Erzurum Düzenleme Tarihi : 18 Mart 2024 14:00 Haber Girişi : 15 Mart 2024 15:30

Sekmen 31 Ocak 2019'da açıklamıştı: 20 kilometre uzunluğunda hafif raylı sistem projemiz tamam yakında çalışmalara başlıyoruz

Sekmen 31 Ocak 2019'da açıklamıştı: 20 kilometre uzunluğunda hafif raylı sistem projemiz tamam yakında çalışmalara başlıyoruz
Erzurum'da 2014 yılında göreve gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in vizyon projeleri arasında yer alan hafif raylı sistem projesi yalan oldu. O tarihten bugüne 5 şehirde hafif raylı projesi hazırlandı. Ulaştırma Bakanı açıklama yaptı.
Sekmen 31 Ocak 2019'da açıklamıştı: 20 kilometre uzunluğunda hafif raylı sistem projemiz tamam yakında çalışmalara başlıyoruz

Sekmen’in 2014 yılından bu yana yerine getiremediği vaatlerden biri oldu

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şehir merkezi ile Kocaeli Şehir Hastanesi’ni birbirine bağlayacak 3 kilometrelik Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı’nın 17 Mart’ta hizmete açılacağını bildirdi.

 

Özellikle büyükşehirlerde ulaşımın en kolay ve hızlı sağlandığı yollardan birinin metro ve tramvay gibi raylı sistemler olduğunu anımsatan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, bu kapsamda raylı sistem ağının gelişmesine büyük önem verdiklerini söyledi.

 

BU İLLERDE BÜYÜK ŞEHİR YAPIYOR

 

Kocaeli’nin ardından Bursa, Sakarya, Trabzon ve Samsun’da da yapılacak olan hafif raylı sistemin projeleri tamamlanırken, inşaatların Büyükşehir Belediyesi kaynaklarıyla yapılacağı öğrenildi. Bu arada Bursa ve Samsun’da projeler önemli ölçüde tamamlandı. Erzurum’da da 2014 yılında göreve gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in vizyon projelerinden biri olan hafif raylı sistem adeta yalan oldu.

 

 

İŞTE O BAŞLIKLAR

 

Göreve geldikten sonra 6 Ağustos 2015’te yaptığı açıklamanın ardından ‘Mehmet Sekmen Erzurum'da Raylı Sistem Projesi için düğmeye bastı!’ başlığıyla gazetelerde yer alan Başkan Sekmen, 7 Nisan 2016’da da ‘Sekmen raylı sistemin güzergâhını’ açıklamıştı.  

 

Açıklama aynen şöyleydi.

 

“Raylı sistemle ilgili 7,5 - 8 kilometrelik bir güzergâhı planlıyoruz. İlk etabımız Ulu Cami’nin yani Tebrizkapı’nın oradan başlayacak Havuzbaşı’ndan Üniversite’nin içerisinden Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Alparslan Türkeş Bulvarı ve oradan da Forum AVM’ye kadar devam eden bir hat düşünüyoruz. Daha sonra bu hattın uzatımı sağlanarak bir ring servisi, hatta daha sonra Şükrü Paşa ile bağlanabilir. Ön fizibilite için bir proje çalışmamız oldu. Bunu Allah nasip ederse nisan ayı içerisinde Ulaştırma Bakanlığı’mıza sunacağız. Projemizi önümüzdeki yıl gerçekleştirmek arzusundayız.” 

 

 

ŞEHRE YAPILMADAN “PALANDÖKEN’E KURACAĞIZ” DEMİŞTİ

 

Bu açıklamanın ardından 4 Ocak 2017’de de “Palandöken’e raylı sistem kurulacak” diyen Sekmen bu açıklamasıyla şaşırtırken, 2 Aralık 2018’de “Hafif raylı sistem ve diğer mega projelerimizle birlikte inşallah ikinci şahlanış döneminde Erzurum'u ayağa kaldıracağız…” demişti.

 

Sekmen, aradan geçen zaman içinde son olarak 31 Ocak 2019’da “20 kilometre uzunluğunda hafif raylı sistem projemiz tamam. Sayın Cumhurbaşkanımız da onayladı. Yakında çalışmalara başlıyoruz…” diye konuştu.

 

Projeyle ilgili söylemler dışında en küçük adım atılmazken, Hafif raylı sistem Sekmen’in gerçekleştiremediği vaatlerden biri olarak kaldı. Onur SAĞSÖZ

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Ateş 20 Mart 2024 13:15

  BIR KERE ONCE SU FATURALARINI DÜŞÜR ELEKTIRKTEN COK GELIYOR SU FATURALARI BIRDE MUTAIT LIKTEN CEKIL SANKI ERZURUMDA DENIZMI SAHILMI VAR EV FIYATLARINI UCURDUN

 • Vatandaş 20 Mart 2024 13:14

  BIR KERE ONCE SU FATURALARINI DÜŞÜR ELEKTIRKTEN COK GELIYOR SU FATURALARI BIRDE MUTAIT LIKTEN CEKIL SANKI ERZURUMDA DENIZMI SAHILMI VAR EV FIYATLARINI UCURDUN

 • Vatandaş 20 Mart 2024 10:51

  Uyuyan halkı uyandurmayin. Yemeye devam. Bizde böyle bakarız büyükşehir olma statüsünü kaybetmek üzere zaten belkide kaybetti. Nereden nereye

 • X 20 Mart 2024 02:47

  Herşeyi geçtim eğitiyormusunuz napıyorsunuz şu şehiriçi belediye otobüs şoförleri otobüsleri hayvan gibi sürmesinler. Millet otobüsleri bu soğuk şartlarda hem bekliyor hemde otobüsler geç gelince izdiham oluyor. Üstüne şoförlerin sorumsuzca otobüsleri sürerken milleti otobüs içinde düşürmesi. Siz önce şoförlerinizi iyi eğitin. Hafif raylı sisteminiz kalsın

 • Ali er 19 Mart 2024 22:22

  Ramazanda bari bunları söylemeyin. Raylı sistemden vazgeçtik normal araba sürecek yollar yok hepsi delik delik çukur dolu. Koskoca adamlara ramazanda bunları söylemek hiç yakışmıyor. Tas 1019 da bitmesi gereken raylı sisteme daha başlanmamış bile. Erzurum?u kimse aptal yetine koymasın. Olimpiyat parkı içindeki tekstil fabrikasının işi ne. Orası millet parkı değil mi belediye resmen yavaş yavaş kemiriyor. Gerçekten çok ayıp

 • Fatih tedaş 19 Mart 2024 21:05

  Abi memleketin yüzü soğuk kimse bir çivi çakmak için,çalışmak için seçilmiyor kim gelirse gelsin koltukta uyumak için geliyor abi sizde oy pusulasında kaç tane aday varsa hepsinin alnına mühürü basın vatandaşına ayıracak vakti olmayanın, başkan olmayada vakti olmaz.

 • Öz Çatlı 19 Mart 2024 18:26

  Hafif raylı sistemleri orda kalsın Aşkale Kars arası banliyö treni olsun kâfi

 • Hanifi 19 Mart 2024 17:54

  Erzurumlu şehri terkediyor her yıl 5. 10 bin arası göç veriyor iş yok iş imkanı yok sizler böyle devam edin erzurumlu seçmenler

 • Sekmen Gitmen 19 Mart 2024 17:45

  Kışın kar yağdığında sokakları kendi arabalarıyla açan biz değil miydik? Sokağın karını temizlemeye araç çıkarmayan belediye, parti bayraklarını asarken bütün imkanları seferber etti. Yüzde 70 oy alan bir şehrin şuana kadar abad olması gerekirdi. Oy vermeyen şehirler gelişti biz hala çalışmayan otobüs uygulaması kullanıyoruz.

 • Hasankaleli 19 Mart 2024 16:07

  Hayvanat Bahçesi, müthiş buluş.. Hayvan bulmakta sıkıntı çekmez Sekmen..

 • Murat 19 Mart 2024 14:03

  Bu şahlanış projesinde miting yapan bir sekmen var mı,iyi işler yaptı ise bu seçimde niye bu bahsi geçen projeler ve benzerleri niye yok.Erzurum çanta da keklik,yandaş,fondas herkes sekmen giderse halimiz ne olur,kaynaklarımız kesilir diye düşünüyor.Niye MHP'li bir aday bu dönemde aday olarak açıklanmadı,madem cumhur ittifakı ????????????

 • Yunus 19 Mart 2024 13:31

  Bençe Mehmet Sekmen Erzurum'da çok güzel işler yaptı akpartiyi sevmem ama belediyecilikte on numara

 • murat 19 Mart 2024 11:29

  def olup gitmedi bi

 • Ne Superman Ne Batman 19 Mart 2024 10:49

  Şimdi ki vaadi bence tam şehrimize layık. Hafif raylı sistem yapamayacağını anlayınca Hayvanat Bahçesi yapma vaadi ile oy toplayacak. Erzurum?un gerçekten ihtiyacı olan tek şey Hayvanat Bahçesi kaldı. Gerçi hayvan tedariğinde sıkıntı çekmeyeceğine eminim.

 • Can 19 Mart 2024 10:32

  Hızlı tren ne oldu. Sekmen Deri fabrikası sözüde vermişti sahi o ne oldu. Hepsini boşverin şehrin temizliği bile berbat

 • Metehan GÖKTÜRK 19 Mart 2024 10:27

  her seçimde %70 oy alıyorsa hem de vaatlerini gerçekleştirmeden adam niye hizmet etsin ki. Erzurumlular her seçimde koşa koşa oy verdikçe bu şehre hiç bir zaman yatırım gelmeyecektir. Sonra da günde 12 saat çalışmaya ve asgari ücretin altında maaş almaya ve en pahalı doğalgazı ve suyu kullanmaya devam... Son çare olarak da İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlere göç. Erzurumlular hizmet istemiyor, Sekmenin zenginliğini istiyor. Erzurumlular biraz vizyonlu olsalardı bu şehir Kayseri olurdu. Ama vizyon sıfır zihniyet kötü olunca bir milyonluk şehir 700 bine düştü. Geçen sosyal medyada Erzurumlu bir ablamız ne güzel Erzurumluları anlattı. Geri zihniyetli insanlar oldukça Erzurumum bir adım ilerlemeyecek hep geriye gidecek. Yazacak çok şey varda şehirde okuyan insan yok....

 • Dadaş 19 Mart 2024 10:24

  Sekmen'e rey vermemek için bu bile yeter yalancıya kim inanır?

 • dvt 19 Mart 2024 09:23

  bizim miletimiz particiliği artık bırakın bize çalışacak insan lazım.. Etmeyin eylemeyin artık Allah rızası için görün birşeyleri

 • imam 19 Mart 2024 05:07

  Bi ara da caddelere birinci olduk falan diye afişler asmıştı...

 • halis demir. 18 Mart 2024 23:41

  belediye halk ekmek çıkardı gören yok. ne zaman gitsem ekmek yok. yollara aşırı kötü delik deşik düzgün bir yama bile yapılmıyor yol belli değil iz belli değil. burası dngonun ahırı değil. seçimden seçime yok serhat şehri yok şehitler diyarı diyip 4 sene unutıyorsunuz. bu sefer erzurum kızı cananan vereceğim. canan erzurumun has kızı baramda seyranda hep burada. lütfen sekmen artık bırak gerçekten istemiyoruz. lütfen geldiğin yere dön.

 • Tam olarak nereye yapacaksın 18 Mart 2024 23:31

  Şehrin her yeri kahvehane. Kahvehanelerde kendi kanallarınız açık diye hiçbir şey demiyorsunuz, çoğusu yasal işletme bile değildir.

 • Zülo 18 Mart 2024 20:23

  Yav bıktık yalanlara. 3. Dönem oldu raylı sistemle halkı uyutuyorsun. Erzurumda asfalt yok. Cumhuriyet caddesine çık kaldırım taşlarının hemen hemen tamamı yerinden çıkmış. Şehir merkezi ve bazı mahalleler harabe terk edilmiş gibi duruyor. Seçim gelince halk ekmeği piyasaya sürüp seçimden sonra halk ekmeği bir sonraki seçime kadar kapatıyorsun. Sizi yılın belediye başkanı seçenlerin kriterlerini merak ediyorum. Bu haldeki bir şehrin belediye başkanı yılın başkanı seçiliyorsa diğer belediyelerin vay haline yada en başarısız bir başkanı allayıp pullayıp başarısızlığını hakltanmı gizliyorsunuz. Vs vs vs.

 • F.K 18 Mart 2024 19:40

  Şehrimizi ağaçla süsledi. Hafif raylı sisteme ne gerek var. Erzurum'da havalar çok sıcak olduğundan bize ağaçlarla gölgelik yaptı, daha ne yapsın.

 • Yaşlı adam 18 Mart 2024 17:53

  Yalan oldu,hızlı tren hala oldu,Kop tüneli mezar oldu,teşvikte 6.bölge masal oldu ama Erzurum yine AKP'nin oldu...

 • ali er 18 Mart 2024 15:41

  hizmet bahane rant şahane. oy verenler lütfen takım tutar gibi parti tutmayın. sekmen 8 senedir burada ne yaptı. yollar ortada çukurlar ortada. lütfen bir daha erzurumunun vebalini almayın. çalışacak birisine verin. çalışacak insan 8 sene de çalışırdı çalışmamış şimdi mi çalışacak. kanmayın