Erzurum Haber Girişi : 15 Ekim 2014 19:12

ETSO Başkanı Yücelik DASK toplantısında konuştu

ETSO Başkanı Yücelik DASK toplantısında konuştu
ETSO Başkanı Yücelik deprem gerçeğini unutmayıp kentsel dönüşüme hız verelim...
Erzurumajans-Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen ve deprem riskinden, deprem hazırlıklarına, doğal afet sigortasından, kentsel deprem bilincine kadar birçok konuda toplumun bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesini amaçlayan, "Anadolu Buluşmaları" etkinliğinin 2.'si Erzurum'da yapıldı.

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantı açış konuşmalarıyla başladı. İlk konuşmayı, toplantıya ev sahipliği yapan Atatürk Üniversitesi'nin Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak yaptı. Ardından konuşan DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Erzurum'da yüzde 25 olan DASK poliçelerinin oranının, Türkiye ortalamasının bile altında olduğunu belirterek, bu sebeple toplumun doğal afet sigortasıyla ilgili daha fazla bilinçlenmesi gerektiğini söyledi.

Programda Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Vali Dr. Ahmet Altıparmak da birer konuşma yaptı. Açılış konuşmalarının ardından interaktif panele geçildi. Gazeteci Noyan Doğan'ın moderatörlüğünü yaptığı panele, DASK Koordinatörü İsmet Güngör, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu ve Atatürk Üniversitesi (AÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Çomaklı konuşmacı olarak katıldı.

BAŞKAN YÜCELİK'İN KONUŞMASI

Panelde DASK Koordinatörü İsmet Güngör'ün ardından konuşan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, ülkedeki deprem gerçeğinin ne yazık ki hep yaşanan acı olaylardan sonra hatırlandığını ancak yeterince ders almadığını söyledi. Erzurum'un ikinci derece deprem riski altında olmasına rağmen, DASK poliçelerinin henüz yüzde 25 seviyelerinde olması düşündürücü olduğunu ifade eden Başkan Yücelik, "Ülkemizin ve yaşadığımız bölgenin deprem gerçeğini göz önüne aldığımızda; kentsel dönüşümün önemini de çok iyi anlamamız gerekiyor. Türkiye'nin tamamını içine alan kentsel dönüşüm süresince; toplum bilinçlendirilmeli, kentsel dönüşüm kapsamında fikirler ve projeler üretmeli, ortak akıl oluşturarak bunu paylaşmalıyız. Deprem riski taşıyan, eski, kaçak ve ekonomik ömrünü tamamlamış yapıların yerine; özlemini duyduğumuz modern şehirler ve yaşam alanlarına kavuşmak için çaba göstermeliyiz" diye konuştu.

"DAYANIKLI BİNA LÜKS DEĞİL, İHTİYAÇ"


Konuşmasında, bugünün şartlarında depreme dayanıklı binalar yapmanın artık bir lüks değil, ihtiyaç olduğunu vurgulayan Yücelik şunları söyledi;

"Bir binanın sağlamlığı; binanın yapılacağı zeminin seçimi ve mimari tasarımdan başlar, statik tasarımın doğru yapılması ve kusursuz mühendislik hizmeti alması ile devam eder. Son deprem yönetmeliğinden sonra yapılmış, doğru tasarlanmış, son derece iyi ve yeterli malzeme kullanılmış bir yapı bile; şantiye aşamasında iyi bir mühendislik hizmeti almadan sağlam bir yapı haline dönüşemez. Öyle ki; çok küçük sanılan detaylar bile yapıyı kolayca güvensiz hale getirebilir. Burada esas olan; yapının tüm mühendislik kurallarına riayet edilerek, yasa ve yönetmelikler çerçevesinde ilim ve fen kurallarına uygun yapılmış olmasıdır. Binaların depreme dayanıklı inşa edilmesinde, binayı yaptıranın sorumluluğu ne kadar fazlaysa, o binanın güvenilir olduğunu, yasa ve yönetmeliklere uygun inşa edildiğini denetleyen kurumların sorumluluğu da o derece fazladır."

"SEKTÖRÜN SIKINTILARI HIZLA ÇÖZÜLMELİ"

Ülke genelinde olduğu gibi Erzurum'da inşaat sektörünün lokomotif olduğunu kaydeden Başkan Yücelik,

"İnsanlarımızın dayanıklı binalarda yaşaması isteniyorsa, yaşanan sıkıntılara hızlı çözümler üretilmelidir. Sektörün gerçek anlamda lokomotif işlevi görebilmesi için; özellikle sistemden kaynaklanan sorunların çözülmesi gerekmektedir. Kayıt dışı ve denetimsiz faaliyetlerin önlenmesi, bazı vergi ve teşvik politikalarının yetersizliği, finansman sorunu, işgücünün eğitimine ilişkin sorunlar ve mevzuattan kaynaklanan sorunlar sektörün geleceğine yönelik başlıca tehditleri oluşturuyor. Sektörün gücünü ve potansiyelini kalıcı kılmak ve artırmak için söz konusu tehditleri ortadan kaldıracak politikaların uygulanması gerekmektedir."

Başkan Yücelik ayrıca, Aşkale Çimento olarak kentte beton santralleri kurulmasına ve inşaat firmalarının standartlara uygun hazır beton kullanmasına öncülük ettiklerini sözlerine ekledi.

Başkan Yücelik'in ardından, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu ve Atatürk Üniversitesi (AÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Çomaklı da birer sunum yaptı. Panelistler, panel esnasında katılımcıların çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.