Eğitim Haber Girişi : 20 Eylül 2017 18:00

DES Genel Hukuk Sekreteri Akça'dan TEOG açıklaması

DES Genel Hukuk Sekreteri Akça'dan TEOG açıklaması
Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Hukuk ve Toplu Görüşme Sekreteri Hüseyin Akça'dan TEOG açıklaması...
Erzurumajans-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirmesiyle Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) konusunda yaptığı basın açıklamasında Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Hukuk ve Toplu Görüşme Sekreteri Hüseyin Akça, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu tür pradigma dışına çıkan söylemlerini takdirle karşılıyoruz. Bürokratların silkinmesine ve belki biraz kafa yormasına sebep oluyor. Keşke bu tür talepler Milli Eğitim bürokratlarımızın çalışması ile şekillenip üzerinde çalışılması ile olsa. Ancak görünen o ki yine kervan yolda düzülür şeklinde olacak" dedi. 

Akça, "2002 den beri sadece harflerle oynanan TEOG sistemi ile Ortaöğretimden Üniversiteye geçiş sistemlerinden sadece adlar değişti. İçerik aynı kaldı. Eğitimde 12 yıllık zorunlu Eğitim ile eğitim alanların niceliğini artırdı fakat nitelik her seferinde daha da aşağıya düştü. Ülkenin kalkınması ve ekonomik olarak büyümesinde, sağlıkta, sanayide hatta eğitimin binasına, Fatih projesi ile alt yapınsa büyük başarı yakalayan Hükümet maalesef aynı şeyi eğitimin kalitesinde sağlayamaz" diye konuştu.

TEOG konusunda mutlaka iyi düşünülmesi gerektiği, aceleye getirilmemesini belirten Akça, kimse mağdur edilmeden (sınava 1.3 milyon kişinin gireceği düşünülmeli) Ülke ve öğrenciler için en iyi sistem hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Hukuk ve Toplu Görüşme Sekreteri Hüseyin Akça, "Demokrat Eğitimciler Sendikası olarak öğrencilerimizin güvenlik, beslenme, başarı, servis, zararlı alışkanlıklardan uzak durma, pedagojik ve ekonomik yönden mahallerindeki en yakın okula gitmelerinin daha uygun olacağını düşünmekteyiz. İyi okul olarak ismi çıkan okulların ün yapması okul binası veya öğretmen kalitesi değil başarılı çocukların oraya toplanmasından kaynaklanmaktadır. Diğer okulların hali ise malum. Hangi sistem kurulursa kurulsun mutlaka her ilde fen lisesi/sosyal bilimler lisesi ayarında nüfusa göre bir ya da birkaç okul olmalı ve çok zeki çocukların oralara yönlendirilmesi mutlaka yapılmamalıdır. Öğrencilerimizin mahallerinden bulunan okullardan bu okullara geçmesinde Bu okullara yönlendirme mutlaka objektif kriterler getirilmeli, şaibeye yer verilmemelidir" açıklamalarında bulundu.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.