Yare söyle'yin, artık o iş yaş!

Bilindiği gibi Koronavirüs salgını tüm dünyayı yaş, cinsiyet, ırk, kültür, din ve ekonomik durum ayırt etmeksizin etkileyen bir durum halini aldı. Toplum hayatını olumsuz yönde etkileyen, ruh sağlığını da doğrudan ilgilendiren pandemi dönemi, geçmiş bütün güzel alışkanlıklarımızı da ortadan kaldırdı. Bunlardan birisiydi mesafe olmaksızın birarada olmak. Nurullah Akçayır’ın sunuculuğunu, Ahmet Ece’nin yönetmenliğini ve Aslı Yıldız’ın yapımcılığını üstlendiği Yare Söyle Proğramı da işte bu süreçte sekteye uğrayan bir proğram oldu. TRT Erzurum Radyosu Reyhani Stüdyosunda hem de TRT Müzik kanalında canlı gerçekleşen proğram hasretle özlenir halini aldı. Erzurum için de bir zenginliği ifade eden proğram bir çok türkü aşıklarının alışkanlığıydı. Başta Bölge Müdürü Ayça Yarol Alemdar olmak üzere her çalışan da bu proğram için canla-başla çalışıyor, büyük bir özveri ortaya koyuyorlardı. Sadece onlar mı? Yerel ses sanatçıları ve müzisyenler için de dev bir kapı idi o proğram. 

 


2012’de başlayan Radyo Günleri Erzurum adı ile başlayan, Yaylaların Avazı isimlerinden sonra format değiştirerek artık Yare Söyle adı ile seyircinin karşısına çıkan proğram, bir farkındalık oluşturmuştu.  Pandemi araya girdi, o yayınlar tarih oldu. TRT Erzurum Radyosu Bölge Müdürü Ayça Yarol Alemdar ile TRT sanatçısı hemşehrimiz Nurullah Akçayır, hergün çok sayıda türküseverden Yare Söyle proğramının başlamasını iple çektiklerine dair mesajlar aldıklarını söylüyor. Proğramın gerçekleştiği ve tam bir ölüm sessizliğini andıran Aşık Yaşar Reyhani stüdyosunu gezdiren Ayça Yarol Alemdar,  bu yıl da proğramın yapılamayacağını sandıklarını söyledi, ‘’Herkesten çok da ben istiyordum. Ama pandemideki süreç bu proğramın geçen yıl olduğu gibi bu yıl da gerçekleşemeyeceğini gösteriyor’’dedi. Nurullah Akçayır da seyircisiz de olsa TRT’nin yeni döneminde proğramın yeniden gerçekleşmesini hedeflediklerini belirtti ve ‘’Türküseverlerin hasretine bir şekilde son vermemiz gerekiyor. İnşallah bu iş Eylül ya da Ekim’de tamamdır’’ diye konuştu.


TUTTUĞUM BABA SÖZLER: Hep hayır dese de hayat, hep hayırlısı diyeceğim hayata inat!
DUVARIN DİLİ: Bizde geri vites yok. Gerek görürsek ilerden döneriz!

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.