Haber Girişi : 05 Temmuz 2020 17:00

Valimiz, umudumuz ve gururumuzdur...

Kaderimiz olan coğrafyamızda zor şartlar altında yaşayan bir şehiriz.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ifadesiyle Anadolu’ya 1945 metreden bakmaktayız.

Tüccarının sabır alıp, şükür sattığı bir ekonomi ile çarkımızı döndürmeye gayret ediyoruz.

Her geçen gün iktisadi yönden irtifa kaybettiğimizin farkındayız.

Nüfusumuz gibi sermayemizde başka diyarlara göç ettiğini üzülerek görüyoruz.

İstanbul Kapalı Çarşı’da, orta halli bir tüccarın yıllık cirosu kadar ki ihracat rakamlarımızla rekor kırdığımızı zannetmekteyiz.

Sosyal gelişmişlik sıralamasında hak etmediğimiz konumdayız.

Velhasıl, iller liginin son basamaklarında mücadele etmekteyiz.

Uzun yıllardan beri devam eden bu gidişatın şehirde karamsar bir tablonun oluşmasına yol açtığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Siyasetin, yöneticilerin ve şehirle ilgili sorumluluk taşıması gerekenlerin ortadaki tabloya kayıtsız kalmaları şehirde “ Sahipsiz Şehir” kavramının yerleşmesine sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Oysa Erzurum, kendini her alanda kalkındırabilecek zengin potansiyellere sahip olan bir şehirdir.

Şehrin kalkınması ve gelişmesi konusunda yapılacak tek şey; karamsar tabloyu ortadan kaldırmak, şehrin potansiyellerini ortaya çıkarmak, tersine göçü özendirmek, giden sermayeyi geri getirmek, yeni yatırımcılar kazanmak ve şehrin sahipsiz olmadığını halka yansıtmaktı.

Birilerinin bu fotoğrafı görüp iyi değerlendirmesi gerekmekteydi.

İşte bir buçuk yıl  önce göreve başlayan Erzurum Valisi Sn.Okay Memiş ,şehirde ki bu fotoğrafı çok iyi gördü ve değerlendirdi.

Devlet adamlığı ilkesinden taviz vermeyen Sn.Okay Memiş’in, makamda oturmak yerine devamlı sahada olması, dadaşların özlediği bir tabloydu. Bu samimi ve gayretli yönetim anlayışı elbette ki karşılıksız kalmadı.

Sn.Okay Memiş, kısa sürede konulara vakıf oldu ve halkın özlediği bir vali olmayı başardı.

Yılların ihmali ve ilgisizliği ile yığılan sorunların bir günde çözülmesi asla mümkün değildi.

Tarım, hayvancılık, turizm, istihdam gibi öncelikli konulardan başladı.

Sn.Okay Memiş, bütün gayretini ve samimiyetini ortaya koyarak devletin valisi olduğunu Erzurum halkına gösterdi ve dadaşların gönlüne taht kurdu.

Yeni açıklanan Valiler Kararnamesi’yle Erzurum’da görevini sürdürmesi, şehir için umut kaynağı oldu.

Çalışkanlığı, dürüstlüğü, milletin değerlerine sahip olması, devlet adamlığından taviz vermemesi, mütevazı yapısı, demokrat yaklaşımı ve her şeyden önce devletin valisi olma özelliği ile Erzurum için aranılan kandı.

Sahada olmak, taşın altına elini sokmak, cesur olmak, kenarda köşede oturup hamaset edebiyatıyla iş yapanların hoşlanacağı bir durum değildi.

Rahatsızlık duymaları eşyanın tabiatı gereğiydi ve cılızda olsa bu seslerini duyurdular.

Bu çevrelere karşı hemşerimiz Ziya Paşa’nın "Erbâb-ı kemâlî çekemez nâkıs olanlar /Rencîde olur dîde-i huffâş ziyâdan" mısralarını hatırlatmak isteriz.

Bulunduğu makam ve mevkiinin hakkını veren az sayıdaki devlet adamlarından biri olan Sn.Okay Memiş Erzurumluların gururu ve umudu olmuştur.

Bu münasebetle, şehrimiz için yaptığı gayretli çalışmalarından dolayı Sn. Valimize şükranlarımızı sunar, Erzurum halkının memnuniyetini ve yanında olduğunu duyurmak isteriz.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Hikmet 06 Temmuz 2020 08:56

    Vali bey şehirle ilgili, olması gerektiği kadar. Ama uğraştığı şeyler Erzurumu bir adım öteye taşır ancak. Şöyle bir haftasonu Trabzona Rizeye Malatyaya Elaziga gidin ve bir zamanlar Erzurumun ilçesi olacak yerlerin nasıl kozmopolit ve ekonomik olarak kendi kendini kaldıracak şehirler haline dönüştürüldüğünü! görün. Erzurum halkı bozuk asfalt, kirli hava ve tarım arazilerine ya da herhangi bir boş araziye doyumsuzca, iç içe yapılan neredeyse bahçeleri bile olmayan betonarmelere mecbur edilemez. Erzuruma uçak indiği için sevinecek hale geldik neredeyse. Sadece hastane ve üniversite de çalışan memurun gayreti diğer şehirlerle kıyaslanabilir. Onun dışındaki kalemlerde diğer illerden geride olduğumuz mutlaktır. En azından Erzurumspora sahip çıksınlar da Süper Lige çıkalım yoksa 2. hatta 3. lig şehirler ile anılmaya az kaldı. Canım Çıhsın Erzurum..