İl Başkanı olacakmış!

 

Hatırlayalım.

 

4 Ocak 2021.

‘Biokütle Enerji Destekli Jeotermal Domates Serası Projesi’ gibi süslü bir isim buldu.

 

Güya 30 kişiyi istihdam edecek, yılın 12 ayı başta domates olmak üzere sebze üretecekti.

 

9 milyon liralık projenin 6 milyon TL’sini KUDAKA’dan aldı.

 

14 Kasım 2022.

Bu kez de ‘Termal Domates Serası Yenilenebilir Enerji Projesi’ hazırladı.

 

Güneş enerjisinden yararlanıp, seraları ısıtacaktı. KUDAKA’dan 3 milyon lira daha aldı.

 

Şatafatlı bir açılış… Bakanlar, milletvekilleri her birinin elinde makas, domatesleri saplarından ayırıyordu.

 

Uğursuzluk onlarda mıydı bilinmez, o yıl hedef tutmadı sadece birkaç ton domates hasat edildi.

 

Sonrasında da durum aynıydı. Çünkü termal su hikayeydi, serayı kömürle ısıtıyordu.

 

Tam bir fiyaskoydu! KUDAKA’dan aldığı milyonlar buhar (!) olurken, sera da milyonlarca lira zarar ediyordu.

 

Akıl işte! Akdeniz iklimine göre sera yapmıştı. Umurunda olur muydu bilmem ama rezil olacaktı. Hemen bir sondaj çalışması daha yaptırdı.

 

Bu kez 360 metre derinliğinde serayı ısıtabilecek suyu buldu.

 

Gel gör ki, sonradan anladık derdi sera falan değildi!

 

Bulduğu suyu şehirde tartışılan isim Memet Aca’nın yaptırmak istediği termal otel inşaatına kiraladı!

 

Bir Allah’ın kulu çıkıp da “Sen otelin ortağı mısın, sera için kullanman gerekirken, suyu niye otele veriyorsun?” diye sormadı.

 

Nihayetinde ne sera kaldı ne de termal su… Hatta otel de ortada yok!

 

İşte böyle boş işlerle uğraşılırken, dün Resmî Gazete’de yayınlandı.

 

1990 yılında ‘Termal Turizm Merkezi’ ilan edilen Ilıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla bu unvanını kaybetti.

 

Bu kararla Erzurum bir adım daha geriye gitti.

 

Bu kararla ‘senin termal suyun varmış, derecesi bu kadarmış, sağlığa iyi geliyormuş’ artık kimsenin umurunda değil!

 

Elbette bu işin altında siyasi nedenler de vardır. Sonuçta Aziziye, 20 yıl sonra el değiştirmiştir.

 

Öncesi de olmak üzere bu işin asıl sorumlusu son 10 yıl belediye başkanlığı yapan Muhammed Cevdet Orhan’dır.

 

Onunla birlikte bir diğer sorumlu 10 yılı deviren Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’dir.

 

‘Termal Turizm Merkezi’ bünyesindeki yatırım sahaları yerine, ‘işlerine geldiği’ şekilde belirledikleri arazilere tesis kondurmaları bunun en büyük sebebidir.  

 

Örnek mi? Termal Aqua Park… Bir diğeri de Aca Termal SPA Otel inşaatı! Her ikisi de turizm yatırım sahasında yer almamıştır.  

 

Hal böyle olunca bakanlıkta baktı ki, burası işe yaramıyor, gereğini yaptı. Ilıca gibi ciddi potansiyeli olan ancak değerlendirilmeyen turizm merkezini taca çıkardı.

 

Adım gibi eminim birileri bu durumu fişeklemiştir. Çünkü ‘iptal kararı’ öyle ‘ha’ deyince ve de birkaç günde olacak bir iş değil.

 

Kimin işine yarayacağı önemli ki, en çok Büyükşehir’in işine yarayacak.

 

Artık Mehmet Sekmen, Aziziye ilçe sınırları içinde boşa çıkan tüm bu arazileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin almaksızın istediği gibi değerlendirebilecek.

 

Yaptım oldu! İşte bu kadar basit.

 

Bu arada dönemin Milletvekili Mustafa Ilıcalı’nın bu yatırım sahalarının oluşturulmasında çok büyük emeği vardı. Yazık oldu. Hepsi boşa gitti.

 

Şimdi!

 

Şimdisi şu; 10 yıl boyunca başkanlık yapıp da elindeki potansiyeli değerlendiremeyen, bir şehrin markasıyla ve de kaderiyle oynayan Muhammed Cevdet Orhan iddia o ki, İl Başkanlığına oynuyor.

 

Başkent kulislerine göre AK Parti’de başlayan değişim sürecini fırsata dönüştürmek isteyen Orhan, partide hala söz sahibi olan başta eski bakanlar olmak üzere bir dizi siyasiyle dirsek teması kuruyor.

 

Arka planda da en büyük destekçisi eski vekil İbrahim Aydemir! Aslında o da koltuk derdinde.

 

Genel Merkez’e kapak atmak için her türlü kılcal damarı yokluyor. ‘İşin Türkçesi’ önce kendisini kurtarması gerekiyor ki, Orhan’a da el versin. 

 

Lakin, son kulislere göre AK Parti İl Başkanı İbrahim Küçükoğlu koltuğunu koruyacak gibi gözüküyor.

 

Bekleyip göreceğiz.

 

Bu arada Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Termal Turizm Merkezi’nin iptal kararından sonra şehirde ne bir siyasiden ne de bir sivil toplum kuruluşundan ses çıkmadı.

 

Neyse… Bırakalım biraz daha uyusunlar.

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Güldürme beni 16 Temmuz 2024 10:37

  Erzurum qziziye ilçesini 10 yıldır büyük şahlaniş yaparak rezil eden tek başkandir kendisi Yandascilari kadro vererek adaletten haktan bahseden tek baskandir kendisi 2024 yerel secimlerdede kendisinin 10 yıllık sürecinin başarısızlığı nedeniyle aziziyeyi yerel seçimlerde kaybettiler Simdi kendisine sunu soykuyorum Muhamed cevdet orhan senin işin değil İL BAŞKANI olmak senin belediye başkanlığını gördük diyorum Sen büyüyünce İl başkanımı olucaksin aferim sana aferim

 • Yasin uygur 10 Temmuz 2024 18:21

  Erzurum'un en büyük zaafı ve günahı, dinin üzerinde tuttuğu milliyetçiliktir.1001hatim okuruz ama Kur'anın şiddetle yasakladığı milliyetçiliği bu ülkede en çok yapan şehiriz malesef. Netice de bu anlatılanların 100mislini de yapsa bu adamlar,yine de bu milliyetçilik hastalığından bunları seçeriz.

 • Kerim tekin 10 Temmuz 2024 09:46

  Cevdetcim il başkanı az olur cumhurbaşkanı olmalısın.

 • dadş 09 Temmuz 2024 00:41

  KOMİKSİN CEVDET YEMİNLE

 • Kamil 05 Temmuz 2024 21:20

  Erzurum sokakları bile çer çöp içinde

 • Sureyya 05 Temmuz 2024 13:21

  Efkan Ala ile Yusuf Tekin de Ankara'da elma topluyorlardır. Bir Karadenizli olsaydı görseydin iş yapmayı, kendilerine fayda olmayan ne iş yapacak. Sekmen'in el koyduğu Yıldızkent'teki, ödeneği bile gelmiş karkas haldeki İHL binasını MEB'e yazınca gelen cevaba bakar mısınız: "bizim haberimiz olmadan bina devredilmiş." ne dersin? Sekmen sadece rantı becerdi bu şehirde. geldiğinde 150 bin olan daire fiyatlarını müteaahitleri toplayıp 300 binden aşağı daire satana arsa yok deyip, Erzurum'u İstanbul'la yarıştırdı. Ve nihayet 2023 yılın emlak zam şampiyonu %73 ile Erzurum

 • mehmet demirci 05 Temmuz 2024 07:53

  dadaşkenti ılıcayı batırdı serada günde 4 ton kömür yakıp 4 kilo domates çıkaramadı. Şimdide il başkanı olacakmış aslında keşke olsa akp yide 2 günde batırsa fena olmaz. Keşke il başkanı olur.

 • Yusuf Has Haci 03 Temmuz 2024 10:01

  tey tey tey bunlar kimin derdine ver bir gındillik top onunla uğraşsın şehir. Memleketin parası beş on topçuya getsin birileri para yürütsün, kimin derdine erzuruma yatırım... Bu işler eskidendi rahmetli Erbakan hoca gibi beyin lazım memlekete milli bir görüş lazım ama oğluda bu sermayeyi yedi bitirdi. İnşallah bari saadet sağlam kalabilse diyecem ama onada oy verilmiyor. Garip bir memleket velhasılı

 • METEHAN GÖKTÜRK 03 Temmuz 2024 09:39

  bu zihniyet yüzünden Erzurum kaybettikçe kaybetti. Bunlar iktidara gelmeden özce Erzurumun nüfusu 1 milyona yakındı ve doğudaki tek büyük şehirdi. Türkiye'de herkes şunu söylerdi: Doğunun parisi en güzel şehri Erzurum diye. Bu zihniyet Erzurumu çeyrek asırdır yönetiyor. Sonuç mu? Erzurum 300.000 insanını göçe kurbn verdi. Erzurumlular yatırım diye kandırlıp milyonlar çöpe gitti. Küçükler ve Sekmen bu şehre 100 yıl kaybettirdi. Van Erzurum'dan küçükken şimdi adamlar 1,3 milyonluk bir şehir oldu. Erzurum kadar potansiyel olmamasına rağmen turizm kenti oldular. Erzurum şu anda büuükşehir statüsünden düşmüş durumda. Ve en acısı Erzurum'a bunu yaşatanları Erzurumlular rekor oyla seçtier. Erzurumum'un hakkını yiyenlere, yiyenlere destek olanlara ve yiyenlere ses çıkarmayanlara lanet olsun.

 • Ali er 03 Temmuz 2024 07:18

  Kim onu il başkanı yapar. Böyle davranıp kendine koruma zırhı yapıyor yoksa parça parça alırlarlar ondan. Mecburen bu işlere giriyor. Akp yi batıran kovboy atını seven kovboyu kim ne yapsın