• AKTAŞ
Röportaj Haber Girişi : 21 Aralık 2018 14:15

TKF’de işler yine arap saçı!

Sezonun ilk uluslararası organizasyonu olan Alp Disiplini FIS Anatolian Cup yarışlarını izleyen Ali Oto ile bir araya geldik.
Erzurumajans-Türkiye Kayak Federasyonu’nun ne kadar borcu var? Erol Yarar yönetimi ne yapmış? Müfettiş incelemesi yapıldı mı? Ali Oto ne yapacak? Sporcuların durumu nasıl Genel Kurul da kırmızı kravat takarak Fatih Kıyıcı’ya destek sözü veren Ali Oto sözünü tutacak mı? Tüm bunların cevabını Onur Sağsöz yazdı. 

Sezonun ilk uluslararası organizasyonu olan Alp Disiplini FIS Anatolian Cup yarışlarını izleyen Ali Oto ile bir araya geldik. Yaklaşık 5 ay önce kriz ve kaos ortamında gerçekleşen genel kurulda ‘son dakika’ Başkan seçilen Oto’ya ilk sorumuz ’Federasyon ne durumda? Enkaz mı devraldınız?’ oldu. Bakın ne cevap verdi.

“Çok güzel soru ama ben bu kelimeyi kullanmak istemiyorum. Enkaz kelimesini kullandığınızda ileriye dönük işler yapamazsınız. Bizi sonuçta kimse buraya atamadı biz seçimle geldik. Haliyle artık şikayet etme lüksümüz yok.”

Ama ibra ettiniz!

İbra etmek şahsi suçları ortadan kaldırmıyor. Benim hep söylediğim birşey var. Biz buraya spor yapmaya geldik. Sporu ön plana çıkarmaya geldik. Biz ne savcıyız ne hakimiz ne de müfettişiz. Kimseye de art niyetimiz yok. Geçmiş dönemden bu yana bir takım dedikodular dönüyor. Müfettişler gelip inceleyecek. Buna göre karar verecekler. Şu ana kadar inceleme yapılmadı. Çünkü Teftiş Kurulu’nda personel açısından bir sıkıntı var. Sanırım yılbaşında gönderecekler. Sonuçta gelecekler, inceleyecekler. 

Sonra?

Sonrasına bakacağız. Burada bizi kilitlemişler, neyin ne olduğunu bilmiyoruz. Bir iş yapılmış ama onayı yok, oluru yok. Şimdi bu borcu ben nasıl ödeyeyim. Bir kaç iş te bu durum ne yazık ki böyle. Onayı yok iş yapılmış. Haliyle Teftiş Kurulu gelip bakacak sonrasına bakacağız.

Federasyonun ne kadar borcu var?

Bizim tespitlerimize göre şu ana kadar 10 milyon liranın üzerinde bir borç var. Bununla birlikte halen daha faturalar geliyor bilmediğimiz borçlar çıkıyor. Ama bir inceleme olmadan biz bunları paramız bile olsa ödeyemiyoruz. Çünkü neyin ne yapıldığını bilemiyoruz. Örneğin Kızılay’dan devralınan otelde bir tefrişat yapılmış, geldiğimiz günden bu yana bunun dedikodusunu duyuyoruz. Geldik envantere baktık borç gözükmüyor. Ama iş de yapılmış. Nasıl yapılmış sözlü olarak yapılmış haliyle karmaşık bir durum var.

Peki bundan sonra ne yapacaksınız?

Öncelikle devletimize yardımcı olmak adına tasarruf tedbirlerine uyuyoruz. Geçen yıllarda yarış sayıları çok fazla olabilir ama biz daha iyi yarışlar, daha kaliteli yarışlar organize ederek sporcu kalitesini artırmayı hedefliyoruz. 

Sporcuların durumu nasıl?

Seçim sürecinde kamp yapılmamış, sporcularımız hazırlanmamış. Biz geldik hemen kamplada başladık. Hem kamplar hem yarışlar şu an devam ediyor. Ama tabi nasıl bir derece beklersiniz sportif noktada ona bakacağız. Tabi suç sporcuda değil. Bu gençlerimize kamp yaptırmayanlar suçlu.

Siz daha önceki yönetimlerde de vardınız. Sizi diğerlerinden ayıran özellik ne?

Evet ben bundan önceki her iki yönetimde de görev aldım. Özer Bey döneminde uzun süre çalıştım ama gerçekten yorulduğum için görevimi bırakmıştım. Erol Bey döneminde de “gel” dediler gittim. 1,5 yıl kadar çalıştık ama ciddi anlaşmazlıklarımız vardı. Onun yoğurt yiyişiyle bizim yoğurt yiyişimiz farklı olduğu için ayrıldım ve ondan sonraki süreçte hiç bir şeye karışmadım. Sonuç itibariyle gelinen noktada başkan seçildim ve şikayet etme lüksümüzde ortadan kalktı. Benim bundan sonraki hedefim çok daha kurumsal bir yapı inşa etmek olacak. Bundan sonraki yönetimlere daha iyi bir federasyon bırakmak niyetindeyim.

Fatih Kıyıcı’ya destek sözünüz vardı. Genel Kurulda kırmızı kravat takmıştınız. Sözünüzü tutacak mısınız?

Çok açık ve net konuşuyorum ben zaten aday değildim. İlk müracaatlar olduğunda da aday olmadım. Ben Fatih başkanı destekleme kararı aldım.

O gün itibariyle sözümdeydim ve kırmızı kravatı da onun için taktım. Çünkü Fatih’in hakkıydı ve bizim de onu desteklememiz gerekir diye düşünmüştük ve de destekliyorduk. Ama seçimden bir gün önce tahkimin verdiği karar nedeniyle seçime girememişti. Haliyle başkan da ben seçildim. Artık öyle bir şey yok. Artık bir sefer kazandık. Bir dönem buradayız. Bir dönem sonra aday arkadaşlar çıkar biz de gereki yaparız.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.