• AKTAŞ
Erzurum Düzenleme Tarihi : 03 Kasım 2020 17:06 Haber Girişi : 03 Kasım 2020 17:11

Sen açıkça kazaya 'gel gel' ediyorsun!

Bir çok il merkezinde olduğu gibi Erzurum merkezinde de gerek ana yolarda ve gerekse şehir içi yollarında kavşak düzenlemeleri yapılırken bazı konulara hiç dikkat edilmiyor.

Erzurumajans-Vedat Refayeli-Her yıl çok sayıda vatandaşın vefat etmesine ve yaralanmasına yolaçan trafik kazalarında sadece sürücü hataları sebep değil. Yaşanan trafik kazalarında olumsuz yol ve kavşak şartları da etken olarak görülmektedir. Özellikle Karayolları Bölge Müdürlüklerinde trafik mühendisliği kavramı her geçen gün önem kazanmaktadır çünkü günümüzde işte bu yol gibi bütün etkenler de dikkate alınarak düzenlemelere ihtiyaç duyuluyor.

 

 

Bir çok il merkezinde olduğu gibi Erzurum merkezinde de gerek ana yolarda ve gerekse şehir içi yollarında kavşak düzenlemeleri yapılırken bazı konulara hiç dikkat edilmiyor. Özellikle Palandöken semtinde çok çarpıcı kötü örneklerini gördüğümüz şehir içi kavşaklardaki refüjlere yapılan yeşillendirmeler adeta ölüme açık davete gönderiyor. Recep Akdağ Caddesi’nde Şair Nefi İlköğretim Okulu’nun hemen önünde oluşturulan kavşak güzel olmuş da, kavşakta yapılan refüjlerdeki yeşillendirme çalışmaları olmamış!

 

 

Süs olsun diye refüjü boydan boya yeşillendirmek de ne oluyor? Resmen trafik kazasına davet yapılıyor. Zira refüjlerdeki yeşillendirme yüzünden görüş açısı neredeyse sıfıra indi, her an araçların kafa kafaya çarpışması artık an meselesidir. Trafik lambalarına rağmen buradaki yeşillendirme abartılı yapıldı ve sürücüler her geçişte büyük sıkıntı yaşıyorlar. Oysa refüjlerde yeşillendirme yapılırken araç sürücülerinin görüş açıları dikkate alınmalı ve en az 25 metre geriden başlamalı yeşillendirmeler. İldiğim kadarıyla karar da var. Ama gelin görün ki burada bu kurala uyulmamış, kazalara adeta ‘gel gel’ ediliyor! Acilen bu işe Büyükşehir Belediyesi el atsın, yoksa yakında kötü haberler geldi mi iş işten geçer. Benden söylemesi. Yapıp yapmamak artık onların bileceği iş. Ve bu benim son kararımdır, nokta!

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Memmet 04 Kasım 2020 09:10

  Son kararım nedir? Bir Öner?i de bulunmuşsun son kararım demişsin. Ne kararı Vedat abi. Canım çıksın Türkçe...

 • Journalist 04 Kasım 2020 08:28

  Vedat hocam sizin yazılarınız dikkate alınıyor, bir konuya daha değinmenizi istirham ediyorum. Neredeyse 200 metrede bir yapılan trafik ışıkları, araçları baraj gibi yığmaktan başka bir işe yaramıyor. Kümeler halinde ilerleyen araçlar bir sonraki ışığa yetişmek için de sürat yapıyorlar. Bunun yerine kontrollü geçiş olsa, araçlar seyrek halde olur ve sonraki ışığa yetişmek için de sürat yapmazlar. Bir de şu kasis konusunda da belediyeler insafa gelir umarım

 • Sürücü 03 Kasım 2020 21:51

  Yurtdışında sürücüler yolları rahat görüyor da siz niye göremiyorsunuz iki tane alacağım gücünüz Yetti

 • Kara Fatma 03 Kasım 2020 21:37

  Avrupada refüjlerde sürücüler sıkıntı çekmiyorda siz niye yolu görmüyorsunuz ikitane ağacamı gücünüz yetiyor