Erzurum Haber Girişi : 21 Şubat 2022 13:33

Tortum Şelalesi kurudu

Asya ve Avrupa'nın en yüksek şelalesi olan Tortum Şelalesi'nde bir damla su kalmadı.

ERZURUM AJANS - Asya ve Avrupa’nın bilinen en yüksek şelalesi olan, UNESCO tarafından dünya miras listesine aday gösterilen Tortum Şelalesinde bir damla su kalmadı.


Uzundere'de bulunan, dünyanın 3'üncü, Asya ve Avrupa'nın en yüksek şelalesi olan ve UNESCO tarafından dünya miras listesine aday gösterilen Tortum Şelalesi susuz kaldı. Yılda ortalama 10 bin turistin ziyaret ettiği, 48 metre yükseklikten düşen suların izleyenlere adeta bir görsel şölen sunduğu şelalenin, bu günlerde hem eski manzarasından hem de eski yoğunluğundan eser yok.

 

 

 


1700'lü yılların ortalarında bugünkü Balıklı köyü batısında yer alan bir dağın heyelan sonucu Tortum Çayı'nın önünü kapatmasıyla oluşan Tortum Şelalesi, 22 metrelik genişlikten ve 48 metre yükseklikten düşmekte. İHA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • okuyucu 22 Şubat 2022 09:36

    Sebep olanların ALLAH Belasını versin

  • Yasemin kaya 21 Şubat 2022 14:34

    Bence bu duruma derhal müdahale edilmeli ,siz gazetecilerin ve yetkililerin buna asla kayıtsız kalinmayacagini bunun duzelene kadar peşinde olacağınızı her haber ve soylemleriniz de dile getirirseniz elbette sesimizi duyacaklardır