Erzurum Düzenleme Tarihi : 13 Mart 2024 16:51 Haber Girişi : 13 Mart 2024 10:36

Velilerin özel okul isyanı. Yok böyle zam!

Velilerin özel okul isyanı. Yok böyle zam!
Atatürk Üniversitesi Kalkındırma Vakfı bünyesindeki Özel Vakıf Okulları yaklaşık yüzde 300 zam yaptı. Üstelik bu ödeme kredi kartından tek çekim şeklinde olmak zorunda. Veliler yaşanan artışa isyan ediyor.
Velilerin özel okul isyanı. Yok böyle zam!

YÜZDE 300 ZAM!

 

Atatürk üniversitesi Kalkındırma Vakfı bünyesindeki Özel Vakıf Okulları bu sene ilkokul ve ortaokulda öğrenci ücretlerine yaklaşık yüzde 300 zam yaparak velileri hayal kırıklığına uğrattı.

 

Erzurum Post'tan Orhan Bozkurt'un haberine göre Üstelik bu ödeme kredi kartından tek çekim şeklinde olmak zorunda. Bankalarla görüşen veliler ise kredi kartlarına böyle bir çekimde çok istisna olmak üzere en fazla 6 taksit olabileceğini söylüyor. Çoğu banka ise karta taksit yapmıyor.

 

 

Gecen yıl eğitim ücreti 39 bin 600 lira iken bu sene 110 bin olarak açıklandı. Oysa bir önceki dönem ara  sınıflara devam edecek öğrenciler icin yapılan sözleşmenin ikinci maddesi ve MEB Özel Ögretim Kurumlari 53. Madde / 5 Maddesi gereği , “Bir önceki yılın ÜFE ve TÜFE toplamının ikiye bölünüp üzerine 5 puan eklenmesiyle ortaya çıkan rakamdan fazla artış yapılamaz" şeklinde sözleşme imlazayan veliler, yapılan yaklaşık yüzde 300 zam karşısınnda şoke oldular.

 

 

“KAYDINIZI ALIP BAŞKA OKULA GİDEBİLİRSİNİZ...”

 

Bu zam oranını izah edilemez olarak değerlendiren ve  itiraz eden velilere ise okul yönetimi, “kaydınızı alın öğrncinizi başka okula kayıt yaptırın” şeklinde eğitimden uzak bir red yanıtı veriyor.

 

Bu durumda; birinci sınıf veya ikinci sınıfta olan bir ogrenci bu madde gereğince kayit yaptiracakken yapılan fahiş zamla zor durumda bırakıldı. Atatürk Üniversitesi  Vakıf Okulu’nda  110 bin TL  egitim + 50 bin TL yemek ücreti ile bir ilkokul öğrencisi 160 bin liraya kayit olmak ve bunu da kredi kartından tek seferde peşin ödemek zorunda.

 

Velilerin hem yüksek ücret hem de peşin tek çekim ödeme şekli ile zor durumda bırakılmasına karşın okul yönetiminin gayet rahat tavırla kac yıllık öğrencilerine “kaydınızı alıp başka okula gidebilirsiniz...” şeklindeki tavrı ise tepkiler neden oluyor.

 

 

“CİMER ÜZERİNDEN BİRÇOK ŞİKÂYET ALIYORUZ”

 

Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ise konuyla ilgili olarak kendilerine gelen şikâyetlerin takipçisi olduklarını dile getirdi. Yıldız, “Velilerin özel okullar konusunda yaşadıkları sıkıntının farkındayız. Bizler de CİMER üzerinden birçok şikâyet alıyoruz. Velilerimiz bu konuda müsterih olsunlar. Hem bizler hem de Milli Eğitim Bakanlığımız bu konu ile ilgili çalışma başlattık. En kısa sürede bu konunun çözüleceğini düşünüyoruz dedi.  

 

REKTÖR ÇOMAKLI’DAN ‘ÇIT’  YOK!

 

Öte yandan tepkilerin odağındaki Atatürk Üniversitesi Vakıf Okulları yönetimi ise yaklaşık yüzde 300'lük zamla ilgili her hangi bir açıklama yapmadı. Sosyal medyadan yükselen eleştirilere karşı aynı zamanda Vakfın Başkanı olan Rektör Ömer Çomaklı’nın da tepkilere duyarsız kalması dikkat çekiyor. HABER MERKEZİ

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Ali 17 Mart 2024 00:00

  Mahkemeler ve avukatlar çok para kazanacak arasınıflara yapılan bu ahlaksız zam yüzünden. Vâkıf okulları yöneticileri yanımıza kar kalacak sanıyor lakin milyonluk davalara maruz kalacaklar yazın by by

 • DENETİM 15 Mart 2024 14:34

  Devletimizin özel okullar konusunda denetimlerini daha da artırmasını talep ediyoruz..

 • Dadaş bey 15 Mart 2024 00:31

  İşine gelmeyen göndermesin. Zaten pek bir başarısı olmayan okul. Çocukta her şey bitiyor gerisi fasa fiso

 • Vakıf okulları mağduru 14 Mart 2024 18:17

  Özel vakıflarının % 300 zam yapması ve bunu da tek seferde istemesi, taksit isteyenlere ise aylık ekstra faiz istemesi hem kanuna hem de vakıf okulu anlayışına uymaz. Çocuğumuzu ilk yazdırdığımız zaman diğer özel okulların yarısı olana ücret bugün onlara kavuşmuş, peşin ödeyin dayatması ile diğerlerini kat be kat geçmiştir. Böyle dediğim dedik, çaldığım düdük anlayışı olmaz. Bu uygulamanın acil bir şekilde makul bir düzeye dnüştürülmesini istiyoruz.

 • Cevap 14 Mart 2024 14:41

  Sayın Yusuf Koça. Erzurumda özel okullara orta halli ve gerçekten zengin ailelerin çocukları gidiyor. Çocukları Devlet okuluna yollayın 45 kişilik sınıflarda okusunlar diye yazmışsınız. Bu fiyatlar ile zaten orta halli ailelerin çocukları mecburen Devlet okuluna+dershaneye gidecek. Özel okullar ise gerçekten zengin çocuklarına özel olacak. Bu durumda sizin çocuğunuzun Devlet okulundaki sınıfı 55-60 olacak ayrıca, çocuğunuzu dershaneye göndermeye kalktığında artan talep nedeniyle fiyatlar sizin için de blraz zamlı olacak.

 • dadaş 14 Mart 2024 13:18

  Vakıf okulları yönetimi Erdal KARAGÜLLE bey. Rektör Ömer çomaklıyı Mahvetti derhal görevden alamalı hukuku çiğniyor devletin ara sınıflar için uuyguladığı yüzde 57 lik zammı yüzde 300 olarak uygulamaya kalkıyor. ara sınıflara böyle bir zam yapmaya hakkı yok kayıt da yenilemiyorum çocuğu da almıyorum. hadi bakalım yazın siz atın çocuğu 1 milyon luk tazminat davası maddi manevi açacam okula. ve de okul yönetimi hakında da cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacam. FETOCULAR VAKIF OLULLARINI VE ATATÜRK ÜNİVERSTESİNİ SARMIŞ DEVLETİN KANUNLARINI ÇİĞNİYORLAR

 • Dds 14 Mart 2024 12:23

  Acaba rektör bey torunu içinde diğer velilerin ödediği ücretin aynısını mı ödüyor????

 • memet 14 Mart 2024 09:12

  Atatürk Üniversitesi Özel Vakıf Okullarının yöneticileri. Hukuku çiğnedikleri gibi Rektörlüğü ve Rektör beyi Basiretsiz bir yönetici konumuna Soktular. Derhal Vakıf okulları yöneticileri görevden alınmalı istifaları bugün alınmalı okulu babalarının malı sandılar vakıf okulu olduğunu unuttular. Fazla alınan ücretler derhal iade edilmeli . her veli okula en az 1 milyonluk maddi ve manevi tazminat davası açmalı . Syn Ömer ÇOMAKLI bey de istifa etmeli bence ... çünkü bu konu ta Cumhur başkanına kadar gidecek.

 • Yusuf Koça 14 Mart 2024 08:58

  Bu tür okullara zenginler gidiyor. Biraz paraya kıyıp versinler bişe olmaz. Çok zorunuza gidiyorsa devlet okuluna gönderin 45 kişilik sınıflarda ders görsünler hadi bakalım pamuk eller cebe birazda vakıf okulları kazansın. Yok öyle üç kuruşa beş köfte dimi

 • Ferit Can 14 Mart 2024 08:33

  Zaten tek iyi yanı binası başka bir özelliği yok, o zaman ismi vakıf olmasın. Eğitim AŞ olsun

 • Veli 14 Mart 2024 02:11

  Cemal beyin ne demek istediğini çok anlamadım doğrusu. Bizleri aydınlatmasını rica ediyorum.

 • Citcitli 13 Mart 2024 21:59

  Şaşırtıcı ücretler. Oksforda mı okuyor öğrenci? Bende gidip ilkokul fiyatı aldığımda hiçbir indirim yapmadıkları ve üniversite personeli hariç indirim yapılmayacağını soylenildi. Madem vakıf neden bu artış? Ayıptır ,günahtır vicdanları sizlatir

 • Cemal Karaca 13 Mart 2024 17:53

  Buranın bir vakfa ait olmasının ne anlamı kaldı şimdi. Yer kirası yok, yakıt parası yok. E eğitim deseniz çok üst bir başarısı yok peki nedir bu artışa sebep. Eğer üniversiteye ait bir vakıfta böyle peşin ödeme talebi varsa ben burda farklı konular var derim ve art niyet ararım kimse kusura bakmasın. Velilerin daha derin düşünmeleri lazım. Konu farklı olabilir.

 • Dadas 13 Mart 2024 12:08

  Yatacak yerleri yok olsa bile haklar aynen öldükten sonra alınacak şunu anladik ki dünyada haklar alınmıyor bütün hakları alacağımız hesap günü var ahirette orda görüşeceğiz...