Kendi kendimize sorar dururduk:

Erzurum'da niye olmuyor?

Erzurum; şairler, ozanlar, mütefekkirler, alimler, sanatkarlar ve kumandanlar yurdu bir şehirdir.

Nasıl olur da bir şehrin Nefi, Emrah, Sümmani ve Reyhani gibi dünya ölçeğinde söz söyleyen değerleri olur da o şehrin beynelminel bir festivali olmaz?

Sağolsun; Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve tabii ki bu eserin ortaya çıkmasında fedakârca görev yapan ekibinin sayesinde şimdi artık o festivalimiz var.

Üç gün üç gece devam etti.

Azerbaycan'dan, İran'dan, Irak'tan ve Suriye'den ozanlar geldi... Bizim birbirinden değerli ozanlarımızla, aynı sahneyi paylaşıp aynı sazın tellerinden konuştular bizlerle...

Kerkük'e, Halep'e, Tebriz'e, Bakü'ye gidemedik belki, ama o büyük ozanlar, öyle güzel sözler söylediler öyle manalı ağıtlar yaktılar ki ta yüreğimizin derinliklerinde hissettik tüm mazlum milletlerin yaşadığı acıyı, vatan sevgisini ve yurtsuz kalmanın ne büyük bir hicran olacağını...

Yaşasaydı Aşık Reyhani, kimbilir tarihler ötesine geçecek hangi mısraları yazacaktı ve kimbilir bugün emperyalistlerin oyuncağı olan bu kanlı coğrafyanın destanını nasıl anlatacaktı bize...

"Suskun dillerin" tercümanıydı O...

Ne ikbal için muktedirlerin önünde el divan pençe durdu, ne de zillete düşerim korkusuyla haktan yana olmaktan caydı.

Daima doğrudan yana oldu.

Yüreği de büyüktü, sözleri de...

Erzurum Büyükşehir Belediyesi,  Reyhani Usta'ya yakışan bir esere imza attı...

Bir şehir, sanatçısına işte böyle sahip çıkar.

Görün bakın bu festival, önümüzdeki yıllarda çok daha görkemli olacak...

İlki böyle güzel olduğuna göre...

Bir kez daha emeği geçen herkesi canı gönülden kutluyorum.

Yüreğinize sağlık... 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.