Ekonomi Haber Girişi : 21 Temmuz 2014 18:06

Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,53 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılı Haziran ayına ilişkin Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi verilerini açıkladı.
Erzurumajans-Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılı Haziran ayına ilişkin Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi verilerini açıkladı.

TÜİK verilerine göre; Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), 2014 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,53 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,46 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,17 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,56 artış gösterdi. Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,58 artış, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 0,54 artış olarak gerçekleşti.

EN YÜKSEK AYLIK ARTIŞ TEMEL ECZACILIK ÜRÜNLERİNDE GERÇEKLEŞTİ

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları (yüzde 4,59), bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (yüzde 2,63), ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) (yüzde 2,49) alt sektörleridir. Buna karşılık fabrikasyon metal ürünler, makine ve ekipmanlar hariç (yüzde -0,56), giyim eşyası (yüzde -0,34) ve kauçuk ve plastik ürünler (yüzde -0,28) bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler oldu. Ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malında gerçekleşti. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2014 yılı Haziran ayında en yüksek aylık artış dayanıklı tüketim malında, en yüksek yıllık artış ise dayanıksız tüketim malında gerçekleşti. 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.