• AKTAŞ
Türkiye Düzenleme Tarihi : 14 Temmuz 2020 17:11 Haber Girişi : 14 Temmuz 2020 17:16

Yunanistan'dan hadsiz Türkiye açıklaması

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis Türkiye'nin Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi kararını "gereksiz ve dar görüşlü" bir hareket olarak nitelendirdi.

Erzurumajans-Miçotakis ayrıca, Avrupa Birliği'ne Ankara'nın Akdeniz'deki petrol aramalarına daha sert yaptırımlar uygulanması çağrısında da bulundu.


Ortodoks Hristiyan inanışındaki Yunanistan için tarihi öneme sahip Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi kararı Yunanlılardan tepki çekiyor.

 

Türkiye ile ilişkileri tarihi olarak gerilimli olan Yunanistan kanadından yapılan açıklamada bu konunun iki ülke arasında bir anlaşmazlık konusu olmadığı dile getiriliyor.

 

Miçotakis yaptığı açıklamada "Türkiye geriye doğru attığı bu adım ile batı dünyası ve batılı değerlerle olan bağını kötüleştirmeyi seçiyor" dedi.

 

Miçotakis Ayasofya ile ilgili olarak da "Türkiye'nin bu gereksiz ve dar görüşlü adıma Yunanistan mümkün olan tüm kanallardan yanıt verecek" açıklamasında bulundu.

 

KAYNAK: REUTERS

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.