GAZZE

 

'Medeniyet denilen maskara mahlûku görün
Tükürün maskeli vicdanına asrın tükürün'

 

Hamas'ın yaptığı insanlık dışı derken, ya İsrail'in yaptığı ne? Yıllardır Gazze'de masum çocuklar ve masum insanlar öldürülürken suskun kalan Amerika ve Batı şimdi kalkmış utanmadan insanlık dersi veriyor. Amerika ırak'ta döktüğü milyonlarca kanın, kirli ve utanç verici tecavüzlerin hesabını vermeden 360 kilometrelik çok dar bir alanda abluka altına alınan ve yok edilmek tehlikesiyle karşı karşıya kalan iki milyonu aşkın masum ve mazlum insanlara karşı uçak gemisi gönderiyor. Güçlüden yana değil, nerde bir mazlum halk varsa onun yanında olmak insanlığın ortak onurudur ve insanlığın ortak namus borcudur.

 

Emperyalizme karşı Mustafa Kemal ve Milli Mücadele'miz tüm mazlum ve tüm esir milletlerin uyanışına umut olmamış mıydı? İşgalcı saldırgan İsrail'i koruyalım derken, ezilen bir başka masum ve bir başka mazlum halka duyarsız kalan bir dünya insanlıktan, adaletten ve vicdandan yoksun bir dünyadır. Esarete ve köleliğe karşı olmak soylu bir davranış, onurlu bir duygu ve insani bir görev ve sorumluluk. Büyük şairimizin dizeleri yer kürede tek esir yurt, tek esir bir insan kalmamasını bir görev olarak yüklüyor.

 

bütün soruları sorabilmeli
bütün ışıkları derebilmeli
yol başlarında durabilmeli


              kilometre taşları gibi şiirlerimiz
yaklaşan düşmanı herkesten öne görebilmeli
çengelde tamtamlara vurabilmeli
ve yer yüzünde tek esir yurt, tek esir insan
gökyüzünde atomlu tek bulut kalmayıncaya kadar
malı mülkü, aklı fıkri, canı, neyi varsa verebilmeli
                                     büyük hürriyete şiirlerimiz

 

Gazze'de masumlara yaşatılanlara isyanım olduğu kadar, Holokost (soykırım) denilen vahşette de masum Yahudilere yaşatılanlara da isyanım var ve asla bir antisemist değilim. İsrail'in saldırganlığına itirazım var. 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.