• AKTAŞ
Röportaj Haber Girişi : 05 Aralık 2013 11:45

Sekmen Pusula'ya konuştu

Pusula'nın sorularını cevaplandıran AK Parti'nin Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Sekmen, ilk yıl için 25 projeyle işe başlayacağını, görev süresi içinde yapacağı proje sayısının ise 500 olacağını bildirdi.
Erzurumajans-Pusula'nın sorularını cevaplandıran AK Parti'nin Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Sekmen, ilk yıl için 25 projeyle işe başlayacağını, görev süresi içinde yapacağı proje sayısının ise 500 olacağını bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü partisinin grup toplantısında günlerdir beklenen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Adayı'nın Mehmet Sekmen olduğunu açıkladı. Başbakan Erdoğan'ın grup toplantısında kamuoyuna tanıttığı Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Sekmen, Pusula Gazetesi 'nin sorularını yanıtladı. Kendisi için söylenen 'İthal Aday' ifadesini de ciddiye almadığını söyleyen Sekmen, kendisi ile ilgili bilinmeyenlerini de açıkladı. Türkiye'nin en ünlü futbolcularının yetiştiği Kartal Spor Kulübü'nde 10 yıl başkanlık yaptığını da kaydeden başkan adayı, Erzurum sevdalısı olduğunu ifade ederek, seçildiği takdirde yapacağı projelerini anlattı. Erzurum'un Dünya kenti olması için önünde hiçbir engel olmadığını bildiren Sekmen, bu yolda canla başla çalışacaklarını ifade etti.Erzurum'un İspir ilçesi doğumlu olduğunuzu biliyoruz. Bize biraz daha kendinizi tanıtır mısınız?


1958'de Erzurum Pazaryolu Kılıççı Köyü'nde dünyaya geldim. İlkokula doğduğum köyde başladım , İstanbul'da eğitim hayatıma devam ettim.  İstanbul İşletme Fakültesi mezunuyum. Ankara'da Bankacılık ihtisasımı tamamladım. Gençlik yıllarımdan bu yana vakıf ve derneklerde başkanlıklar yaptım. Bir kamu bankasında yöneticilik yaptım. 1985 yılından sonra  mali müşavirlik yaptım. Türkiye'nin önde gelen bir holdinginde finansman yöneticiliği yaptım. Milli Gençlik Vakfı'nda Kartal İlçe Başkanlığı yaptım. 1990 yılında Refah Partisi Kartal İlçe Başkanlığı yaptım. 1992-1994 Samandıra Belediyesi Başkanlığını yürüttüm. 27 Mart 1994 Yerel Seçimleri'nde Refah Partisi'nden Kartal Belediye Başkanı oldum.  1999 seçimlerinde tekrar kazanarak Kartalda 2. Dönem belediye başkanı olarak hizmet ettim.

10 yıl Kartal Spor Kulüp Başkanlığı yaptım. Kartalspor'un altyapı tesisini kurarak gençlerimizin futbola kazandırılmasını sağladık. Sizlerin de yakından tanıdığı ülkemiz futbolunda marka olan Volkan Demirel, Egemen Korkmaz ve Servet Çetin gibi 50'ye yakın gencimizi güzel yerlere getirdik.

2. Lig Kulüpler Birliği Başkanlığı yaptım.  İlçe ve çevresinde amatör küme kulüpleriyle temasa geçerek onlara destek hizmeti sağladık. Sadece futbol değil aynı zamanda Güreş Kulübü kurarak gençlerimizi ata sporumuzla tanıştırdık.

2002 yılında Başbakanımızın teveccühü ile 22.Dönem İstanbul Milletvekili olarak TBMM de göreve başladım. Plan Bütçe Komisyonu Başkatibi ve Çevre Komisyonu , Bayındırlık Komisyonu üyesi olarak  görevde bulundum.2003 yıllarında Organik Tarımın Erzurum'a gelmesi için Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı ile irtibata geçerek Ege bölgesinde verilen sertifikanın verilmesi. 2003-2005 arası   Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı Danışma Kurulu Üyeliği ,arkasından  27 Temmuz 2007 seçimlerinde tekrar Başbakanımızın teveccühü ile 2. Dönem milletvekilliği görevini yaptım. Bu zaman aralığında  sırasıyla  Güney Anadolu Bölge Koordinatörlüğü,  Erzurum'un da içinde olduğu Doğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü ,  sonra Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve Karadeniz Bölge Koordinatörlüğü yapma fırsatım oldu. Ardından Ak Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve Ege Bölgesi Koordinatörlüğü yaptım halen bu görevim devam etmektedir.Evliyim 4 dört çocuğum var.

Uzun süreden beri İstanbul'da yaşıyorsunuz. Erzurum'u ve gelişmeleri, sorunlarını takip etme imkanınız oldu mu?

Gerek belediye başkanlığım gerekse milletvekilliğim döneminde 9 yılı aşkın Erzurum'un sorunlarını yakinen takip etme fırsatım oldu. Sağ olsunlar, tüm vatandaşlarımıza olduğu gibi  hemşerilerimize de kapılarımızı açık tuttuğumuzdan dolayı onların istek ve sorunlarıyla da ilgilenme fırsatını yakaladım. Birçok  faydamızın dokunduğunu düşünüyorum. Gerek bürokratlar, gerekse Erzurumlu hemşerilerim bu konuyu çok iyi bilirler bırakın Erzurum merkezi köy ve mezralarda bile vesile olduğumuz hizmetlerimiz var çok şükür.

Daha önce İstanbul gibi bir kentin ilçeleri olan Samandıra ve Kartal Belediye Başkanlığı yaptınız. İki dönem de TBMM'de vekil olarak görev yaptınız. Özellikle başkanlık ve siyaset konularında tecrübeli olduğunuz görülüyor. Erzurum'da görev almanız halinde, ilk yapacağınız çalışmalar neler olacak?

Öncelikle bizim tespit ettiğimiz acil projeler var. Büyükşehir belediye başkanımızın yaptığı hizmetle noktasında kaldığı yerden devam ederek Ak Parti İl ve İlçe Teşkilatlarımız ve Erzurumlu hemşehrilerimizin görüşleri doğrultusunda kendileriyle istişarelerimiz neticesinde Allah nasip ederse ilk yıl 25,  5 yılda 525 projeyle Erzurum'u Bölgenin değil Türkiye'nin yıldızı haline getireceğiz. Bizde bu dinamik AK Parti kadroları varken, Erzurum'un dünya şehri olmasına hiçbir engel yok . Yeter ki aşkla şevkle millete hizmet sevdasıyla çalışalım. Beraberce yapacağımız hizmetlerin şimdiden müjdesini vermek isterim. En büyük desteğimiz halkımızın hayır duası olacaktır.

Bir zamanlar Doğu'nun Paris'i olarak bilinen Erzurum'u eski günlerine döndürmek için ne gibi çalışmalarınız olacak?

Şehrin altın bileziği olan Kayak Turizmi için yurt içi ve yurt dışı projelerle memleketimizi olması gereken seviyeye getireceğiz. Ayrıca şehrin imar dokusunda halihazırda yürütülmekte olan ve yakinen takip ettiğim projelere hız vererek bir medeniyet şehri nasıl olur tüm Türkiye'ye göstereceğiz.

Şehrimizin çevre duyarlılığını artırıp, daha yeşil, daha temiz, daha zengin bir Erzurum için projelerimiz var.

Kültürel varlıklarımızın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için tüm gayretlerimizi göstereceğiz, köylerdeki tarım ve  hayvancılıkla, ilgili projelerimiz var. Gençlerimiz ve kadınlarımız  için projelerimiz var. Yakın zamanda bunları kamuoyuyla paylaşacağız.

Şehrin gerek merkezi gerekse ilçe ve köylerimizin sorunlarını bir an önce ya kendi imkanlarımızla yada hükümetimizin imkanlarını kullanarak Büyükşehir olma sorumluluğu çerçevesinde hizmetleri acilen başlatacağız. Üniversitelerimizle birlikte sorunlarımıza Arge ve Proje kurulumuzun önerileri doğrultusunda çözümler getireceğiz.

Büyükşehir Yasası'na göre siz artık Erzurum'un tamamına hizmet etmekle yükümlü olacaksınız. Burada seçilecek ilçe belediye başkanları da çok önemli. siz ilçe belediye başkanlarının belirlenmesinde rol alacak mısınız?

Bu konuda genel merkezimiz ve teşkilatlarımızın çalışmaları var, ben teşkilatçı biri olarak bu belirlemelerin sağlıklı yapılacağını inanıyorum, kanaatlerimizi elbette bildireceğiz. Rabbim vazife alacak tüm başkan adaylarımıza güç kuvvet versin.

Soruyu Erzurum büyükşehir Belediyesi olduktan sonra belediye başkanları arasında yaşanan olumsuzlukların kenti etkilemesi sebebiyle yönelttik. Çünkü,  geçmişte gerek diğer siyasi partiler ve gerekse AK Parti dönemlerinde başkanlar arasında yaşanan çekişme kente olumsuz yansıdı. Bunun önüne nasıl geçmeyi planlıyorsunuz?


Erzurum marka bir şehir. Erzurum il sınırları artık Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğundadır. Bu vesileyle bizim ayrım gözetmeksizin halkımızın teveccüh göstereceği tüm partili belediye başkanlarımızla çok güzel bir  ekip çalışması yapacağız. Lakin kendi partinizden olan başkanlarla ilişkilerinizin ve çalışmalarınızın daha başarılı olacağı bir aşikardır. Umut ediyorum ki büyük şehrimizle beraber ilçelerimizin tamamında AK Kadrolar  hizmet edecektir.

İsminiz ilk açıklandığında her ne kadar Erzurumlu olsanız da 'İthal aday' yakıştırması yapıldı. Sizin bu tepkiye yorumunuz ne olacak? Siz ithal aday mısınız?

Erzurum'da doğmuş ve memleketine sevdalı bir adam olarak tüm açık yüreklilikle söylüyorum ki; Erzurum'u en çok seven en çok Erzurumlu olan bu güzel şehre layıkıyla hizmet edendir. Benim köyüm belli evim belli. Köyümü de evimi de her fırsatta ziyaret ederim. Bu tür cümleleri dikkate dahi almıyorum. Başbakanımızın takdirine saygılıyım, ve bu hususta da Erzurum'a hizmet etmekten onur duyacağım. Birlikte çok güzel işler yapacağız bunu herkes görecek.

Sayın Sekmen, biraz önce belirttiğimiz gibi isminiz Erzurum'a sürpriz oldu. Siz de adınızın Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak duyulmasında neler hissettiniz? İlk duyduğunuz da tepkiniz ne oldu?

Doğduğum sevdalı olduğum memleketime, tecrübelerimi aktaracağım ve  hizmet etme fırsatı bulacağım için mutluyum. Biz başkan olmaya değil, milletimize hizmetkar olmaya geliyoruz.  Dua ve desteğinizi esirgemeyin. Erzurum'a yağan kar kadar temiz bir yürekle hizmet edeceğiz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. 
Röportaj: Furkan Nehri/Pusula
Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • kurt 01 Ocak 1970 02:00

  Mehmet Sekmene ithal diyen MHP li kardeşlerimede bir çift sözüm var. MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk nereli? Söyliyeyim Kars Sarıkamış.. Mehmet Sekmene ithal diyenler Başta sayın vekile itiraz etselerdi bu yakarışlarını anlayışla karşılardım..

 • Halil GÜNEŞ 01 Ocak 1970 02:00

  Oy yok! Kesinlikle! Bu saygısızlığa, vurdumduymazlığa, insanlarla alay edilmesine Erzurum asla prim vermeyecektir. Seçimlerde görüşmek üzere...

 • İlhan 01 Ocak 1970 02:00

  Tepeden gönderilen, Erzurum halkının tanımadığını bırak, Erzurum`da hiç yaşamamış bir adaya başbakan kefil de olsa, bu kadarı da fazla. Girişin milletin aklına yer etmek ve ağızlara bir parmak bal çalmak adına iyi ama inşallah başkan olmazsın da Dadaşı uysal koyun görenler hadlerini anlarlar. Bu sefer Mhp.

 • kara dadaş 01 Ocak 1970 02:00

  Soğuklar başlayınca bazılarının beyni donmaya başlamış, 500 projeyi ne Musa görecek, ne de biz.. Kimse kimseyi kandırmasın, iktidar yalakalığı yapmak, koyun gibi güdülmek Musa gibilerinin işi.. Ayrıca mhp adayı oktay öztürk karslı olabilir, fazilet çığlık haç saniye yaşamış ki erzurum da?

 • misafir 01 Ocak 1970 02:00

  Kıymetli hemşehrilerim Öncelikle her şeyin hakkımızda hayırlı olması dileği ile sizlerle bir şeyler paylaşmak isterim.Uzun yıllar Belediyede çalıştım şimdi gurbetteyim buralardaki belediyecilik anlayışı ile memleketimizdeki belediyecilik anlayışı bir değil.Bunun birçok sebebi var öncelikle belediyenin kurumsallaşması lazım dedikodudan çok yapılacak işlerin konuşulması ve her şey den önemlisi birlik olunması lazım ne diyelim hayırlı olsun. Mehmet Sekmen bey buralardaki belediyeciliği oralara taşıyabilir mi? Erzurum Zordur her şeyi beyendiremezsiniz hele birde yanlışınız oldu mu siyasi hayatınıza son nokta vurulur. Bunu Mehmet Sekmen iyice anlaması lazım...SAYGILARIMLA

 • halil 01 Ocak 1970 02:00

  Adamı itahl diye eleştirenler bugüne kadar erzurumda yaşayanlar erzurum`u dubaiyemi çevirmiştiler ki kalmış eleştiriyorsunuz erzurumda yaşayan kim varsa yükünü tutup kaçıp gitmedimi arkasına bile bakmadan nerde peki o erzurumda doğu büyüyen erzurumlular...ayrıca erzurum dışında görev yapan erzurumlular o şehire hizmet etmiyor mu? bu ne mantık bu ne kafa bu ne gericilik..sanki erzurumlu olmayan vatan haini bir kafanızı kaldırında gidin diğer şehirleri gezin istanbulda yaşayanların hangisi istanbullu örneğin....

 • serhat akın 01 Ocak 1970 02:00

  erzurum sevdalısıymış ne yaptın erzuruma sayın erzurum sevdalısı bey 10 yıl kartal spora başkan olmakla övünüyosun erzuruma sevdalıysan 1 senede erzurumspora başkan olsaydın yardım etseydin erzurumdan gittkten sonra erzuruma hiç adım attın mı be ithal değilsinde nesin Allah aşkına 500 proje yapacakmış erzuruma gelsen abdurahman gazi türbesi nerede desem uzundereye gidersin be....

 • bilal 01 Ocak 1970 02:00

  Tek kelimeyle gurur duyuyorumn abimle.Allah yardımcısı olsun şimdiye kadar zor olan tüm işlerin üsütnden geldi inşallah Erzurumunda sorunlarını aşarak insanlara faydalı olacaktır..

 • ali 01 Ocak 1970 02:00

  i buzamana kadar erzuruma ne faydasıolmuş bır cıvımı göndermiş şimdı ne olduda erzurumlu oldu sorıyorum ona

 • Musa 01 Ocak 1970 02:00

  bitane işten anlamayan biri yorum yapmış 5 yılda 500 projeyi nasıl yapacak diye..... galiba yeni büyükşehir belediye yasasından haberi yok il özel idareleri kapanıyor belediye başkanı tüm il sınırlarından sorumlu olacak il özel idaresindeki imkanlar ve bütçe gelirlerinide hesaba katarsanız yılda 100 projeyi ihale edip başlamak devlete ve belediye için artık çok kolay olacaktır... son oy oranlarıda erzurumda ak parti yüzde 65 ayrıca yorum yapan mhp lilere sesleniyorum geçen genel seçimlerde karslı bir vekili erzurumdan seçip ankaraya gönderdiniz...şimdi sizde koyun mu oluyorsunuz...

 • Alparslan 01 Ocak 1970 02:00

  bizim insanımız kadar yobazını görmedim erzurumlu aday seçersin belden aşağı vururlar erzurumda doğmuş ama kader istanbula sürüklemiş bir erzurumluyu aday edersin ithal derler bizim insanımızı memnun etmek çok zor bu sığ zihniyetten kurtulduğumuz gün erzurum kazanacaktır...Adam projelerini anlatsın ondan sonra asıl koyun diyenlerin kendileri koyun yıllarca mhp erzurumlu olmayan aadaylar dayattı vekillik seçimlerinde neden koyun gibi oy verdiler...oktay öztürk erzurumlu mu koyun gibi oy verdiler...demek ki insanları koyunlukla suçlamayacaksın herkesin verdiği oya saygı duyacaksın.. 500 proje yapacağım dediyse yapar...Kartalspor da 10 yıl başkanlık yapmıştır volkan demirel, egemen gibi bir çok ismi türk futboluna kazandırmıştır....

 • esnaf 01 Ocak 1970 02:00

  aldatma ve kandırmaca şimdiden başladı.kış şartları belli olan bir şehirde yılda 100 proje gerçekleştirilebilir mi Allah aşkına????5 yılda 500 proje uçan balondur...

 • garip sehirli 01 Ocak 1970 02:00

  SON SÖZE GÜLDÜM ILAHİ ERZURUM AJANS :) YAPTIKLARI YAPACAKLARININ TEMİNATI OLACAKSA . ERZURUMUN KADERI BIRI IMAR DAIRESI BIRI IHALE DÜŞKÜNÜ BENDE ADAYIM SEVGİLİ HALKIM BENI SECERSENIZ TAM TAMINA 1000 PROJE VARMI ARTIRAN NOT : ITHAL DEGIL RIZELI DEGIL -40 DERECELIYIM SAYGILAR .

 • Ruhullah Musavi 01 Ocak 1970 02:00

  Hiç kusura bakma Mehmet SEKMEN! Sırf sen olduğun için, dışardan geldiğin için, insanlara dayatıldığın için, emek veren aday adaylarının hakkını yediğin için, yabancı olduğun için (Karadeniz/Hemşin) sana oy vermeyeceğiz. Vallahi vermeyeceğiz billahi vermeyeceğiz! Ak Parti`ye oy vermediğimize üzüleceğiz ama yine de vermeyeceğiz.

 • kara dadaş 01 Ocak 1970 02:00

  CV iyi de, sayın Sekmen, 500 proje için parayı nasıl temin edeceksiniz? Erzurumun kanayan yarası işsizlik adına hangi istihdam projeleriniz var, sizde önceki başkan gibi bol bol otopark ve piknik alanı yapıp, şehirde ne kadar bilbord varsa hepsine kendi fotosunuda ekleyip reklamınıda yapacaksanız vay halimize.. İnşallah yapmazsınız..

 • ekrem 01 Ocak 1970 02:00

  sayın başkan dağ gibi sorunlar duruyor dilerim bırakıp gitmezsin

 • veyis 01 Ocak 1970 02:00

  sayın başkan adayımız Erzurumn en büyük sorunu 100 yıllık fayton yollarını alt geçit yaparak değil nazik çarşı gamburoğlu hanı gölbaşı gümrük hamamı ve etrafı gülahmet caddesi mahallebaşı tebrizkapı kevelciler dabak hane sıvırcık etrafı yani turizm diyorsanız tarihi dokuyu ortaya çıkarın,terminal binasının yerini kombinanın yerini ulaşım iletişim olarak halk eğitimi binasını tekrar aynı yere düşünün halkın stresini atacağı yerlere ihtiyaç var anlayacağınız bu memlekette çok sorun var yarın Allah nasip eder seçilirseniz ortaya mazaret sürmeyin bu memleketin çok sorunu var eğer inanıyorsanız çözmeye ona göre aday olun bizde destekleyelim sizi bir vatandaş olarak derimki bir iş yapacağınız zaman yani tarihi ve turistik yakutiye belediyesi sayın ali korkutla istişare edein memleket güzel yere gelsin yazıdaki amacımız şehrimizin güzelleşmesi fukaralıktan ve göçten kurtarmak olsun selam ve saygıyla bu vesile ile MAZARET KABUL EDİLMEZ bilgi ve dikkatlerinize