Türkiye Haber Girişi : 06 Şubat 2023 20:40

Bakan Koca: 1651 vatandaşımız hayatını kaybetti

Bakan Koca: 1651 vatandaşımız hayatını kaybetti
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depreme ilişkin son durum hakkında bilgi verdi. Koca, 1651 vatandaşın hayatını kaybettiğini duyurdu.

BAKAN KOCA'NIN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

 

Toplam 147 artçı deprem meydana geldi. Tüm bölgede hissedilmiş olmak üzere Hatay başta olmak üzere 10 ilde ciddi hasar sözkonusu. Şu ana kadar tespit edilen 1651 vatandaşımız hayatını kaybetti.

 

11 bin 119 yaralımız mevcut. Üzüntümüz çok büyük. Hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağolsun.

 

 

Hatay Eğitim Araştırma Hastanemizde ciddi hasar var. Ayrıca İskenderun Devlet Hastane'mizin eski binası A blok depremde çöktü. Şu an enkaz altındaki hasta ve çalışanlarımızı kurtarma çalışmalarımız sürüyor. Bu iki hastanemizdeki yaralıları ambulanslarla özellikle İskenderun'dan Mersin Şehir Hastanesi'ne Hatay'dakileri Adana Şehir Hastanemize naklediyoruz. Bölge hastanemizde yaralılar için kapasite oluşturduk. Uçak ve kara ambulanslarımız hasta nakillerine başladı. Hastanelerimizde tüm sağlık çalışanları tüm kadro görev başında. Hava şartları ve depremden etkilenen bölgenin büyüklüğü sebebiyle ekipler zorlukla ulaşıyor. Helikopterlerimiz bugün kalkamadı. Devlet olarak tüm zorluklara rağmen ekiplerimizi seferber etmiş durumdayız. AFAD, UMKE 112 acil, Silahlı Kuvvetleri, kolluk kuvvetleri, arama kurtarma ekipleri sahada çalışıyor. Çevre illerden de ekiplerimizi bölgeye sevk ettik. Afetten etkilenen 10 ilimizdeki ekiplere ve ambulanslara ilaveten il dışından 602 ambulans, 187 Umke timi, 2 ambulans uçağımız ile toplam 2256 acil sağlık personeli hasar gören illerimize ulaştı.

 

Devlet tüm imkanlarıyla yaralarını sarmak için bölgede. Tüm vatandaşlarımızdan dua bekliyoruz. Bu felaketler ancak birlikte dayanışma ile aşılabilir. Ülkede bir seferberlik hali olduğunu biliyoruz. İllerdeki afet koordinasyon merkezleri aracılığıyla koordinasyona katılmak son derece önemli. Hep birlikte yaralarımızı saracağız. İHA

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.