Erzurum Haber Girişi : 11 Ocak 2024 17:19

İspir'de köylülerin granit ocağı tepkisi!

İspir'de köylülerin granit ocağı tepkisi!
Erzurum'un İspir ilçesine bağlı Ahlatlı Mahallesi'nin sakinleri, bölgede yapımına başlanan granit ocağına tepki gösterdi. Vatandaşlar, çalışmaların tarihi, kültürel ve sosyal dokuya zarar verdiğini söyledi.

Ahlatlı Mahallesi Muhtarı Muammer Karaman, köylerinde granit ocağı çalışmalarının başlamasıyla birlikte iş makinelerinden ve yapılan patlatmalardan rahatsız olduklarını, granit ocağında yapılan çalışmaların tozunun ve gürültüsünün mahalledeki yaşamı olumsuz etkilediğini dile getirdi.

 

Muhtar Karaman, “Mahallemizin içerisinden ağır tonajlı araçlarla sürekli yük taşınıyor. Çocuk, yaşlı, kadın herkes bu durumdan rahatsız. Mahallede bir sulama bile yapamadığımız için her taraf toz toprak oluyor. Sadece bize gösterdikleri alanda çalışma yapmıyorlar. Meralarımıza da el attılar. Biz de resmi kurumlara başvurup rahatsızlığımızı dile getirdik. Alanın dışında da çalışma yaptıklarını gördük ve şikayette bulunduk. Görevliler gelip buradaki çalışmaları durdurdular” diye konuştu. 

 

 

"İspir fasulyesi üretimi azaldı"

 

1994-2004 yılları arasında mahalle muhtarlığı yapan İsmail Kahraman ise, “Ben arıcılıkla uğraşmaktayım. Arının dilinden anlarım. Yaklaşık 120-130 kovan arım varken bu çalışma başladıktan sonra 10-15 civarında kovanım kaldı. Yine ülke çapında meşhur olan İspir fasulyesinin de kendi içinde en çok tercih edileni Ahlatlı Mahallesi’nde üretileniydi. Bu konuda da ciddi sorunlar yaşıyoruz. 400 kilogram fasulye üreten bir aile, neredeyse fasulye üretemez duruma geldi. Hayvancılıkla uğraşıyoruz, meralarımız vardı” ifadelerine yer verdi.

 

"Çalışmalardan sonra sular azaldı"

 

Mahalle sakinlerinden Muhsin Karaman da, “Mahallemizin suyu, bu dağın alt kısmından geliyor. Bu çalışmalar başladıktan sonra sularımız azaldı, hatta hayvanların su içtikleri kurunlar (yalaklar) kurudu. İspir bölgesinde 87 mahalle içerisinde mera fazlası olan tek mahalle bizimki. Bunu resmi kurumlardan teyit edebilirsiniz. Hayvan varlığı bizim mahallemizde çok fazla olduğu için mera fazlamız vardır. Bu çalışmalar burada yapıldıkça bizim burada hayvancılık yapma şansımız yok. Aynı zamanda mahallemiz ekoturizm bakımından onaylanmıştır. Geçitağzı Köyünden başlayıp bizim mahallemizden devam eden ve Araköy’de biten bir bisiklet parkuru mevcuttur. Burada granit ocağı oldukça ekoturizm potansiyelimizi de kullanamayacağız” şeklinde konuştu. İHA - TIKLA İZLE 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.