Erzurum Haber Girişi : 10 Şubat 2018 16:15

Genç USMED’ten Google’a tepki

Genç USMED’ten Google’a tepki
Uluslararası Sosyal Medya Derneği (Genç USMED) Doğu Anadolu Bölge Başkanı ve Dijital Medya ve Pazarlama Uzmanı Emre Yazıcıoğlu, Amerikan şirketi Google’ın doodle uygulamasında çifte standart yaptığını belirterek tepki gösterdi.
Erzurumajans-Uluslararası Sosyal Medya Derneği (Genç USMED) Doğu Anadolu Bölge Başkanı ve Dijital Medya ve Pazarlama Uzmanı Emre Yazıcıoğlu, Amerikan şirketi Google’ın doodle uygulamasında çifte standart yaptığını belirterek tepki gösterdi.

Genç USMED Doğu Anadolu Bölge Başkanı Emre Yazıcıoğlu, yaptığı açıklamada PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları’nı doodle yaparak milyonlarca internet kullanıcısının beğenisine sunan Google'ın dünyanın önemli dev organizasyonlarına ev sahipliği yapan Türkiye’yi es geçtiğini belirterek, “Bilindiği gibi Erzurum, 2011’de Üniversitelerarası Kış Oyunları ve 2017’de de EYOWF’a ev sahipliği yaptı. Google bu dev organizasyonları da es geçti. Aynı şekilde Akdeniz Oyunları Mersin’de oldu ama doodle olmadı. Trabzon’da Gençlik Yaz Oyunları oldu ama doodle olmadı, hakeza Eskişehir’de de Olimpiyat Oyunları yapıldı ama bu organizasyonda yine doodle olmadı. Görüldüğü gibi Google’ın Türkiye’ye karşı bir tavrı ve çekememezliği var. Dünyanın en önemli spor organizasyonlarına ev sahipliği yapan Türkiye’yi görmezden gelen Google’ı kınıyoruz. Müslüman coğrafyasında yaşanan önemli etkinlik, organizasyon ya da tarihe yön veren herhangi bir gelişmeyi yok sayan Amerikan şirketi, emperyal bir bakış açısıyla sosyal, interaktif ve dijital dünyaya her ne kadar yön verdiğini düşünse de bizim için çıkarcı bir kuruluş olarak anılacaktır. Fırsatçı ve kapital bir bakış açısıyla hareket eden bu kuruluşu kınıyor, yaptığı çifte standart tavırdan ötürü artık Türk arama motoru kullanımının önemini bu vesileyle bir kez daha deklare ediyoruz. Türk Cumhuriyetleri artık kendi yazılımlarını, kendi bilgi ve arama motorlarını kullanmalıdır. Bu konuda gerekirse ülkemizde bir yasal düzenleme yapılmalıdır” dedi. 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.