İsrail'den tehlikeli intikam yemini...

 

Biden 'İsrail'e desteğimiz kaya gibi' Batı İsrail'in yanında. İslâm âlemi sessiz. Azerbaycan toprağı Karabağ'ın Ermenistan tarafından işgali ne ise; İsrail'in hakkı olmayan Filistin topraklarını işgali de aynen odur.

 

Ama baksana kardeş Azerbaycan bile İsrail haklı diyor ve İsrail'den yana kınama metni yayınlıyor. Kıbrıs Türkleri yıllarca Gazze benzeri dramı yaşamadılar mı? Tarih tekerrür ediyor. Batı yine aynı Batı. Yıl 1956... Mısır Süveyiş kanalının millileştirilmesi kararı alıyor. Amerika, Batı ve o dönemdeki Menderes hükümeti bile çıkan savaşta Mısır'dan yana değil, İngiltere, Fransa ve İsrail'den yana bir politikayı tercih ediyor. Türkiye'nin son vahim gelışmelerde her iki tarafa itidal tavsiyesi yerrinde bir karar. 

 

Fakat gel gör ki Menderes hükümetinin komünist dediği, hain dediği ve vatandaşlıktan çıkardığı.ve bir zamanlar ben dahil bizim cenahın da çok karşı olduğu Nazım Hikmet ise emperyalistlere karşı haklı direnişlerinde Mısırlılara şöyle sesleniyodu: Gazze'nin haklı drenişi bana bu dizeleri hatırlattı.

 

Mîsırlı kardeşim
Bu orduları, bu zırhlıları tanırım
Benim de sularıma girdiler
Benim de toprağıma asker çıkardılar geceleyin
Kanıma susamıştılar
Çalmak istiyorlardı gözlerimin nurunu
hünerini ellerimin
Döktük denize onları

1922'ydı yıllardan

 

Mısırlı kardeşim
İsimlerimiz kardeştir
Şarkılarımız kardeş
Yorgunluğumuz kardeştir
Yoksulluğumuz kardeş
Şehirlerimizde güzel, ulu, canlı ne varsa 
insan, cadde, çınar
savaşında, senin yanındalar

 

Köylerimde Kelam-i Kadım okunuyor
Senin dilinle
senin zaferin için 

 

Emperyalizme ve emperyalistlere karşı olmak çok asil bir duruş. Araplar bize ihanet etti söylemiyle, ki bu hususta haklı olsak da toprakları işgal edilen, abluka altında hakları gasbedilen Gazze halkına yapılanları gòrmezden gelnmenin vicdani ve insanı bir anlayış olmadığına inanalım. Her iki taraftan da masum insanların ölümlerini tasvip etmek elbette mümkün değil. Ancak yıllardır Gazze'de masum çocuklar ve insanlar ölürken sessiz kalan Batı,  saldırıda ölen İsrailli masum çocuklar ve siviller için ayağa kalkması gayr-i insani bir riyakârlıktır.

 

Barış ancak Îsrail'in 1967 yılındaki sınırlarına geri çekilmesi ve Filistin devletinin tanınması ve varlığının İsrail tarafından kabul edilmesiyle mümkün olur. İsrail'ın de kendi  güvenliğinden ve geleceğinden emin olmak kaydıyla da ancak kalıcı bir çözüm sağlanabilir.  

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Dadaş 10 Ekim 2023 13:51

    İsrail bir devlet değil terör örgütüdür ve er yada geç tarih sahnesinden silinecektir.

  • Mahir YİĞİT 10 Ekim 2023 10:48

    Fevzi Hocam'ın yazdıklarına katılmamak mümkün değildir.Yazdıklarına yürekten katılıyorum.Biz müslümanlar diyoruzki ey İsrail sana ait olmayan topraklarda artık akıttığı göz yaşlarına son ver.Bütün insanlar şunu bilmedirlerki,Amerika ile İsrail ve diğer medeni geçinen batılı ülkelerin hiç birisinde adalet duygusu ve insan haklarına saygı yoktur.Eğer bu batılı ülkelerde adalet duygusu ve insan haklarına saygı olsaydı,bugün İsrail denen o cani devlet olmazdı.Yaşadıkları toprakların hepsi Filistin halkının öz be öz mallarıdır.

  • S.TAZEGUL 10 Ekim 2023 10:01

    DİLİNE VE KALEMİNE SAĞLIK.DEGERLİ MÜDÜRÜM.İYİKİ SENİNLE ÇALIŞMAK FIRSATI BULDUM.HAYATİ BİR KONU VE GÜZEL BİR TESPİT.HURMETLER.