• AKTAŞ
Ekonomi Haber Girişi : 02 Mart 2018 12:30

Sigortada büyük oyun: Değer kaybını cebe indiriyorlar

Araç sahipleri dikkat! Bazı avukatlar ve sigorta şirketleri sizin haberiniz olmadan aracınızın değer kaybı parasını cebe indiriyor olabilir.
Erzurumajans-Trafik kazalarında karşı tarafın kaskosundan hasar bedelinin haricinde bir defaya mahsus değer kaybı bedeli de tahsil ediliyor. Ancak bu uygulamadan birçok vatandaşın haberi bile yok. Bu durumu fırsat bilen bazı avukatlar ve sigorta şirketleri geriye dönük taramalar yapıp kaza yapan kişileri buluyor ve iletişime geçiyor. Tüketici ile ufak fiyatlara anlaşıp bu değer kaybı paralarını tahsil ediyorlar. Örneğin tüketicinin değer kaybı 10 bin TL sigorta şirketi veya avukat bu parayı tahsil ediyor ama kaza yapan kişiye bu paranın yüzde 1 lik kısmı veriliyor. Bu durumdan kaza yapan kişinin hiç haberi bile olmuyor. İşte okuyucularımızdan K.A isimli vatandaşın başına gelen o olay… .

MİLYONLARCA İNSAN DOLANDIRILABİLİR

K.A başına gelen olayı şu şekilde anlattı; ” Ticari bir araç geldi benim aracıma vurdu. Aracım 3 gün tamirde kaldı. Ben değer kaybının sigortadan birkerelik de olsa tahsil edildiğini bilmiyordum. Bir arkadaşım kazadan 6 ay sonra bu durumun olduğunu ve gidip değer kaybı parasını almam gerektiğini söyledi. Bende gittim sigorta şirketine sordum. Sigorta şirketimin bana verdiği cevap; ‘Biz sizin paranızı daha önceden tahsil etmişiz. Ben değer kaybım olan 8.709 TL parayı aldım ama milyonlarca insanı bu şekilde dolandırılıyor olabilir.” ifadelerini kullandı. Peki böyle bir durum ile karşılaşıldığında ne yapılmalı? İşte cevabı…

SİMSARLIK MÜESESESİ OLUŞTU

Değer kaybı konusunda piyasada yeni simsarların türediğini söyleyen Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu kaza yapan kişilerin imzaladıkları evrakları düzgünce kontrol etmeleri gerektiğini söylüyor. Ağaoğlu sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada “Bu konuda simsarlık müesesesi oluştu. Bu kişiler kaza yapan kişilerin bilgilerini öğreniyor ve kişiye ulaşıyorlar. Aldıkları paranın çok çok altında bir rakam teklif edip tüketiciden vekalet alıp bu parayı tahsil ediyorlar. Benim tüketicilere tek demek istediğim bir  kağıdı imzalamadan önce mutlaka okusunlar…” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK PARAYI CEBE İNDİRİYOLAR

Avukatların değer kaybı konusunu artık bir gelir kapısı olarak gördüğünü söyleyen İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Turusan Bağcı ise ” Avukatlar kaza olmuş, işlem yapılmamış araçların bilgilerine ulaşıyorlar. Kişilerden vekaletlerini alıp bu yarım kalmış işlemleri gerçekleştiriyorlar. Ancak tahsil ettikleri paradan tüketiciye çok azını veriyorlar. Geriye kalan büyük parayı ise cebe atıyorlar. Aynı şekilde bunu sigortacılarda yapıyor. Artık bir meslek kolu oldu bu olay.” dedi.

KONU İLE İLGİLİ OLAYLAR KULAĞIMA GELİYOR

Değer kaybı konusunda bu aralar çok fazla dava açıldığını söyleyen sigorta davaları konusunda uzman Avukat Mehmet Emin Tüfenkçi” Benimde kulağıma gelen bir kaç olay var bu değer kaybı konusu ile igili. Hatta bir kaç firmaya bu konu ile ilgili dava bile açıldı. Bazı firmalar bu kişilerin numaralarına ulaşıp teklifte bile bulunuyorlar. Ancak benim tavsiyem kişiler gidip kendi değer kaybını düzgün bir sigorta şirketinden kendileri hesaplatsınlar.” ifadelerini kullandı.

Sözcü
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.