Siyaset Düzenleme Tarihi : 15 Ekim 2020 14:59 Haber Girişi : 15 Ekim 2020 15:13

Vahit Bingöl: Erzurum'un adı büyük kendi küçük kaldı

Vahit Bingöl: Erzurum'un adı büyük kendi küçük kaldı
Yaklaşık 20 yıl sonra DEVA Partisiyle birlikte yeniden siyaset sahnesine çıkan Kurucu İl Başkanı Vahit Bingöl, geçen zaman içinde Erzurum'un geldiği noktayı değerlendirdi.

Erzurumajans-Onur SAĞSÖZ-Parti binasında ilk basın toplantısını düzenleyen DEVA Partisi Kurucu İl Başkanı Vahit Bingöl, 18 yıl sonra yeniden siyaset yapmanın mutluluk verici olduğunu söyledi. DEVA’nın kurulmasına Anadolu’dan çıkan gür sesin sebep olduğunu belirten Başkan Bingöl, Erzurum’da da 17 ilçede teşkilatlanmayı tamamladıklarını, Oltu, İspir ve Pazaryolu’nda çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

 

“DİYARBAKIR’A GİTTİM, GIPTA ETTİM”

 

Tarih sahnesinde devletin acze düştüğü zamanlarda Erzurum’un hep ön planda olduğunu dile getiren Başkan Bingöl, “2002 yılından bu yana ülkedeki siyasetle getirildiğimiz durum üzücü. Yıllar sonra İl Kongresine katılmak için Diyarbakır’a gittiğimde gördüklerime inanamadım, gıpta ettim. Evet, Diyarbakır’da bizim parçamız ama oradaki gelişmenin, büyümenin binde birini Erzurum’da görememek beni ziyadesiyle üzdü” dedi.

 

“KADERE BAKIN Kİ…”

 

Sadece Diyarbakır değil birçok çevre ilde yaşanan gelişimin Erzurum’a yansımamasının üzüntü verici olduğunu kaydeden Başkan Bingöl şunları söyledi.

“Kadere bakın ki, Karadeniz’in büyük bir kısmını, Doğu’nun tamamını, Güneydoğu’nun önemli bir kesimini her açıdan besleyen Erzurum, bugün kendine yetmiyor, yetemiyor. Erzurum’da geçmişte olan bugün yok. Türkiye’de 67 vilayet varken, her türk ifşa daim ilk 10 sırada olan Erzurum bugün, kalkınmada 57’inci sırada yer alıyor. Atatürk’ü bağrına basan, Cumhuriyeti kuran şehrin kaderi bu olmamalı. Ne yazık ki Erzurum’a uzaktan baktığınızda ismi çok büyük ama kendi çok küçük bir şehir görüyorsunuz.”

 

“İYİ MUHALEFET YAPACAĞIZ”

 

17 Ekim’de gerçekleştirecekleri 1. Olağan İl Kongresinin ardından sahaya ineceklerini vurgulayan Başkan Bingöl, şöyle devam etti. “Muhalefet yapacağız hem de çok iyi muhalefet yapacağız ama kırmadan dökmeden, kimseyle kavga etmeden. Eksik gedik ne varsa dillendireceğiz. Vatandaşlarımızla birlikte el ele vererek, sorunlarımızın çözümünü isteyeceğiz. Dediğim gibi 17 Ekim’de Genel Başkanımız Ali Babacan’ın Erzurum’u ziyaretiyle teşkilat olarak iktidar yürüyüşümüze başlayacağız.”

 

PROGRAMI BELLİ OLDU

 

Öte yandan partisinin 1. Olağan İl Kongresine katılacak olan Genel Başkan Ali Babacan’ın Erzurum programı belli oldu. Sabah saatlerinde havalimanında karşılanacak olan Babacan, Arzen Park’ta yapılacak kongreye katılacak. Ardından Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Ticaret Borsası ve tarihi türk ifşa alemi Kongre binasını ziyaret edecek olan Genel Başkan Ali Babacan, esnaf ziyaretinin ardından akşam saatlerinde de gazetecilerle bir araya gelecek.

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Akif tarik 16 Ekim 2020 16:39

  Helal olsun mıro güzel tesbit

 • Nurullah Y. 16 Ekim 2020 15:33

  Huseyiny bey, hükümetin ithalatı Edirne, Eskişehir ve İstanbul markalarını niye etkilemiyor acaba? Onlar Erzurum'da bile satış yapabiliyor ise Erzurum firmaları kendilerine bi çeki düzen versin.

 • Hüseyin Çakmak 15 Ekim 2020 19:45

  Erzurum sürekli göç veriyor. Tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı daha doğrusu yapılması gereken ilde ne yazık ki girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle bu özelliğini kaybetti. Bunu hükümetin ot, saman,karkas et ve canlı hayvan ithalatından da anlayabilirsiniz. Erzurum'daki büyük marketleri gezin Edirne'den, istanbul'dan, Eskişehir 'den birçok firmanın et, süt ve peynir markaları varken Erzurum'da hiç yok.

 • mıro 15 Ekim 2020 17:44

  erzurum hariç diğer illere gıpta ile bakıyor demekki ak parti güzel işler yapmış erzurum hariç bunu itiraf etmiş oldu

 • Hilalkentli 15 Ekim 2020 16:03

  Erzuruma değer verene bizde veririz erzurum sadece güneyiylede ibaret değil şehrin kuzeyi tam anlamıyla başka ülkenin taprağıymış gib davranıyorlar bizde onlara bizlere davrandıkları gibi davranacaz hilalkent bölgesinde mevcut yönetime en iyi dersi inşalkah seçimlerde güçlü birşekilde verecez