Erzurum Haber Girişi : 25 Aralık 2020 14:05

TKDK kesenin ağzını açtı

TKDK kesenin ağzını açtı
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Erzurum İl Koordinatörlüğü, Su Ürünleri Yetiştiriciliği projeleri ile kentin su ürünleri üretimini yıllık 968 ton daha artırarak, yaklaşık iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Erzurumajans-TKDK, yatırım tutarı 14 milyon TL olan su ürünleri yetiştiriciliği projelerinin tamamlanıp işletmelerin faaliyete geçtikten sonra proje sahiplerine yaklaşık 8,2 milyon TL tutarında hibe ödemesi yapılacağını açıkladı.  

 

BU BAŞLIKLARDA DESTEK VAR

 

Kurumun verdiği hibe desteklerinden mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yararlanabildiğini belirten İl Koordinatörü Dr. Atilla Özlü, “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar kapsamında büyükbaş, küçükbaş, broyler ve yumurta üretimine; Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasıyla ilgili Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar kapsamında et ve et ürünlerinin, süt ve süt ürünlerinin, kanatlı eti ve ürünlerinin, su ürünlerinin, meyve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına; Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme kapsamında bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, arıcılık ve arı ürünleri, zanaatkârlık ve yerel ürünler, kırsal turizm ve rekreasyon, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ve yenilenebilir enerji yatırımları bulunmaktadır” dedi. 

 

 

BİR ÇOK DESTEK HİBE KAPSAMINDA

 

TKDK’ya sunulan projelerin yapım işleri ve ekipman alımı ile birlikte projelerin hazırlanması ve kurumumuza sunulması da dahil olmak üzere bir çok kalemin hibe desteği kapsamında olduğunu vurgulayan Özlü, şunları söyledi.

 

“IPARD II destek kapsamında yer alan sektörlere sunulacak projelerin yapım işleri, alet-ekipman alımları, mühendislik, mimarlık ve danışmanlık hizmetlerinin hibe desteği kapsamında ve hibe destek oranları yüzde 40 ile yüzde 70 arasında değişiyor. Ayrıca verilen hibe destekleri de KDV’den muaf tutuluyor.”

 

 

SON DÖNEMDE 9 PROJE

 

Erzurum’da son yıllarda yapılan gölet ve barajların getirmiş oluğu imkânlardan birisi de kafes balıkçılığı olduğunu söyleyen Özlü, “TKDK tarafından verilen hibe destekleri ile gölet ve barajların oluşturduğu fırsatı değerlendirmek isteyen yatırımcılar tarafından İl koordinatörlüğümüze 9 adet proje sunulmuştur. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme başlığı altında yer alan su ürünleri yetiştiriciliği ile birlikte diğer alt başlıklar kapsamında kurumumuza sunulacak projeler için uygun harcama limiti 5.000 Avro ile 500.000 Avro arasında değişmektedir. Bu başlık altında sunulacak projelerin yararlanabileceği hibe destek miktarları projelerin uygun harcama tutarlarının  %65i oranında olacaktır” diye konuştu. 

 

 

PROJELER İNCELENİYOR

 

Erzurum İl Koordinatörü Dr. Atilla Özlü;  IPARD II 9. Başvuru Çağrı Döneminde Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi Ve İş Geliştirme başlığı altında İl Koordinatörlüğüne toplam yatırım tutarı 14 milyon TL olan su ürünleri yetiştiriciliği projesi sunulduğunu da bildirdi.

 

Bu projelerin uzmanlar tarafından incelendiğini kaydeden Dr. Özlü, şöyle devam etti. “Projelerden bir çoğunun incelemeleri tamamlanarak 2020 yılı sonuna kadar sözleşmeleri imzalanacak. Diğerlerinin ise sözleşme işlemeleri 2021 Ocak ayı içerisinde yapılacak.  Yapılan sözleşme sonrasında kurulum işlemleri tamamlanarak faaliyete geçen işletmemelere yaklaşık 8,2 milyon TL hibe ödemesi yapılacaktır. Bu sayede Erzurum ilimizin su ürünleri üretim kapasitesi 968 ton artarak yaklaşık iki katına çıkacaktır. Doğrudan ve dolaylı olarak birçok kişiye ekonomik olarak etkileyecek bu yatırımlar sayesinde en az 30 kişi doğrudan olmak üzere yaklaşık 150 kişilik bir istihdam sağlanacaktır.”

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.