Siyaset Haber Girişi : 15 Mayıs 2016 14:06

MHP'de muhalifler bölündü!

MHP'de muhalifler bölündü!
MHP'de muhalif isimler kongre tartışmalarında ikiye bölündü.
Erzurumajans-MHP'de kongre tartışmaları doruğa çıkarken muhalefet bölündü. Akşener ve Oğan kongrenin yapılmasını isterken, Aydın ve Özdağ ülkücülerin karşı karşıya getirilmesinin yanlış olacağını, Yargıtay kararının beklenmesi gerektiğini savundu...

MHP'de yılan hikâyesine dönen olağanüstü kongre sürecinde beklenmeyen gelişmeler yaşanıyor. MHP Genel Merkezi ile muhalifler arasında yaşanan kongrenin toplanıp toplanmayacağı tartışması yaşanırken, ardarda gelen yargı kararları 25. İcra Müdürlüğü veAnkara Valiliği'nin "kongre toplanamaz" görüşü muhalif kanatta bölünmeye yol açtı. Önceki gece yarısı kongrenin toplanamayacağına ilişkin kararların ardarda açıklanması sonrasında bir araya gelen muhalif dört genel başkan adayı gelişmeleri masaya yatırdı. bugün kongrenin yapılması konusunda Meral Akşener ve Sinan Oğan ısrarcı olurken, Koray Aydın ülkücü hareketin bir DNA'sının bu tür direnişlerde istenmeyen olaylara yol açabileceği uyarısında bulundu. Aydın, "Ülkücüyü ülkücüyle karşı karşıya getirmeye gerek yok. Yarın biz kongreyi yapmaya kalkışırsak hem devletin güvenlik güçleriyle hem de genel merkeze bağlı ülkücülerle karşı karşıya gelinir. Çıkacak bir olay yürüttüğümüz mücadeleye darbe vurur. Yargıtay kararını bekleyelim" ifadelerini kullandı. Aydın'a Ümit Özdağ'dan da destek geldi. Ak Parti hükümetinin kurultay sürecine müdahale ettiğini dile getiren Özdağ, ülkücüler arasındaki bir çatışmanın kimseye yarar sağlamayacağını belirtti. Akşener ise direniş gösterilmesi gerektiğini belirterek, "genel merkez ülkücüleri devletin polisine dövdürtmüş olur" ifadelerini kullandı. 

Birlikte hareket 

Zaman zaman tansiyonun yükseldiği toplantıda dört genel başkan adayının birlikte hareket etmesi konusunda görüş birliği sağlandı. Toplantıda 1 sayfalık bir yazılı açıklama metni de hazırlanarak hukuki süreç ve iktidarın MHP kurultayına müdahalesi sert ifadelerler eleştirildi. Yazılı açıklamanın altına imza atan dört aday haklı mücadelelerinin kamuoyuna sonuna kadar anlatılması konusunda da karar aldı. Bu amaçla bugün birlikte Sabah saat 10.00'da kongre salonunun önüne giderek kongreyi gerçekleştirmek istediklerini yetkililere aktarmayı, engelleme olması halinde ise herhangi bir direniş göstermeden bir protesto açıklaması yaparak dağılmayı kararlaştırdı. 

Sabah işler değişti

Ancak dün muhalif kanatta gece sağlanan zoraki uzlaşma çatlağa dönüştü. Meral Akşener, günler öncesinden hazırlanan salona giderek kurultayın yapılacağına yönelik ısrarını ortaya koydu. Akşener düzenlediği basın toplantısında da bu ısrarını sert ifadelerle dile getirdi. Oğan kanadından da kongrenin yapılmasına dönük açıklamalar geldi ancak ülkücülerin karşı karşıya gelmemesi için Yargıtay kararının beklenmesine de sıcak bakıldığı ifade edildi. Önceki gece varılan uzlaşmaya rağmen Akşener'in bu sert çıkışı dün Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ kanadında rahatsızlığa yol açtı.

Gelişmeler üzerine Oğan ve Özdağ, Aydın'ın ofisinde bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Akşener'in "ipleri koparma hazırlığında" olduğu ifade edilen toplantıda, "Niyet belli yarın (bugün) kurultay salonunda yapılacak toplantıdan sonra genel merkeze yürüme iddiaları da var. Öyle olursa iş çığrından çıkar" değerlendirmesi yapıldı. Akşener'in kendilerinden habersiz olarak delegeleri Ankara'ya çağırdığı ve otellerde yer ayırttığını öğrenen Aydın, Oğan ve Özdağ, delegelerin kaldıkları otelleri dolaşarak kendilerinin çatışmalı bir sürece karşı oldukları Yargıtay kararının beklenmesi gerektiğine ilişkin düşüncelerini aktardı. Üç aday ülkücülerin karşı karşıya getirilmemesi gerektiğini savunurken, çıkacak bir çatışmanın verilen mücadeleye ve milliyetçi harekete zarar vereceğini dile getirdi.

Akşener kanadı ise üç adayın toplantısına o sırada basın toplantısında oldukları için katılamadıklarını kaydetti.

Kulislerde, muhalefet kanadında yaşanan bu son dakika çatlağının tüzük kurultayının ardından, genel başkan seçiminin yapılacağı seçimli kurultaya yönelik hamle olduğu konuşuluyor. Adayların güç gösterisinde bulunarak seçimli kurultayda avantaj elde etme gayretinde olduğu ifade ediliyor. Kurultayın ilk turunda kimsenin genel başkan seçilemeyeceğine kesin gözüyle bakılırken, ikinci turda diğer adayları güçlü olan aday lehine çekilmeye zorlama hamlesi yapılacağı, muhalif adayların şimdiden ön alma arzusunun arkasında bu düşüncenin yattığı bildirildi. 

Birlik görüntüsü

MHP kulislerinde Akşener'in diğer adayların kendi etrafında toplanmasını istediği, en çok imzayı kendisinin toplaması ve kamuoyunda kendisine yönelik büyük ilginin oluşmasının da bunda etkili olduğu ifade ediliyor. Bütün bu gelişmelere rağmen Oğan, Aydın ve Özdağ, bugün kongre salonunun önünde Akşener'le ortak toplantı yaparak birlik görüntüsü verecek. 

ÇAĞRI HEYETİ'NDEN AÇIKLAMA:
Kongre yapılması için çaba göstermeye devam edeceğiz

MHP'de olağanüstü kongreyi toplamak üzere görevlendirilen Çağrı Heyeti Başkanı Ali Sağır ise heyet üyesi Mehmet Bilgiç ile bir ortak yazılı açıklama yaptı: "Ankara 25. İcra Müdürlüğü idari ve siyasi baskılar karşısında başta anayasa olmak üzere tüm hukuk kurallarını ve yargı içtihatlarını ayaklar altına alarak, kanunen emri altında bulunduğu mahkemece verilmiş bir yargı kararını uygulamak yerine, yürütme organını temsil eden Adalet Bakanlığı'nın talimat yazıları doğrultusunda işlem tesis etmiş ve kolluk kuvvetlerinin kongremizi engelleyici faaliyetlerinin devamını sağlamıştır. Bütün bunlara ek olarak Ankara Valiliği de üzerine vazife olmadığı halde kongre yapılmasını engelleyeceğini resmen duyurdu. Gerek Ankara 25. İcra Müdürlüğü'nün idari ve siyasi baskılara boyun eğerek kendi yargısal üst mercisi olan Ankara 2. İcra Mahkemesi'nin kararını uygulamaması, gerekse Ankara Valiliği'nin kolluk kuvvetleri vasıtasıyla kongrenin yapılmasını engelleyeceğini ilanen bildirmesi, bağımsız yargı erkinin hukuk dışı, siyasi ve yönetsel bir eylemle işlevsiz bırakıldığının açık göstergesi olmuştur. 

Bütün bu baskı ve hukuk dışı yöntemlere rağmen, Çağrı Heyetimiz kamuoyu nezdinde elde ettiği siyasi meşruiyetini hukuki meşruiyetle güçlendirerek, olağanüstü büyük kongremizi gerçekleştirmek üzere her türlü çabayı göstermeye, 548 delegemizin iradesini ve hukukunu korumak üzere adli ve idari merciler nezdinde gerekli tüm girişimleri yapmaya devam edecektir.

OĞAN'DAN ANADOLU OTELİ'NDEKİ ÖNLEME TEPKİ:
Arkadaşlar Suriye sınırı mı burası, bu tel örgüler nedir?

Eski MHP milletvekili Sinan Oğan, kurultay yapılacağı duyurulan Büyük Anadolu Oteli'nde incelemelerde bulundu. Otelin girişinde güvenlik güçleri ile karşılaşan Oğan, "Arkadaşlar, Suriye sınırında mıyız? Bu tel örgüler nedir? Geçen de Kilis'teydim, böyle tel örgüler görmedim" dedi. Oğan, şöyle konuştu: "Asla duvarın yıkılmasına, polis ile ülkücülerin karşı karşıya getirilmesine ve bir arbede yaşanmasına müsaade etmeyiz, hukuk içinde kalacağız. Onun dışında herhangi bir yola el atılmayacaktır. Kurultay ancak kurultay salonunda yapılır, kurultay salonunun dışında, şu gördüğünüz otelin dışında, herhangi bir açık veya gizli adreste, bir tarlada, bir başka yerde kurultayı yapmak ya da toplamak gibi bir niyetimiz yok."

'Amacımız kongrenin yapılmasını sağlamak'

MHP Genel Başkan adaylarından Ümit Özdağ, NTV'de katıldığı programda soruları yanıtladı. Özdağ, Genel Başkan adaylarından Meral Akşener'in "Biz orada olacağız ve kurultayı yapacağız" açıklamasının anımsatılması üzerine, şunları söyledi: "Dün (önceki) akşam yaptığımız toplantıda böyle bir husus üzerinde durulmadı. Sanıyorum diğer adaylar da benim gibi Meral Hanım'ın açıklamasını televizyondan seyerttiler. Ben hala sabah saat 11.00'de yapmış olduğumuz açıklamanın arkasında duruyorum" dedi. Özdağ, "Burada amaç kurultayı toplamak mı? Yoksa orada olup 'Yargıtay sürecini bekleyeceğiz' demek mi?" sorusunu da, şöyle yanıtladı: "Burada amaç bu kongrenin yapılmasını sağlamak." Özdağ, otel ve çevresinde gerilim bekleyip beklediği sorusunu yanıtlarken, uzun zamandır tanıdığı Ankara Emniyet Müdürü'nün tansiyonu yükseltme çabası içinde olmayacağına inandığını söyledi. Özdağ, orada olacak MHP'lilerden partinin kurumsal kimliğine layık ve oraya yollanan polislerin "evladımız olduğunu" unutmadan davranmalarını istedi.

'MHP'yi toprak zeminde bulmadık'

MHP genel başkan adaylarından Koray Aydın, CNN Türk'te bugün yapılacak kongreyle ilgili soruları yanıtladı. Aydın şunları söyledi: "Oraya gideceğiz. Hepimizin ortak kararı. Hukuksuzluğa teslim olmamak için oradayız. Duvarlara, polis TOMA'larına karşı harp etmeye gitmiyoruz. Asla bir çatışma bir sürtüşme kavga yaparak bunu denemek için oraya gitmiyoruz. Dördümüzün düşüncesi bu. Biz MHP'yi toprak zeminde bulmadık. 1969 kongresinde üç hilali Adana'da yaptığımız demokratik kongreyle aldık. Hep sıkıntılı oldu. Ama yine demokratik zeminde çözeceğiz. Haklıyız kazanacağız."

Aydın, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yargıya müdahil olduğu idialarına yönelik ise "Sayın Bozdağ'ın sözleri yok hükmündedir. MHP kongresine karışmış mıdır? Karışmıştır. İşin içindedir" dedi. 

Bozdağ: Büyük bir iftira 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, MHP kongresiyle ilgili hukuki sürece Ak Parti'nin, bakanlığının ve şahsının müdahale ettiği iddiaları için, "Büyük bir iftiradır" dedi. Hiç kimsenin yargıya tavsiye ve telkinde bulunamayacağını kaydeden Bozdağ, bakanlığının icra dairesinin talebi üzerine gönderdiği yazı için de, "yasal vazife gereği" vurgulamasını yaptı.

Milliyet
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.