İlçeler Haber Girişi : 01 Temmuz 2014 21:06

İspir fasulyesi artık bir marka

İspir fasulyesi artık bir marka
İspir fasulyesi dünyaya açılıyor. Yıl da 300 tona yakın üretilen İspir kuru fasulyesinin, üretimi daha da artırılarak dış piyasaya sunulacak.
Erzurumajans-İspir fasulyesi dünyaya açılıyor. Yıl da 300 tona yakın üretilen İspir kuru fasulyesinin, üretimi daha da artırılarak dış piyasaya sunulacak.

İspir Fasulyesinin dünya pazarına açılması için yapılan çalışmaları Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak'a anlatan İspir Kaymakamı Faik Oktay Sözer İspir Kuru Fasulyesi adı altında sahte fasulye satılmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

İspir fasulyesinin bu güne kadar profesyonel üretiminin olmadığını, geleneksel yöntemlerle üretilip satılığını kaydeden Kaymakam Sözer: "Ürünümüzün dünyaya açılması için önümüzde iki engel vardı. Birisi Coğrafi İşaret Tescil Belgesi diğeri fasulyeyi işleyecek ekipman. İki sorunu da ortadan kaldırdık. Şimdi fasulyenin üretim miktarı ve kalitesi arttı. Ülkemizin büyük marketlerinde özel ambalajlarda satışa sunuldu. Atatürk Üniversitesi ile ciddi bir çalışma başlatarak İspir Kuru Fasulyesini şimdi Avrupa'ya ihracat edeceğiz" dedi.

Paketleme fabrikası kurularak deneme üretiminin yapıldığını da kaydeden Kaymakam Sözer "Artık vatandaşımız hologramlı İspir kuru fasulyesini gönül rahatlığıyla yiyebilecek." diye konuştu.

İspir fasulyesinin iç piyasada kendisini ispatladığını söyleyen Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak yapılan çalışmalarla artık bu lezzetin tüm dünya mutfağına sunulduğunu söyledi. Başta İlçe Kaymakamı Faik Oktay Sözer olmak üzere İlçe Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına ve emeği geçenlere teşekkür eden Vali Altıparmak markalaşan İspir Fasulyesinin il, ilçe ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sunacağını belirtti. 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Yunus Onurlu 01 Ocak 1970 02:00

    Sayın Valimiz Ahmet ALTIPARMAK`ı Erzurum`un tanıtımına verdiği önemden dolayı gönülden kutluyorum. İspir Fasulyesi gibi inşallah Pasinler ilçemizin Serçeboğazı köyünde boşa akan maden suyu da inşaallah şişelenir ve marka olur... İsmi de hazır: "Kal`ayı Ahsen Diüretik Maden Suyu"