Türkiye Haber Girişi : 11 Mayıs 2019 14:15

Huzur uygulamaları ve güvenlik önlemleri sonuç verdi

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, hırsızlık, yankesicilik, oto hırsızlığı, yağma, kapkaç gibi mal varlığına karşı işlenen tüm suçlarda bu yılın ilk 4 ayında yaklaşık yüzde 11'lik bir düşüş yaşandı.
Erzurumajans-İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, hırsızlık, yankesicilik, oto hırsızlığı, yağma, kapkaç gibi mal varlığına karşı işlenen tüm suçlarda bu yılın ilk 4 ayında yaklaşık yüzde 11'lik bir düşüş yaşandı. Mal varlığına karşı işlenen tüm suçların aydınlatılma oranı 2019'un ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 3’lük bir artış gösterdi. Bu suç türlerinin yüzde 48’i aydınlatıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, hırsızlık, yankesicilik, oto hırsızlığı, yağma, kapkaç gibi mal varlığına karşı işlenen tüm suçlarda bu yılın ilk 4 ayında yaklaşık yüzde 11'lik bir düşüş yaşandığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Mal varlığına karşı işlenen tüm suçların aydınlatılma oranı  2019'un ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 3’lük bir artış gösterdi. Bu suç türlerinin  yüzde 48’i aydınlatıldı.

Şehirlerde çarşı ve mahalle bekçilerinin göreve başlaması, sokakta polisin ve jandarmanın görünürlüğünün artması, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın kıyı kesimlerinde denetimini artırması ve ülke genelinde uygulanan eş zamanlı Güven - Huzur uygulamaları  mal varlığına karşı işlenen tüm suçları ciddi  oranda azalttı.Bu yılın ilk 4 ayında mal varlığına karşı yoğun işlenen asayiş suçları, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 11 azaldı.  2019'un ilk 4 ayında   mal varlığına karşı işlenen tüm suçları aydınlatma oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 3’lük bir artış yaşandı. Bu yıl mal varlığına karşı işlenen suçların  yüzde 48'i  aydınlatıldı.

Oto hırsızlığı yüzde 41.5 azaldı

Bu yılın  ilk 4 ayında oto hırzılığı geçen yılın  aynı dönemine göre yüzde yüzde 41.5 azaldı. Otadan hırsızlıkta  azalış ise yaklaşık yüzde 32 oldu. Şehirlerde alınan güvenlik önlemleri bu yılın ilk 4 ayında kapkaç olaylarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,4,  iş yerinden hırsızlık olaylarını  ise yaklaşık yüzde 14 azalttı. Güvenlik önlemleri,  evden hırsızlık olaylarını da azalttı. Bu yılın ilk 4 ayında ülke genelinde evden hırsızlık olayları geçen yılın aynı  dönemine göre yüzde 19 azalırken, Ankara'da yüzde 60, İzmir'de yûzde 36, İstabul'da ise  yaklaşık yüzde 37 azaldı.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.