Tıp fakültelerine tercih en düşük seviyede...

 

Bu yıldaki yerleştirmelerde tıp fakültelerini tercihler en düşük seviyede. Tıp fakültelerini tercıh eden öğrenci sayısı bir önceki yılda ilk 23 bin aralığında iken, bu yılda 30 bin aralığına geriledi. Yanı yüksek puanlı ve çok başarılı öğrencilerden tıp fakültelerine tercih artık azaldı. Bu nedenle geçtiğimiz yılda sınavlarda ilk 23 binler tıp fakültelerine girerken, bu yılkı sınavlarda ilk 30 binde olanlarda tıp fakültelerine girebiliyor.

 

Bu şu demek; başarılı ve yüksek puanlı öğrencilerin Tip fakültelerini tercihlerinde bir azalma var. ilk kez 671 kontenjan açığı var tıp fakültelerinde. Mutlak bir nedeni olmalı.

 

Tıp fakültelerinde yaşanan benzer düşüşü öğretmenlik tercihlerinde de görüyoruz. Yöneticilik yaptığımız dönem ve yıllarda başarılı öğrencilerin yaptıkları ilk beş tercihten biri mutlak öğretmenlik olurdu. İlk beşte öğretmenlik tercihinde bulunan öğrencilere MEB'nca karşılıksız burs verilerek öğretmenlik tercihleri teşvik edilirdi .Öğretmen lisesi mezunlarına ilave puanlar verilmekte idi. Türkçé bölümü puan ve tercihi nerdeyse tıp tercihi puanları ile eşitlenmişti veya ikinci sıradaydı. Ne yazık ki öğretmen liseleri hiç sebepsiz kapatıldı. 

 

Şimdilerde ise ihtiyaç duyulan sayıda bir branş hariç, maalesef yeterli sayıda öğretmen ataması yapılmamaktadır. Bu nedenle boşta kalırım (ki yüz binler hâlâ boşta ve atanma bekliyor ) endişesiyle  öğretmenlik ilk beş tercihte artık yer almıyor. Böyle giderse korkarım ki tıp mezunları da bir kaç yıl sonrasında atanamayan öğretmenlerin durumuna düşerler.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.