Ekonomi Haber Girişi : 08 Mart 2024 12:32

Erzurum'da ortalama ev fiyatı 2 milyonu buldu

Erzurum'da ortalama ev fiyatı 2 milyonu buldu
Gayrimenkul değerleme platformu Endeksa'nın verilerine göre konut fiyatlarının en çok arttığı iller Hatay, Erzurum ve Muğla oldu. Erzurum'da senelik değer artışı yüzde 98 olarak kaydedilirken ortalama konut fiyatı 1 milyon 865 bin 388 TL oldu.
Erzurum'da ortalama ev fiyatı 2 milyonu buldu

Erzurum'da ev sahibi olmak zorlaşıyor!

 

Yapay zekâ sayesinde milyonlarca ilanı tarayarak analiz eden bir platform olan Endeksa, Ocak 2024 verilerini paylaştı.

 

Fiyat artıyor, satış düşüyor

 

Türkiye'nin konut piyasası, Ocak 2024 verilerine göre büyük bir değişim yaşıyor. Endeksa'nın verilerine göre, Türkiye genelinde konut fiyatları yıllık yüzde 73 arttı. Konut satışlarında ise düşüş devam ederken, Muğla, Erzurum ve Hatay konut fiyatlarının en fazla arttığı ilk üç il oldu. İpotekli konut satışları yüzde 63 azaldı.

 

 

Erzurum'da ortalama ev fiyatı 2 milyonu buldu

 

Konut fiyatlarının en çok yükseldiği iller Hatay, Erzurum ve Muğla oldu. Hatay'da konut fiyatları yüzde 113 artarak 2 milyon 845 bin 128 TL'ye yükseldi. Erzurum'da senelik değer artışı yüzde 98 olarak kaydedildi ve ortalama konut fiyatı 1 milyon 865 bin 388 TL oldu. Muğla'da ise değerlenme oranı yüzde 93 olarak gerçekleşti ve ortalama konut fiyatı 7 milyon 193 bin 550 TL'ye yükseldi.

 

 

Türkiye ortalaması

 

Ocak ayının sonunda ülkede ortalama konut fiyatı 3 milyon 136 bin 120 TL ve metrekare başına satış fiyatı 24 bin 124 TL olarak belirlendi. Konut satışlarında düşüş gözlemlendi. Ortalama bir yatırımın geri dönüş süresi 15 yıl olarak kaydedildi. Ocak ayında ülkede 80 bin 308 konut satışı gerçekleşirken, bu rakam bir önceki aya göre yüzde 42, 2023 Ocak ayına göre ise yüzde 18 azaldı.

 

Krediyle satılan konutların sayısı 5 bin 915 oldu. İpotekli konut satışı önceki aya göre yüzde 2, 2023 Ocak ayına göre ise yüzde 63,5 azaldı. Hali hazırda ipotekli satışların toplam satışlardaki oranı yüzde 7 olarak tespit edildi. Uzmanlar, Ocak 2024 verilerini değerlendirerek Türkiye genelinde konut fiyatlarının artmasının ve krediye erişimin zorlaşmasının etkilerini vurgulayarak, gayrimenkul yatırımcılarının objektif veriler ve uzman danışmanlarla hareket etmelerini tavsiye etti. Kaynak: Pusula

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Dadaş 10 Mart 2024 10:29

    İnşallah hepisinin elinde kalır. Hiç bir mutahhit satamaz iflas eder patlarlar.. böyle bir dinsizlik,imansizlik olamaz.. İstanbul'da benim 1+1 sıfır dairem var Beylikdüzü'nde 90 metre kare üstelik bina dört kat bahçeli... Burada adamlar 10 kat ottl gibi garsoniyer evi yapıp ev diye millete çalıyorlar oradan pahalı... Neyse yazın görürüz nasıl hepisinde patlıyor az kaldı.. otomobil piyasası gibi ..

  • Dadas 10 Mart 2024 01:37

    Erzurumda ilk ev fiyatı yükselmesi sayın başkanın seçilmesi ile Şehristan konutlarının yapılması ile başladı ve o zaman ki fiyatlarınçok üstünde satılmaya başladı bunu gören ev sahipleri müteahhitler geri durur mu? Şimdi 40 yıllık eve 1 milyon iki yüz binlira deniyor deniz manzarası var ya şehrin... İster kira olsun ister satılık fiyatları çok yükseltenler için söylenecek söz Kahramanmaraş depreminde kiracısını evden çıkaran ev sahibini bütün evlerinin depremde yıkılıp kiracıyla aynı ateşin başında ısınmasını düşünsünler ibret alsınlar almıyorlarsa ilerde ibret olurlar...