Siyaset Haber Girişi : 26 Kasım 2012 18:30

''Bunların hepsi safsatadır''

''Bunların hepsi safsatadır''
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, kendisinin o dönemde hem Kartal Demirağ’ın hem de Turgut Özal’ın öleceğini ima ettiği şeklindeki iddialara cevap verdi.
Erzurumajans-Azerbaycan’ın dünyaca ünlü şairi ve düşünürü Dr. Nizami Gencevi’nin 870. doğum günü nedeniyle Uluslararası Nizami Gencevi Merkezi İcra Müdürü Ruşen Muradrov tarafından kendisine verilen altın madalyonu kabul eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ruşen Muradov’un kendisine verdiği çeşitli hediyeleri kabul etti. Muradov ve gazetecileri Güniz Sokak’ta bulunan evindeki çalışma ofisinde kabul eden Demirel, gazetecilerin de sorularına cevap verdi. Kendisinin o dönemde hem Kartal Demirağ’ın hem de Turgut Özal’ın öleceğini ima ettiği şeklindeki iddialara cevap veren Süleyman Demirel, “Bunların hepsi safsatadır. Bana yönelmiş bütün laflar safsatadır” dedi.

“DARBE KOMİSYONU TAHKİKAT KOMİSYONU DEĞİLDİR”

Darbe Komisyonu’nda ifade veren bazı kişilerin 28 Şubat sürecine ilişkin kendisini sorumlu tuttukları şeklindeki soru üzerine Demirel, “Darbe Komisyonu bir sorgu komisyonu değildir. Darbe Komisyonu bilgi toplar, tahkikat komisyonu değildir. Darbe Komisyonu’nun tahkikat komisyonu şeklini alması halinde fonksiyonu sıfıra iner. Benim söylediğim şeylerin başkaları tarafından tartışılması için o bilgileri vermiş değilim. Benim bildiklerim onlar, daha başka bildiklerim de var. O zaman söyledim ‘Sorarsanız onları da söylerim’ dedim. Mesela Sayın Deniz Baykal, Sayın Hüsamettin Cindoruk, Darbe Komisyonu’nun bir tahkikat komisyonu şeklini aldığı için gelip bilgi vermediler. Darbe Komisyonu görevini sanki Türkiye’yi kurtarıyormuş gibi bir duruma sokmadan tamamlamalıdır. Bir memlekette birden fazla iktidar olmaz, bir tane siyasi iktidar olur. Ayrıca komisyonlar, vesaire sureti ile Türkiye’deki siyasi iktidarı parçalı göstermek yanlıştır” ifadelerini kullandı.

“BEN GÖREVİMİ YAPTIM”


Süleyman Demirel; bir gazetecinin “O dönem ile ilgili bir pişmanlığınız var mı? 28 Şubat’ta askerle işbirliği yaptığınıza yönelik yorumlar var” şeklindeki sorusuna istinaden, “Bu yorumların hiçbirisine katılmam. Benim yaptığım her şey anayasaldır, kanunlara uygundur. Ben görevimi yaptım. Zaten aradan bu kadar sene geçtikten sonra neyi arıyorsunuz. Darbe Komisyonu 28 Şubat’tan sonraki hükümetin görevi bırakıp gitmiş olmasının haklılığını, haksızlığını arayamaz, o siyasi bir hadisedir. 3.5 ay sonra meydana gelmiş bir iştir. Bana gelince ben Cumhurbaşkanıyım. Cumhurbaşkanı’nın daire müdürleri veya bir takım görevlilerle işi olmaz. En son sözü ben söylerdim. Bu şekilde yorum yapanlarla aynı fikirde değilim” şeklinde konuştu.

“TURGUT ÖZAL’IN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ İDDİALARINA KATILMAM”


Darbe Komisyonu’nun kendisinden tekrar bir şey istemediğini, kendisinin bilgisine tekrar müracaat etmediğini söyleyen Demirel, Darbe Komisyonu’na ifade vermediğini, Darbe Komisyonu’nun ifade almak için kendisini çağırması durumunda kabul etmeyeceğini, kendisinin sadece bilgisine başvurulduğunu açıkladı. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın suikast ile öldürüldüğü yönündeki iddialara inanıp inanmadığının sorulması üzerine ise Demirel, “Suikast ile öldürüldüğü yönünde bu zamana kadar hiç iddia olmadı. Zehirlendiği şeklinde iddialar oldu. Suikast dediğiniz zaman başka bir iştir. Suikast tabirini sevmedim. Öyle bir tabir bu zamana kadar hiç kullanılmadı. Merhum Özal’ın başkaları tarafından öldürüldüğü şeklindeki iddiaların hiçbirisine katılmam. Eğer öyleyse bulur çıkartırlar. 19 senedir bulunup çıkartılmamış, şimdi bulunup çıkartılması dahi geç değildir. O görev adaletindir” dedi.

“BEN KENDİ HESAPLAŞMAMI YAPTIM, BENİM MAHKEMELİK BİR DURUMUM YOK”

12 Eylül davasında Kenan Evden ve Tahsin Şahinkaya’nın ilk kez hakim karşısına çıkmasını değerlendiren Demirel, “Ben darbenin baş mağduruyum. Ben hesaplaşmamı yaptım. Ben darbe sonrasında yeniden Başbakan ve Cumhurbaşkanı oldum. Ben siyasi hadiselerin mahkemeler marifetiyle ve siyasetçilerin mahkeme edilmesi marifetiyle bir neticeye götürülmesinde çok büyük zorluklar olduğunu hep görmüşümdür. ‘Darbeyi yapan kimdir’ iddiası fevkalade zor bir iddiadır. Çünkü onun yanında, önünde, arkasında olanlar vardır. Bir seçim var, halk onların yaptığı anayasaya yüzde 92 oy vermiştir. Bütün bunları suçsuz saymak mümkün değildir, eğer darbeyi araştırıyorsanız. Darbeyi yaptıranlar, yapılmasına yardımcı olanlar, yapılmasında beraber olanların hepsinin dikkate alınması lazım. Bana sorarsanız kendi bakımımdan hesaplaşmamı yaptım. 7 sene yasaklı durdum, meydan meydan çıktım, mahkemelerde hakkımı savundum, vatandaşıma gittim vatandaşım beni suçsuz buldu tekrar beni Başbakan yaptı, Cumhurbaşkanı yaptı. Benim mahkemelik bir durumum yok” ifadelerini kullandı. 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.