Siyaset Haber Girişi : 05 Temmuz 2015 15:00

İşte HDP'nin olmazsa olmazı!

İşte HDP'nin olmazsa olmazı!
HDP, koalisyona dahil olma şartlarını 3 maddede belirledi. İşte HDP'nin koalisyona ortak olabilmesi için kabul edilmesi gereken kurallar.
Erzurumajans-Genel seçimin ardından partiler arası koalisyon görüşmeleri devam ediyor. HDP'nin olası koalisyon durumunda 3 ana talebi olduğu belirtildi.

Habertürk'ten Esra Yazdıç Demir'in haberine göre 7 Haziran genel seçimlerinin ardında partiler koalisyon görüşmelerini alt düzeyde yürütüyor. Resmi görüşmelerin ise en geç 10 gün içinde yapılacak görevlendirme sonrasında başlanması planlanıyor.

AK Parti, CHP ve MHP arasında geçmesi beklenen koalisyon görüşmelerine ilişkin tartışmaları dışarıdan izleyen HDP'nin, olası koalisyondan üç ana talebi var.

HDP'NİN 3 ANA TALEBİ


Çözüm süreci, 4 eski bakanın yargılanması ve yeni Anayasa. HDP'nin öncelikle destekleyeceği formül AK Parti-CHP koalisyonu.

Parti, içinde MHP'nin bulunduğu formüle de soğuk değil. HDP'nin önceliği çözüm sürecinin ciddiyetle ve yeniden ele alınması. HDP, koalisyonu oluşturacak partilerden çözüm sürecine önem vermelerini, diğer yandan da sürecin bir devlet politikası olarak benimsenmesini bekliyor.

Habertürk'ük haberine göre, HDP, olası bir erken seçim kararını, "sandığın mesajını okumamak" olarak görüyor. HDP yöneticileri, erken seçim olasılığını da göz ardı etmiyor. Parti, her türlü seçime hazır olduklarının altını çiziyor. (HT Gazete)
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.