Bölge Haber Girişi : 05 Mart 2010 11:32

Erzurum'da MHRS uygulaması başladı!..

Erzurum'da MHRS uygulaması başladı!..
Hastaların, doktorunu rahatlıkla takip edip muayene için zaman kaybı yaşamayacağı Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) pilot il olarak seçilen Erzurum’da uygulanmaya başlandı.
Erzurum Ajans-Hastaların, doktorunu rahatlıkla takip edip muayene için zaman kaybı yaşamayacağı Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) pilot il olarak seçilen Erzurum’da uygulanmaya başlandı.
 
Uygulama kapsamında Erzurum Sağlık İl Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik ve Müdür yardımcıları kendilerini tanıtmadan 182′yi aradılar. Sistemde sorun olup olmadığını test eden Vançelik, “Sistemde bir aksaklık olmadığını gördük. Sistemle alakalı aksaklık olmaması için de çalışmalar sürekli devam etmektedir” dedi.
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 162 personelin görev yaptığı sistemde, hastalar, doktorunu rahatlıkla takip edip muayene için zaman kaybı yaşamayacak.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ

Sağlık Bakanlığı Türkiye’de daha etkin ve verimli bir şekilde sağlık hizmetlerine ulaşılması amacı ile yürürlüğe konulan Sağlıkta Dönüşüm Projesi ve bu program kapsamındaki çalışmaları büyük ölçüde gerçekleştirdi. Bu programın en önemli çalışmalarından biri de Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS)
 
MHRS; vatandaşların Sağlık Bakanlığı’na bağlı 2 ve 3. basamak hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri için 182 MHRS Çağrı Merkezi’ni arayarak canlı operatörlerden kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilecekleri bir uygulama olarak tanımlandı.

MHRS’NİN AMAÇLARI NELERDİR?

Sistem ile hastanelerde daha iyi bir kaynak planlanması (iş gücü ve teçhizat kullanımının etkin ve verimli planlanması) yapılarak vatandaş/hasta memnuniyetinin artırılması, hastanelerde kuyrukların azaltılması.
Hastanelerde kaynak kullanımının ve dağıtımının ölçülmesi (iş gücü, makine ve teçhizat kullanımının etkin ve verimli uygulanması)suretiyle; sağlık hizmetleri sunumunun, verim ve kalitesinin artırılması. MHRS verileriyle, sağlık politikaları geliştirilmesine yardımcı olunması amaçlanıyor. Pilot uygulama boyunca gözlem yapılacak ve ardından tüm Türkiye’ye yaygınlaştırma süreci başlayacak.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır. 182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana (canlı operatör) randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular.
Vatandaş Erzurum veya Kayseri illerinden randevu talebinde bulunduğu hastane, poliklinik ve hekim bilgilerinden en azından hangi polikliniğe gideceğini asistana bildirdikten sonra, asistan uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa iletir. Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır.

RANDEVU NASIL İPTAL EDİLİR?

Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır. Bu arama randevu zamanından önce yapılmalıdır. 182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular. Vatandaş iptalini istediği randevusunun, tarih ve zamanını asistana iletir. Asistan tarafından ilgili randevu iptal edilir.
Vatandaş kendisine verilenen randevu zamanından 30 dakika önce ilgili hastanenin MHRS hasta kabul bölümüne başvurması gerekiyor.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.