İlçeler Haber Girişi : 03 Kasım 2011 16:29

Nafiz Kotan ismi burada yaşatılacak

Nafiz Kotan ismi burada yaşatılacak
Yakutiye Belediyesi tarafından Dumlu mahallesi girişinde Karasu kenarına yapılan mesire alanı, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk Ordusuna uçak bağışında bulunan Çılgın Dadaş Nafiz Kotan ismini bağışladığı uçağın maketiyle yaşatacak.
Erzurum Ajans-Yakutiye Belediyesi tarafından Dumlu mahallesi girişinde Karasu kenarına yapılan mesire alanı, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk Ordusuna uçak bağışında bulunan Çılgın Dadaş Nafiz Kotan ismini bağışladığı uçağın maketiyle yaşatacak. Başkan Ali Korkut, "Nafiz Kotan ismini yaşatarak yeni dadaşlar için örnek kişilik oluşmasına da katkı sağlamış olacağız" dedi.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut`un Erzurum`un yetiştirdiği kıymetli kişiliklerin isimlerinin yaşatılması programı çerçevesinde şehrin en Çılgın Dadaş`ı Nafiz Kotan ismi Dumlu mahallesinde mesire alanında yaşatılacak. Yapımı yüzde 90 oranında tamamlanan Karusu nehri kenarındaki mesire alanının girişine Nafiz Kotan tarafından Kurtuluş Savaşı sırasında Türk Ordusu`na bağışladığı uçaklardan birinin de maketi konulacak. Mesire alanı girişinde ise Nafiz Kotan`ın pirinç levha üzerine işlenmiş resmi ve kısa hayat öyküsü ve bağışladığı uçakların figürleri yer alacak.

Yapılanın bir vefa olduğunu belirten Belediye Başkanı Ali Korkut, "Toplumlar geçmişlerini, bugünlerini birleştirdikleri ölçüde geleceğe güvenle bakabilirler. Bizde bu anlamda bir adım attık. Nafiz Kotan ismi, geç tanıdığımız ve kıymetini yeni fark ettiğimiz önemli bir Dadaş Erzurumlu. Nafiz Kotan ismini yaşatarak yalnızca onun şahsına borcumuzu ödemiş olmuyoruz, aynı zamanda gelecek kuşaklar arasında yeni Nafiz Kotan`ların yetişmesine vesile olmuş oluyoruz. Böyle görmek ve değerlendirmek gerek. Dumlu mahallemizin girişine inşa ettiğimiz bu mesire alanı halkımızın sosyal yaşamına da katkı sağlayacaktır. İyi şey yaptığımızı düşünüyoruz. Mesire alanı girişine birde Nafiz Kotan`ın bağış yaptığı uçaklardan birinin maketini yerleştirdiğimiz de maksadımız gerçekleşmiş olacaktır" şeklinde konuştu.

İŞÇİLERLE BERABER

Ali Korkut, Nafiz Kotan Mesire alanı için oldukça sıkı bir takip gerçekleştiriyor. Bazen onlarla peynir ve zeytinle süslenmiş sofrada kahvaltı yaparken, bazen de güzelliği bozan işler için çalışanları fırçalayan Korkut, işin her aşamasını yakından izliyor. Yürüyüş alanları, çocuk oyun alanları, piknik ve mesire için düzenlenmiş alanlarıyla yaklaşık 8 dönümlük bir alandan oluşan Nafiz Kotan Mesire alanında çalışmaların son aşamasına gelinmiş bulunuyor.

Alanda yaklaşık 2 bin 500 m2 kayrak taşı döşemeli yürüyüş yolları, 3 bin 500 metrekare yeşil alan; 150 metrekare kauçuk döşemeli çocuk oyun alanına 3 adet kuleli çocuk oyun grubu daha eklenecek. Sıcak günlerde ailelerin mesire yapabilmesi için ayrıca 20 adet gazebo, 6 adet kameriye, 2 adet pergola bulunuyor. İnsan için piknikte her ihtiyacın düşünülerek yapımı gerçekleştirilen alanda kafeterya, bay ve bayan tuvaletlerde yer alıyor. 26 adet çöp kovası, orijinal ışıklandırması, girişteki uçak maketi ve 675 adet ağaç, ağaçcık ve çalı grubuyla hoş bir mekan, Dumlu mahallesi girişinde Erzurum insanını bekliyor.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.