• BERARD HABER DETAY
Türkiye Haber Girişi : 21 Ekim 2021 13:12

Yılın Basın Fotoğrafları Ödül Töreni'nde muhteşem gece

Türkiye Foto Muhabirleri Derneğince (TFMD) organize edilen Yılın Basın Fotoğrafları 2021 Ödül Töreni yoğun katılım ile gerçekleşti.

ERZURUM AJANS - Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin bu yıl 36’ncisini düzenlediği “Yılın Basın Fotoğrafları 2021 Ödül Töreni”, Ankara’da Meyra Palace Otel’de gerçekleştirildi.

 

Törene, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Azerbaycan Büyükelçisi Reşat Memmedov’un yanı sıra ödül alan foto muhabirler ve çok sayıda davetli katıldı. Törende bir konuşma yapan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, “Siz gazetecilerin yaptığı işin ne kadar tehlikeli ve zor şartlarda yapıldığının bu vesile ile bir kez daha altını çizmek istiyorum. Biz ‘Bir fotoğraf, 10 bin kelimeden fazla şey ifade eder' deriz. Bu nedenle dışarıda kocaman bir kütüphane var aslında. 10 bin kelimeyle bazen istediğiniz mesajı veremezsiniz ama bir fotoğrafla tek bir mesaj verebilmek mümkündür” ifadelerini kullandı.

 

 

 


TARİHSEL SORUMLULUK

 

TFMD Genel Başkanı Rıza Özel ise yaptığı törende yaptığı konuşmada şunları söyledi;

 “Fotoğraf aslında en basit tanımıyla, ‘ışığın nesne üzerinde bıraktığı iz.’ Ama bu basit tanım bizler için bu kadar basit değil. Biz basın fotoğrafçıları, foto muhabirleri vizörden baktığımız tek bir gözle ışığın bıraktığı izi tarih sayfalarına taşıyan birer kayıtçılarız. Foto muhabirlerinin temel hareket noktası taşıdıkları bu tarihsel sorumluluk duygusu. Her geçen gün sosyal medyada yaşanan tabiri caizse şaçma sapan, ipe sapa gelmez paylaşımlar bu mecranın güvenilir bir kaynak olmadığını bizlere tekrar tekrar hatırlatırken doğru haberin doğrulanmış haberin önemini en çokta bizlerin varlığının önemini gösteriyor.

 

 

 

 

HER SERGİ, HER YAYIN BİR BELGE

 

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, 1985 yılından bu yana düzenlediği Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması ile 36 yıldır basın fotoğrafçılarının kaydettiği o anın izlerini tarih sayfalarına taşıyor ve her sergi, her katalog, her yayın birer tarihi belge, meslektaşlarımın tarihe bıraktığı bir iz. Meslektaşlarım tarihe iz bırakırken bazı sorunlarının da giderilmesini bekliyor. Fotoğraf makinelerimizde yüzde 25 ÖTV var. En azından basın kartına bir ayrıcalıkla yılda bir fotoğraf makinesini ÖTV’siz alabilsek. Yıpranma Meclisimizden geçti. Ama yıpranma ‘Basın kartı şartı’ ile geçti. Bu yasadan basın kartı şartını kaldırıversek. Basın Kartı yönetmeliği değişti. Yönetmelikte gerçekten bu mesleği yapan, saha da koşturan ülkesini dünyada başarıyla temsil eden meslektaşlarımızı basın kartından mahrum etmesek” dedi.

 

 

 

 

İŞTE ÖDÜL ALAN KARELER

 

Yılın Basın Fotoğrafı Uğur Yıldırım / Sabah Gazetesi, Yılın Haber Fotoğrafı Ümit Bektaş / Reuters, Haber Fotoğrafı İkincisi Mert Gökhan Koç / Hürriyet Gazetesi, Haber Fotoğrafı Üçüncüsü Süreyya Mümtaz Kurt / İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sıfır Atık Özel Ödülü Selahattin Sönmez / Hürriyet Gazetesi, Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı Umutcan İşledici / İHA, Çevre ve Doğa Fotoğrafı İkincisi Ahmet Faruk Sarıkoç / İHA, Çevre ve Doğa Fotoğrafı Üçüncüsü Metin Yoksu / Freelance, Spor Toto Özel Ödülü Emre Tazegül / Freelance, Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı Tolga İldun / Freelance (Magma Dergisi), Spor Toto Spor Fotoğrafı İkincisi Murat Akbaş / Fanatik Gazetesi, Spor Toto Spor Fotoğrafı Üçüncüsü Erdem Şahin / EPA, Yılın Pandemi Fotoğrafı Ümit Bektaş / Reuters, Pandemi Fotoğrafı İkincisi Uğur Yıldırım / Sabah Gazetesi, Pandemi Fotoğrafı Üçüncüsü Mert Gökhan Koç / Hürriyet Gazetesi, Yılın Pandemi Fotoğraf Serisi Sedat Suna / EPA, Pandemi Fotoğraf Seri İkincisi Can Erok / DHA, Pandemi Fotoğraf Seri Üçüncüsü Selçuk Şamiloğlu / Hürriyet Gazetesi, Sağlık Çalışanlarına Saygı Özel Ödülü, Serhat Ozan Yıldırım / DHA, AB Göç Özel Ödülü, Mert Gökhan Koç / Hürriyet Gazetesi, AB Göç Özel Ödülü Mansiyon Emrah Gürel / AP, SGDD ASAM Özel Ödülü Ozan Güzelce / Milliyet Gazetesi, Yılın Foto Röportajı Kerem Yücel / AFP, Foto Röportaj İkincisi Uğur YILDIRIM / Sabah Gazetesi, Foto Röportaj Üçüncüsü İsmail Coşkun / İHA, Sebahattin Yılmaz-Cem Emir Özel Ödülü Selahattin Sönmez / Hürriyet Gazetesi, Jüri Özel Ödülü Ümit Bektaş / Reuters, YTB Özel Ödülü Uğur YILDIRIM / Sabah Gazetesi, Rafet Hüner Özel Ödülü Kerem Yücel / AFP, Yılın Günlük Yaşam Fotoğrafı Ümit Bektaş / Reuters, Günlük Yaşam İkincisi Erdem Şahin / EPA, Günlük Yaşam Üçüncüsü Ahmet Faruk Sarıkoç / İHA, Mustafa Pekcan Özel Ödülü İsmail Coşkun / İHA, TFMD Özel Ödülü Ünal Çam / Milliyet Gazetesi, Ara Güler Özendirme Ödülü Nedim Bayhan / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Ara Güler Özendirme Ödülü Seri Barış Cem Yüksel / Marmara Üniversitesi, ASKA Özel Ödülü Soner Kılınç, Türkiye Güzellikleri Birincisi Sare Kural, Türkiye Güzellikleri İkincisi Ali Mermertaş, Türkiye Güzellikleri Üçüncüsü Neşe Arı, Türkiye Güzellikleri Mansiyon Meriç Aktar, Türkiye Güzellikleri Mansiyon Ahmet Harmancı, Türkiye Güzellikleri Mansiyon İsa Cıda, Türkiye Güzellikleri Etkileşim Ödülü Beytullah Eles, Türkiye Güzellikleri Etkileşim Mansiyon Anıl Zengin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.