Bölge Haber Girişi : 22 Haziran 2011 11:56

Mangal ateşi kanseri tetikliyor!..

Mangal ateşi kanseri tetikliyor!..
Yaz aylarının gelmesiyle mangal keyfinin arttığını belirten uzmanlar, mangal ateşinin kanser hastalığını tetikleyici nedenlerden biri olabileceğini bildirdi.

Erzurum Ajans-Yaz aylarının gelmesiyle mangal keyfinin arttığını belirten uzmanlar, mangal ateşinin kanser hastalığını tetikleyici nedenlerden biri olabileceğini bildirdi.

Kanserin nedenlerinin başında yanlış beslenme alışkanlıklarının geldiğini anlatan uzmanlar, “Saklama koşullarının yanlış uygulanması başta olmak üzere, özellikle sıcak havaların gelmesiyle birlikte pikniklerde yakılan mangal ateşi de kanser riskini artırabiliyor. Yüksek ısıda kızartılan kırmızı et, kümes hayvanı eti ya da balık etindeki proteinler, heterosiklik amino asit üretiyor. Bu asit, kanserojen madde olarak kabul ediliyor. Mangalla birlikte vücuda katma ihtimali bulunan diğer kanserojen madde ise, etteki yağ ve suların damladığında ya da sıcak ızgaraya konulduklarında çıkan ve ete sinebilen dumanın içerdiği aromatik hidrokarbonlardır. Izgara et yeme nadiren yapılmalıdır. Eğer ızgarada pişmiş bir şey yenilecekse yenilen ette siyah ya da yanık olmamalıdır” diye konuştu.

Doğu Anadolu’da özellikle mide kanseri türünün yoğun seviyede görüldüğünün anımsatan uzmanlar, ayrıca sigara tüketimin yol açtığı akciğer kanserinde yoğun olduğunu söyledi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.