Ekonomi Haber Girişi : 27 Kasım 2021 12:53

Vergi ve harçlarda zam oranı belli oldu

Vergi ve harçlarda zam oranı belli oldu
Vergi, harç ve cezalara yeni yılda yüzde 36,29 oranında zam yapılacak.

ERZURUM AJANS - Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik cezaları, ehliyet ve pasaport harçları, yurt dışından getirilen telefonlara uygulanan harçlar 1 Ocak 2022'den itibaren yüzde 36,2 oranında artacak. Bu oran, 2021 yılına ait son geçici vergi döneminden itibaren geçerli olacak.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, yeniden değerleme oranı yüzde 36,20 olarak belirlendi. Yeniden değerlenme oranı çerçevesinde, trafik cezaları, ehliyet pasaport ücretleri, Motorlu Taşıtlar Vergisi, yurt dışından getirilen telefonlara uygulanan harç başta olmak üzere pek çok vergi ve harç yeni yılda yüzde 36,20 oranında zamlanacak.

 

Yeniden değerleme oranı 2021 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacak.

 

2022 yılı için yüzde 36,2 olarak ilan edilen yeniden değerleme oranı 2002 yılından bu yana belirlenen en yüksek oran oldu. Yeniden değerleme oranı geçen yıl yüzde 9,11 düzeyindeydi.

 

TÜİK'in açıkladığı 9 aylık ÜFE'ye göre belirlenen yeniden değerleme oranını Cumhurbaşkanı'nın değiştirme yetkisi bulunuyor.

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.