Sayın Recep Almacı'nın vefatı

 

Erzurum SSK Palandöken Hastahanesi'nin eski Başhekimi sayın Recep Almacı muzdarip olduğu hastalık sonucu ikamet ettiği İzmir'de hayata veda etti.

 

Son derece üzüntülüyüm. Çünkü Recep Almacı ile arkadaşlığım 1968'li yıllarda başlayan öğrencilik yıllarına dayanır. Uzun yıllara dayanan yakın arkadaşlığımız ve dostluğumuz kesintisiz bir biçimde hep devam etti. Aynı dönemlerde görev yaptık. Eşlerimiz de yakın arkadaş idiler. Erzurum ve Erzurum iliyle adeta özdeleşen ve çok sevilen  bir Başhekimdi. İl Sağlik Müdürlüğü görevinde bulundu.

 

Daha sonra çok uzun yıllar Erzurum SKK Palandöken Hastahanesi Başhekimliği yaptı. Deva arayanların derdine çare olmak için hep koşturdu. Kapısını zengin, fakir, bildik ve tanıdık demeden herkese daima açık tuttu ve hiç kimseyi hastahane kapılarında bekletmedi. Gece gündüz telefonunu hep ve herkese açık tuttu. 

 

Erzurum'da, Doğu Anadolu'da hastaların ilk durak yeri hep Palandöken Hastanesi oldu. Çünkü orada Recep Almacı vardı. Kimsesizlerin kimsesi oldu. Recep Baba diye anıldı. Beşeri münasebetleri çok içtendi ve çok güclüydu. Başarılı bir hekim ve yönetici olmanın dışında insani vasıflarıyla da temayüz eden sayın Recep Almacı Erzurum'da hizmetleriyle o babacan ve mert tavırlarıyla derin izler bırakan nadir insanlardan biri oldu. En sıkıntılı dönemlerimde şahsımı da rahatlatan ve burada anlatamayacağım desteklerini asla unutamam. 

 

Hekim olmasına ve zaman zaman dostlarının ikazlarına rağmen sigarayı yer gibi içen olumsuz alışkanlığından bir türlü vaz geçmedi. Nitekim onun rahatsızlığının temel sebebi koah hastalığı oldu. Bu nedenle Erzurum'u terkederek İzmir'e yerleşmek zorunda kalmıştı. Hastalığının son dönemine kadar kendisi ve kıymetli eşiyle hep iletişimde oldum. Sayın Almacı hekimliğiyle, insanlığıyla, hizmetleriyle ve o sevecen kişiliğiyle çok hoş bir sâdâ bırakarak aramızdan ayrıldı. Hüzünlüyüz. Erzurum herkesin derdine koşan çok iyi bir yöneticiyi ve çok iyi bir hekimi ve çok has bir evlâdını kaybetti. Hepimizin başı sağ olsun.

 

Güzel insan, değerli bir hekim ve arkadaşım sayın Almacı'yı rahmetle anıyorum. Değerli eşine, sevgili çocuklarına ve kendisi gibi çok yakın arkadaşlarım kardeşlerine sabır ve metanet diliyor, taziyelerimle birlikte derin acılarını paylaşıyorum. 

 

Ruhu şâd ve mekànı cennet olsun. 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Osman Kucur 15 Kasım 2023 07:42

    Allah Rahmet etsin ben ssk da personeldim iyi idareciydi kim kimi ispiyonlasa onu odasında dışarı çıkarır ben hallederim diyip geçiştirirdi hic kimseye zararı yoktu bazen ufak tefek şeyler dışında kusuru yoktu mekanı cennet olsun Erzurumu bende terk ettim ama o memleket benim burnumda tütüyor memleket sevgisi Vatan sevgisi imandandır tüm Erzuruma kucak dolusu selamlar Düzceden