Ekonomi Düzenleme Tarihi : 05 Ekim 2022 15:03 Haber Girişi : 04 Ekim 2022 17:08

Vali Memiş: Türkiye'de bir ilki yapacağız

Vali Memiş: Türkiye'de bir ilki yapacağız
Erzurum?un Pasinler ilçesinde patates, lahana ve ayçiçeği hasadı yapıldı. Törende konuşan Vali Okay Memiş, kentte sözleşmeli besicilik projesi gerçekleştireceklerini açıkladı.

Erzurum’da bu yıl 35 bin dekar alandan 108 bin ton patates, bin 100 dekar alandan 12 bin ton lahana ve 49 bin dekar alandan 15 bin ton ayçiçeği üretimi gerçekleştirildi. 

 

Pasinler ilçesinde yapılan hasat töreninde konuşan Vali Okay Memiş, önümüzdeki günlerde tarım ve hayvancılıkla ilgili önemli gelişmelerin yaşanacağını söyledi.

 

 

Vali Memiş, “Helal kazanç peşinde olan kardeşlerimizin her zaman yanındayız. Helal kazanıyor, topraktan ekerek biçerek kazanıyor. Patatesinden, buğdayından ve ayçiçeğinden çiftçilerimiz faydalanıyor. Bizim derdimiz de bu üretimi sağlıklı bir biçimde artırmaktır. Çiftçilerle ortak olarak karar aldığımız ve Tarım Bakanımızı ikna ettiğimiz bir konu var. Sözleşmeli besicilik projesine geçiyoruz."

 

 

"Tarım ve Orman Bakanımız normalde bu projeyi Ankara’da yapacaktı. Biz bakanımızı aradık, vekillerimiz aracılığıyla ve Erzurum’da yapılmasını istedik. Tarım Bakanımız haftaya Erzurum’a geliyor. Hayvancılığın başkenti olan ve Türkiye’de hayvancılıkta birinci olan Erzurum’da bu projeyi gerçekleştireceği" dedi. 

 


“Burada üretilen ürünlerin çok farklı katma değeri var”

 

Diğer bölgelerde hasadın bitmesine rağmen Erzurum’da hala devam ettiğini kaydeden İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar da şunları söyledi. 

 

 

“Aynı anda patates lahana ve ayçiçeği hasadı yapmak için buradayız. Ülkemiz diğer bölgelerinde hasatlar bitmişken bizde hasat hala devam ediyor. Bir taraftan hasatlarımız devam ederken hububat ekim dönemi de başlamış durumda bulunuyor. Buğday gibi hububat ekimlerimiz devam ediyor. Burada üretilen ürünlerin çok farklı bir katma değeri var. Yüksek rakımın verdiği ve gece ile gündüz arasında ki sıcaklık farkından dolayı üretilen ürünlerde tat aroma ve daha özellikli ürünler elde ediliyor. Ayçiçeğinde diğer bölgelere göre yağ oranımız çok daha iyi durumda bulunuyor. Bu yıl 1 milyon 450 bin dekar alanda 425 bin ton hububat elde ettik.” 

 

Erzurum Son Dakika  

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • batuhan 08 Ekim 2022 09:53

    iyi hoş diyorsunda sayın vali mazot ne olacak?? insanlar tarla sürmek için sabana kendinimi bağlayacak, daha kimsenin ineği öküzüde yok bağlasın. atıp tutmak kolay ,sana göre geçim derdi yok vatandaştan haberin bile yok. ben vali olsam erzurumda işsiz ve muhtaç adam kalmaz. vali demek o ilin cumhurbaşkanı demektir.

  • Dadaş. Şükrü 05 Ekim 2022 22:01

    Bana göre tarım ile ilgili kurumlar ve çalışanları görevlerini yerine getirmiyor. Oturup maaş alıyor yetmez mesai bile alan var . 20 bin TL maaş da verse devlet bunlara yetmez geçim sıkıntısı çekerler çünkü hak etmiyorlar. Reisi Cumhur çalışıyor vali çalışıyor fakat millet vekilleri ve memurlar işlerini yapmıyor lar. İnşallah bu şehir yine hayvancılığın yine başkenti olacak Tabiki destekl alanlar art niyetli ve hırsız olmasa.. Saygılarımla

  • Mahir Yiğit 04 Ekim 2022 22:27

    Sayın Valimiz çalışkanlığı ve dürüst kişiliği ile Erzurum için bir şans, ancak Sayın Valimizin bu kadar çalışmasına rağmen başarısı gözükmüyor, çünkü kendisine doğrudan bağlı olan Yatırım İzleme ve Koordinasyon daire başkanlığında bazı basiretsiz ve beceriksiz şube müdürlerinin bu çalışmalara engel olmasından kaynaklanmaktadır. Ruhsat ve doğal kaynaklar müdüresi Y. Taşğın gibi kişiler o kurum ve görevde olduğu müddetçe, Valiliğin başarısından söz edilemez. Bu bayan gelen vatandaşa karşı iyi davranmıyor ve yardımcı olmuyor. Sayın Valimiz bu bayanı ve onunla beraber hareket eden E. Cengiz'i o görevlerinden almadıktan sonra, o kurumun başarısından söz edilemez.