Sayın İsmail Köse

 

Erzurum eski milletvekili sayın İsmail Köse hoş bir sâdâ bırakarak hayata veda etti. 12 Eylül öncesi Erzurum İl Emniyet Müdürü iken, ben de İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı idim. O dönemlerde başlayan, milletvekilliği yaptığı dönemlerde ve daha sonraki yıllarda da devam eden güzel bir ilişki ve hukukumuz oluşmuştu.

 

12 Eylül'den sonra kurulan Doğru Yol Partisi'nin kurucuları arasında yer almıştı. Özal'ın Erzurum'da çok kuvvetli olduğu dönemlerde muhaleffetten seçilme başarısını gösteren tek milletvekili olmuştu. Siyasetten çekildikten sonra da kendisiyle telefonla sık sık görüşmelerimiz oluyordu. Görevden alındığım dönemlerde moral kaynağım olmuştu. 12 Eylül 1980 darbesinde hiç bir yöneticiye dokunulmamış, Erzurum'da görevden alınan ne hikmetse yalnızca ikimiz olmuş ve aynı kaderi birlikte paylaşmıştık. Dört dönem milletvekilliği yaptığı sürede meclisin en çalışkan milletvekillerinden biri olmuştu. Son dönem milletvekilliğinde ise MHP grup başkan vekili olarak görev almış ve bu görevi de hakkıyla yerine getirmişti. 

 

Erzurum'a kamu hizmetlerin getirilmesinde önemli katkıları olmuştu.  Plân Bütçe Komisyonu üyesi olduğu dönemde komisyon üyelerine tahsis edilen ödenekle kendisine ilettiğim bilgiler dahilinde Erzurum ilçelerinde 100 öğrencilik 8 adet erkek öğrenci yurdu ve  bir lise binasının programa alınarak yapılmasını sağlayan milletvekilimiz olmuştu. Görev yaptığım dönemde ışlerimize olur olmaz müdahil bir siyasetçi olmadığına bizzat şahitlik edebilirim. Erzurum halkı ve özellikle köy muhtarlarıyla çok sıkı ilişkiler sürdüren sevilen, sayılan nazik bir insandı sayın Köse. Erzurum'u TBMM'de temsilde özen gösteren ve Erzurum'un bir değeri sayın İsmail Köse'yi rahmetle anıyorum. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.