• AKTAŞ
Bölge Haber Girişi : 11 Ağustos 2011 17:05

Süt verimi düşen hayvanları yıkayın!..

Son yılların en sıcak yazını geçiren Erzurum'da mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların büyük ve küçükbaş hayvanları olumsuz yönde etkilediği belirtildi.

Erzurum Ajans-Son yılların en sıcak yazını geçiren Erzurum’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların büyük ve küçükbaş hayvanları olumsuz yönde etkilediği belirtildi. Uzmanlar, "Sıcaktan strese giren hayvanların süt verimi de düşük oluyor. Besicilerin, hayvanlarını özellikle akşam güneş battıktan sonra meraya çıkarmalarını öneriyoruz. Ahır barınaklarında büyük ve küçükbaş hayvanları soğuk suyla yıkayıp vücut ısısı düşürülerek rahatlama yoluna gidilebilir" dedi.

Besicilerin yazın kavurucu sıcağında büyük ve küçükbaş hayvanların süt verimine dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatan uzmanlar, yüksek sıcakların görüldüğü dönemlerde yaylada otlayan büyük ve küçükbaş hayvanlar erken saatlerde dışarı çıkarılmaması ve açık alanda bırakılmaması gerektiğini kaydediyorlar.

Hayvanlara merada daha çok su verilmesi gerektiğini kaydeden uzmanlar, “Hayvanlar, erken saatlerde ve ikindiden sonra otlatılmalı, güneşten mutlaka korunmalı. Yem tüketiminde azalma olduğu için hayvanların sıcaklık sitresinden dolayı etkileneceğinden süt veriminde de düşüş olacaktır. Çevre faktörleri içerisinde hava sıcaklıkları önemlidir. Ahırların vantilatör konularak besi hayvanlarını sıcaklık sitresinden kurtarılmış olababilir. Hayvana su püskürtme veya duş aldırma uygulamaları ile vücut ısısı düşürülerek rahatlatma yoluna gidilebilir. Bilhassa ahır içi yetiştiricilik yapanlar çok çok dikkat etmelidir. Bilhassa tavuk işletmecileri sıcaktan çok fazla etkilenir. Sıcak sitersine karşı vitamin ilaçları ile tavuklar sıcak ortamından rahatlatılır. Sıcak ortamı yüksek olursa toplu telefler de görülebilir” diye konuştular.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.