Erzurum Haber Girişi : 22 Haziran 2023 12:42

Tabyalara makul ücret çağrısı!

Tabyalara makul ücret çağrısı!
Erzurumlu Araştırmacı-Yazar Abdurrahman Zeynel yerli ve yabancı turistlerin şehirde bulunan tabyaları kolaylıkla gezebilmeleri için yetkililere makul bir ücret belirlemeleri hususunda çağrıda bulundu.

Erzurumlu Araştırmacı-Yazar Abdurrahman Zeynel yerli ve yabancı turistlerin şehirde bulunan tabyaları kolaylıkla gezebilmeleri için yetkililere makul bir ücret belirlemeleri hususunda çağrıda bulundu.

 

Anadolu'nun kalesi Erzurum'da, başta Aziziye Tabyası olmak üzere doğu sınırlarının korunması amacıyla yapılan 20’yi aşkın tabya yüzyıllardır tarihe ışık tutuyor. Tabyalara giriş ücretleri ise ilde tepkilere neden olurken Araştırmacı-Yazar Abdurrahman Zeynel, ücret tarifelerinin düşürülmesi için yetkililere seslendi.

 

 

Tarihin öğretilmesinde ve şehrin tanıtımında önemli rol oynayan Erzurum Tabyalarının rahatlıkla ziyaret edilebilmesi için yetkililerden makul bir ücret belirlemeleri hususunda talepte bulunan Zeynel, “Çanakkale, Trabzon ve diğer Milli Parklardaki ücret tarifesi Erzurum için doğru olmayabilir” dedi.  Tarihi Tabyalara giriş ücretlerinin indirilmesi gerektiğinin altını çizen Zeynel, “Aksi takdirde tarihi alanların tanıtımında büyük sıkıntılar çıkacağından endişe ve üzüntü duyarım” diye konuştu.

 

Giriş ücretleri makul olmalı

 

Konuya ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Zeynel, “Erzurum’da ziyaretçilerin 23 tabyadan beşini gezebilmeleri kolay ve yerinde bir karar olur. Tabyalar hem tarihin öğretilmesinde ham de şehrin tanıtımında önemli bir turizm göstergesi olabilir. Tabyaları tanıtmak, yerli ve yabancı turistlerin gezip görmesini sağlamak bu konuda öncülük yapmak şehri yönetenlerin sanırım birinci derecede sorumluluğu altındadır. Milli Parklar Genel Müdürlüğünün belirlediği ücret tarifesi burada önemli bir rol oynamaktadır. Öyle ki Çanakkale’ye giden bir kafile alanı sabah yedide giriş yapsa akşama zor tamamlar. Sümela Manastırına giden bir kafile en az beş altı saat alanda kalabilir. Diğer alanlarda benzeri özellik gösterebilir.  Hâlbuki Aziziye Tabyalarına giren bir kafile en fazla bir buçuk saatte gezisini bitirerek alanı terk edebilir. Gezme, görme ve zaman bakımından Aziziye tabyaları diğer milli parklarla mukayese edilemez. Bu nedenle Çanakkale Trabzon ve diğer Milli Parklardaki ücret tarifesi Erzurum için doğru olmayabilir. Bu nedenle ilgililere bir çağrı yaparak ücret ayarlamasına gitmelerini rica ederim. Aksi halde tarihi alanların tanıtımında büyük sıkıntılar çıkacağından endişe ve üzüntü duyarım. Umarım ilgili ve yetkililer bu isteğimi kabul eder makul bir ücret politikasına geçerler” ifadelerine yer verdi.KAYNAK/PUSULA