Siyaset Haber Girişi : 02 Ağustos 2014 16:51

İsmet Yılmaz'dan 'Türk rehineler' açıklaması

İsmet Yılmaz'dan 'Türk rehineler' açıklaması
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, IŞİD'in kaçırdığı Türk rehineler ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.
Erzurumajans-Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, IŞİD'in kaçırdığı Türk rehineler ile ilgili olarak, "IŞİD üzerinde kim etkili olabilecek ise kimin sözüne itibar ediyorsa Irak'taki bütün taraflarla görüşmemiz devam ediyor. Bize söylenen en kısa zaman da bunu gerçi daha halka söylemedik. Belki yarın gelebilir, belki öbür gün gelebilir. Biraz sabırlı olsunlar" dedi

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz TCDD Sosyal Tesislerinde Sivas Ulaştırma Memur-Sen Şube Başkanlığının düzenlemiş olduğu kahvaltı programına katıldı. Kahvaltı programının ardından Bakan Yılmaz basın mensuplarının yanıtladı. Bir gazetecinin kaçırılan İsrail askerleri için ABD Türkiye'den acil destek istedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna Yılmaz, "Gerçek zafer barışa ulaşmış zaferdir. Kim barışa ulaşmışsa zafere ulaşmış demektir. Bu gün herkes bir adım ileri gitmek istiyor. Kavgayla bir adım alacağını düşünüyor. Oysa biz diyoruz ki barış olsun. Barış olmanın şartı bu bölgede iki bağımsız devletin 1967 sınırlarına çekilerekten bir arada yaşamsı ateş kes ilan ediyorlar. Fakat ondan sonra bir İsrail'i kaçırıldı. Kaç tane Filistinli öldürüldü. 40 tane Filistinliyi öldürdüler. Nerde adalet nerede insaf var. Herkes şiddetle silah gücüne dayanaraktan mesafe almak istiyor. Biz taraflara şunu diyoruz. Gerçek zafer barışa ulaşmış zaferdir. Her iki tarafında barışı amaçlaması gerekir. Bu anlık olayları kendi lehlerine bir fırsata dönüştürmememsini istiyoruz. Türkiye gerçekten o coğrafyada barış istiyor. Mazlumun, mağdurun ve haklının yanında İsrail'in de güvenliğini ele alan bir sistemi savunuyor. Bunun içinde o bölgede iki devletli bağımsız devletin bir arada yaşamasını sağlamaktır. Türkiye bunu destekliyor. Bazı ülkeler ise henüz Filistin'i bir bağımsız devlet olarak İsrail'in yanında yer almasına hazır değil. Buna Arap birliği ülkeleri de dahil. Bundan dolayı şuanda Mısır Refah sınır kapısını kapatıyor. Bu Arap eğer ister ise onun güçlenmesini Refah sınır kapısını açardı. Biz barış istiyoruz. Bunun yolunda herkesin silahlarını gömmesi en azından bu ateş kes sözüne her iki tarafından uyması dolayısıyla da bir bahane bulup da misli ile kat kat karşılık verilmesini doğru bulmuyoruz."dedi.

IŞİD KAÇIRDIĞI REHİNELER İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

IŞİD'in kaçırdığı rehineler ne zaman ailelerine kavuşacak sorusuna ise Bakan Yılmaz, "Çalışıyoruz. İŞİD üzerinde kim etkili olabilecek ise kimin sözüne itibar ediyorsa Irak'taki bütün taraflarla görüşmemiz devam ediyor. Bize söylenen en kısa zaman da bunu gerçi daha halka söylemedik. Belki yarın gelebilir, belki öbür gün gelebilir. Biraz sabırlı olsunlar. Ya operasyon yapıp gidip getireceksin, ya da görüşmeler ile sabırla sulh yoluyla bu olayı bu sıkıntıyı çözmek lazım. Bizim isteğimiz görüşmeler yoluyla bunu çözmeyi düşünüyoruz. Çünkü bunun en doğru yol olduğunu düşünüyoruz. Biraz daha sabır etsinler."diye konuştu.

Bir gazetecinin bir internet sitesinde yer alan habere göre Adana'daki TIR'lar da silah bulunduğu iddiaları var. Bu konuyla ilgili neler söyleyeceksiniz sorusuna Yılmaz, "Mahkemede yargıda devam ediyor. Biz orada Türkmenlere giden yardımın olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla Türkmenlerin neye ihtiyacı varsa o yardımı vermek Türkiye'nin asli yükümlülüğüdür. Çünkü orada Türkmenler sahipsizdi. Türkiye'den önce ancak bizim yardımlarımız ile bir noktaya gelmiştir. Türkiye'nin yaptığı doğrudur"dedi.

Bakan Yılmaz daha sonra Doğanşar 50'inci Ahmet Ayık Kara Kucak Güreşleri ve Bal Festivaline katılmak üzere bu ilçeye hareket etti.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.