Erzurum Haber Girişi : 03 Temmuz 2024 12:46

Erzurum'da 105 yıllık coşku

Erzurum'da 105 yıllık coşku
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Erzurum'a gelişinin 105'inci yıl dönümü, kentte törenlerle kutlandı.
Erzurum'da 105 yıllık coşku

105 yıl önce Atatürk'ün kente giriş yaptığı Yakutiye ilçesindeki İstanbulkapı'da temsili Türk bayrağı ve Atatürk posterinin karşılanmasıyla başlayan törende kortejde yer alan cirit atlarının davul zurna eşliğindeki geçişi ilgi çekti.

 

Atatürk'ün Erzurum'a gelişinin 105'inci yılı dönümü sebebiyle ilk tören Aziziye ilçesi Ilıca semtinde yapıldı.

Buradaki kutlamanın ardından Türk bayrağı ve Atatürk posterini taşıyan öğrenciler, merkez Yakutiye ilçesindeki İstanbulkapı semtinde protokol ve askeri bando ile karşılandı. Vali Mustafa Çiftçi, Garnizon Komutan ve 9'uncu Kolordu Komutan vekili Ardahan 25'inci Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Mehmet Sekmen ve katılımcılar önde atlı cirit takımı, Türk bayrağı ve Atatürk posteri ile yürüyüşe geçti. Bando takımının marşlar seslendirdiği yürüyüş sırasında, cirit atlarının davul- zurna eşliğinde geçişi ilgi gördü.

Yürüyüşün sona erdiği Havuzbaşı Kent Meydanı'nda tören Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla devam etti. Okunan şiirler ve halk oyunları gösterilerinin ardından günün anlam ve önemini anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "Milli Mücadele meşalesinin Erzurum'da yakıldığı günün 105'inci yıl dönümü. Bundan 105 yıl önce yurdun her yerinde devam eden işgallerinin yanı sıra, Erzurum'u ve bu bölgeyi de ele geçirmeyi planlarına dâhil eden İtilaf Devletlerinin, milletimizin bağımsızlık ve hürriyet aşkı, ilaveten azim ve kararlılığı karşısında çaresiz kaldığı ve dahi korkudan titremeye başladığı gündür."

"Bugün, Rus işgalleri ve Ermeni mezalimini yaşamış; hunharca katliamlara maruz kalmış, işkencelerin ve soykırımların en acısını yaşamış bir kentin, yani Erzurum'un, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna en milli, en yerli ve de en ulvi mücadeleyi başlattığı gündür. Bugün, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kendi ifadesiyle; 'Benim Erzurum'a gelişim, bütün milletin ateşten bir çember içerisine alınmış olduğu bir zamana rastladı' dediği ve yine milletin bir bütün olduğunu ve kesinlikle parçalanamayacağını, manda ve himayenin asla kabul edilemeyeceğini, tüm dünyaya ilan ettiği Erzurum'a geldiği gündür" dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın konserinin ardından protokol Atatürk'ün 57 gün kaldığı evi gezdi. HABER MERKEZİ - TIKLA İZLE

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • gago 10 Temmuz 2024 16:25

    bu vatan her insan içindir.

  • Cino 03 Temmuz 2024 20:07

    105 yıl yaşananlarla ilgili bilgi aldı ( son paragraf) Ne demek? Anlamadım.