Türkiye Düzenleme Tarihi : 17 Kasım 2020 17:30 Haber Girişi : 17 Kasım 2020 17:32

Pompeo: ABD ve Avrupa Türkiye'yi ortak ele almalı

Pompeo: ABD ve Avrupa Türkiye'yi ortak ele almalı
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin geçtiğimiz birkaç ayda Orta Doğu'daki faaliyetlerini ele almak için ABD yönetimi ve Avrupa'nın ortaklaşa çalışmalarının gerektiğini belirtti.

Erzurumajans-Fransız La Figaro gazetesinde yer alan açıklamasında Pompeo, Türkiye'nin yakın zamanda Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda Azerbaycan'a sağladığı desteğe ve Libya ile Akdeniz'deki askeri hamlelerine atıfta bulunarak, "Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ben Türkiye'nin yakın zamandaki faaliyetlerinin çok agresif olduğunu konusunda hemfikiriz" dedi.


Açıklamasının devamında Pompeo, "Avrupa ve ABD, Erdoğan'ı bu faaliyetlerin kendi halkının çıkarına olmadığına ikna etmek için beraber çalışmalılar" diye belirtti.

 

Pompeo, Türkiye'nin askeri kabiliyetinin daha fazla kullanılmasının endişe yarattığını belirtti fakat ABD'nin İncirlik Hava Üssü'ne ev sahipliği yapan Türkiye'nin NATO'da kalması ya da NATO'dan çıkması gerektiği konusunda bir görüş belirtmedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.