Türkiye Haber Girişi : 18 Ekim 2021 11:51

Yeni nesiller kiracı olacak!

Düşük faiz ortamı nedeniyle krediye kolay erişim ve arz kısıtı konut sektörüne fiyat ve kira artışı olarak yansıdı.

ERZURUM AJANS - Konut piyasasında pandemiyle birlikte öngörülümeyen bir dengesizlik yaşanıyor. Pandemi sebebiyle okullar uzaktan eğitim verince, öğrencilerin kiraladığı evler boşaltıldı. Hayat normale dönünce öğrenciler de ders başı yaptı, yeniden konut talebi patladı, kiralar ikiye katlandı.

 

Konut fiyatlarındaki artışın alım gücünün azalmasına neden olduğunu ifade eden Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “Önümüzdeki dönemde ev sahipliğinde azalma, kiracılıkta ise artış gözlemlenmesi beklenmektedir. Özellikle yeni kuşaklar için konut satın almak yerine kiralama öncelik kazanacaktır” dedi.

 

Kira artışına yasal sınırlama önerisi

 

Global ölçekte faiz oranlarında yakın gelecekte artış beklendiğini, bu durumun konut fiyatlarındaki artışı sınırlayacağını anlatan Maya, şöyle konuştu: Talebin azalacağı bu dönemde inşaat sektörünün teşvik edilerek ya da sosyal konut üretimi sağlanarak stok artırımına odaklanılması sektörün dengeye gelmesi için yerinde olacaktır. Kiralardaki artışa ilişkin yasal otoriteler tarafından sınırlamalar getirilmesi masadaki ilk seçenek olarak görülmektedir. Uzun vadeli ve sürdürülebilir bir çözüm için ise imar düzenlemelerinin yeniden gözden geçirilmesi, düşük maliyetli arsa üretimi, ofis fonksiyonlu yapıların konuta dönüştürülmesi gibi alternatifler düşünülebilir. 

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.