Yetik Ozan

 

Yetik Ozan -Turgut Günay- rahmetli Türkeş'in kızı Tümay Hanım'la evliydi. Genç yaşında ne yazık ki talihsiz bir biçimde hayata veda etti.

 

Akademik hayatına Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde başladı. Türk milliyetçiliği fikrinin ve düşüncesinin geniş kitlelere ulaştırılmasında önemle yer alan, katkı sunan seçkin bir kültür ve bilim insanıydı rahmetli Turgut Günay. Kendisiyle yakından tanışırdık.

 

Firkati mahlasıyla ve koşma tarzında kaleme aldıği doyumsuz şiirleriyle halk şiirine yeni bir derinlik; yeni bir imaj, yeni bir söyleyiş, yeni kafiye biçimleri ve yepyeni özgün imgeler kazandıran bir büyük şairdir Yetik Ozan. 

 

Geçtiğimiz Cumartesi günü Gümúşhane Türk Ocağı Başkanı sayın Dr. Talat Ülker tarafından Erzurum Türk Ocağı'nda "Milli bilinç oluşturmada sanatın rolü ve Yetik Ozan"  başlığı altında zevkle ve ilgiyle izlenen ve şiirlerinin oluşturduğu güzel bir edebi sunum yapıldı. Milli kültürümüzle barışık olmaya zemin hazırlayan buram buram Türklük kokan şiirleri nefistir. Türk dünyasından esintiler taşır onun şiirleri. Şiirden hoşlananların zevkle okuyacakları bir şairdir Firkati mahlasını kullanan Yetik Ozan.

 

Yetik Ozan'ı çok okunan ve çok beğenilen "Umut" başlıklı şiiriyle bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyorum.

 

UMUT


Akça sakalımdan, akça saçımdan
Kut bulup yaşıma eresi balam
Ben göremem, öyle geçer içimden
Azatlık gününü göresi balam

 

Son gülü kopardı güz toprağımdan
Kanmadı o kanlı göz toprağımdan
El için sürdüğüm öz toprağımdan
Gün ola elleri süresi balam

 

Ben en yaşlı çınar sen en genç söğüt
Sana vereceğim anca bir öğüt
Kırıl da eğilme, yiğit ol yiğit
Böyledir Türklüğün töresi balam

 

Başın börklenende kayguya dalma
Aç, susuz kal ama umutsuz kalma
Büyüdükçe dalda şu kızıl elma
Büyüsün ülkünün yöresi balam

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.